Naujienų srautas

Lietuvoje2015.11.16 07:21

D. Grybauskaitė išvyksta į UNESCO lyderių forumą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė išvykta į Paryžių, kur dalyvaus 70-metį mininčios Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos UNESCO lyderių forume. Šalies vadovė taip pat pagerbs Paryžiuje įvykdytų teroro išpuolių aukas.

Turinti rūpintis pasaulio kultūros paveldu, organizacija bejėgiškai stebi, kaip islamistai Palmyroje ir kituose užgrobtuose Artimųjų Rytų miestuose daužo unikalias vertybes.

Nieko nėra svarbiau, kaip užtikrinti taiką, pareiškė Lietuvos vadovė, prieš vykdama į Prancūzijos sostinę. Žodis „taika“ švyti ant UNESCO gaublio. Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija neatšaukia lyderių forumo ir nepaiso Paryžiaus išpuolių. Tiesa, dėl jų kelionę į forumą atšaukė Irano prezidentas.

Susitikimas po atakų dar aktualesnis – tai proga aptarti saugumo padėtį pasaulyje ir kokių papildomų priemonių turėtų imtis tarptautinė bendruomenė, siekdama užkirsti kelią naujiems teroro išpuoliams.

„Ką čia parodėme, kalba už save. Mums reikia taikos. Mums reikia savitarpio supratimo. Mums reikia vertybių. Mums reikia stoti kartu prieš terorizmą ir ekstremistų smurtą“, – tikina UNESCO generalinė sekretorė Irina Bokova.

Kuršių nerija, Vilniaus senamiestis, Kernavės piliakalniai ir Struvės geodezinis lankas yra įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, taip pripažįstant jų unikalumą ir išskirtinę vertę visiems pasaulio žmonėms.

Tačiau UNESCO susiduria su kaip niekad skaudžiais išpuoliais prieš paveldą, kurį turėtų saugoti. Civilizacijos lopšyje – Sirijoje ir Irake – „Islamo valstybės“ grupuotė ne tik žudo taikius gyventojus, bet ir kelia bejėgišką pasaulio pasipiktinimą, niokodama neįkainojamus istorinius paminklus.

Susitikimas jubiliejinis, laukia kalbos, kaip įgyvendinti prieš 70 metų įkurtos Jungtinių Tautų dukterinės organizacijos misiją – stiprinti pasaulio žmonių santarvę, ir skatinti mokslo, kultūros bei švietimo bendradarbiavimą. Tačiau didžioji politika neaplenkia organizacijos. Praėjusią savaitę Rusija ir Serbija šventė pergalę, kai Kosovui pritrūko trijų valstybių balsų tapti UNESCO nare. Tuo metu Palestina prieš ketverius metus priimta, ir tada Jungtinės Valstijos, didžiausia UNESCO finansuotoja, turinti mokėti daugiau kaip penktadalį biudžeto, sustabdė įmokas.

Neseniai organizaciją aplankęs Amerikos diplomatijos vadovas pažadėjo siekti finansavimą atkurti ir sugebėjo išsaugoti Vašingtonui vietą UNESCO vykdomojoje taryboje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi