Lietuvoje

2020.07.13 17:54

Perspėjimas keliaujantiesiems: COVID-19 testai pandemijos nesuvaldys, jei nebus elgiamasi atsakingai

Reda Gilytė, Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.13 17:54

Sveikatos apsaugos ministerijos sąraše – per 60 šalių, iš kurių grįžus privaloma izoliuotis. Pirmadienį jį papildė Gana. Praėjusią savaitę į sąrašą taip pat buvo įtrauktos ir Europos Sąjungos šalys – Rumunija bei Bulgarija. Pastaroji jau buvo tapusi viena populiariausių tarp turistų. Visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja išsitirti dėl koronaviruso ir izoliuotis, parvykus net iš mažiau paveiktų šalių.

Vilniaus oro uoste keleivių srautai dar neprimena ankstesnių vasarų, tačiau parskrendančiųjų ir išskrendančiųjų vis daugėja.

„Ne, nesidarysim, nes esame sveiki, laikėmės karantino Škotijoje. Pas mus griežtesnės taisyklės negu Anglijoje. Šiaip dėvėjom kaukes viso skrydžio metu, tik dabar nusiėmėm“, – paklausta, ar ketina atlikti COVID-19 tyrimą, sako keleivė, grįžusi iš Škotijos.

„Aš mielai pasidaryčiau, tiesiog nežinau, kokios yra galimybės“, – tikina kita keliautoja.

„Tikiuosi, kad nereikės, ir nenoriu darytis. Aš tikiuosi, kad viskas čia jau netikra. Gal dėl tėvų ir vaikelių reikėtų, bet nežinau, gal ne“, – abejoja moteris.

„(Priklauso – LRT.lt) kaip tu jautiesi. Aš, pavyzdžiui, dirbu senelių namuose, dirbu su koroniniais, testuojuosi, nieko neturiu kol kas“, – sako keleivis.

Taip pat skaitykite

Tai, kad daugiau gyventojų pradėjo keliauti, liudija ir skambučiai į karštąją koronaviruso liniją. Pasak jos koordinatorės Irinos Belukhinos, dabar bene dažniausias klausimas – ar reikia izoliuotis grįžus iš vienos ar kitos šalies.

„Grįžusieji iš užsienio skambina dėl to, kad nori registruotis dėl tyrimo mobiliuosiuose punktuose, taip pat dėl saviizoliacijos poreikio. Taip pat kyla klausimų, kur galima keliauti, o kur susilaikyti nuo kelionių“, – pasakoja koordinatorė I. Belukhina.

Parskridusiesiems iš užsienio, jei nejaučia jokių simptomų, nemokami tyrimai neatliekami. Tačiau juos galima pasidaryti už pinigus privačiose laboratorijose.

Jei keliautojai pajuto simptomus, turi registruotis karštojoje linijoje numeriu 1808 ir jiems bus paskirtas laikas. Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovės Rolandos Lingienės, grįžus iš bet kurios šalies rizika susirgti yra. Dar didesnė tikimybė užsikrėsti oro uostuose bei lėktuvuose.

„Labiausiai testą atlikti rekomenduojame, jeigu grįžtame iš šalies, kurioje epidemiologinė situacija yra prastesnė. Bet nepakenks jį atlikti ir kitiems, grįžusiems bet kur iš užsienio. Visgi ne testas lemia rizikos valdymą, svarbiausia – grįžus būti sąmoningam, jeigu įmanoma, pasistengti porą savaičių dirbti nuotolinį darbą, likti namuose“, – pabrėžia NVSC atstovė.

R. Lingienės teigimu, saugiau yra keliauti automobiliu. Aišku, nepamirštant laikytis bendrų saugumo priemonių, pasiimti kaukių, dezinfekcinio skysčio. Be to, niekada neaišku, kokios kitoje šalyje bus pradėtos naudoti priemonės. Europoje, ypač kai kuriose šalyse, situacijai negerėjant, naujų reikalavimų gali atsirasti per dieną.

Keliautojams nuo Bulgarijos sukant į Graikiją, Lingienė įspėja: koronaviruso atvejų daugėja ir šioje šalyje