Lietuvoje

2015.11.15 19:37

Nesąžiningos vienišos mamos Tauragėje liks be lengvatų

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.11.15 19:37

Tauragės politikams sukonkretinus sąvoką, kas yra vieniša mama, kai kurios jų jau nuo kitų metų nebeteks mokesčio už darželį lengvatos. Iki šiol buvusi įstatymo spraga naudotis lengvata leido ir toms neva vienišoms mamoms, kurios nebuvo susituokusios, tačiau turėjo sugyventinį.

Tauragės darželyje-lopšelyje „Kodėlčius“ per mėnesį už vaiko priežiūrą ir ugdymą tėveliai moka po maždaug 80 eurų. Trečdaliui iš kone 300 vaikų, lankančių šį darželį, taikomos įvairios lengvatos. Iš jų 61 – vienišos mamos lengvata. Tokios mamos už vaiko išlaikymą moka perpus mažiau, nors turi sugyventinius. Tokių nesusituokusių šeimų esą daugėja.

„Vieniša mama būdavo traktuojama, jeigu šeima nesusituokusi, ji partnerystės neregistravusi, nors gyvena ir ūkį veda bendrai. Vaiko gimimo dokumentuose tėvas yra nurodytas, tačiau mama galėjo naudotis šita lengvata, nors abu tėvai rūpinosi vaiko išlaikymu, vaiko ugdymu“, – aiškina Tauragės Švietimo skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas.

Iš viso Tauragėje besinaudojančių įstatymo spraga vienišų mamų gali būti apie du šimtus. Tačiau tarybai pakeitus mokesčio už vaikų išlaikymą ikimokyklinėse įstaigose tvarkos aprašą, po Naujųjų tokių mamų turėtų sumažėti.

„Tos lengvatos administravimas būtų daug paprastesnis ir lengvesnis pačioms ugdymo įstaigoms, t. y. darželiams, kurie priima sprendimus. Nustatyti, ar mama yra vieniša, ar ne vieniša, yra nepaprastai sunku. Tarnybų nėra, o ta mama, kuri gaus socialinę paramą, pašalpą, ta pretenduos ir į lengvatą ikimokyklinėje įstaigoje“, – sako E. Šteimantas.

Būtent priklausomai nuo tėvų pajamų, lengvatos yra teikiamos kitose Tauragės ugdymo įstaigose: Moksleivių kūrybos centre, sporto ir muzikos mokyklose. Darželio „Kodėlčius“ direktorė sako, kad gal ir atsiras pakeitimais nepatenkintų tėvelių, tačiau politikų sprendimas buvo būtinas, nes lengvatą ne visada gauna tie žmonės, kuriems ji iš tiesų būtina.

„Manau, kad socialinis teisingumas turėtų būti, nes susituokusios šeimos kartais gyvena prasčiau negu šeimos, kurios yra nesusituokusios. Manau, kad tarybos sprendimas yra savalaikis ir teisingas“, – tikina Tauragės lopšelio-darželio direktorė Lina Kymantienė.

Tauragės rajono savivaldybė buvo kone paskutinė šalyje taikiusi vienišos mamos lengvatą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.