LRT FAKTAI
RT („Russia Today“)

Lietuvoje

2020.07.13 19:58

LRT FAKTAI. Lietuvoje uždrausta kanalų grupė „RT“ ir skandalingasis Kiseliovas – to paties medžio vaisiai

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2020.07.13 19:58

Praėjusią savaitę nuskambėjo Lietuvos sprendimas blokuoti rusiškų televizijos kanalų grupę RT, jis greitai sulaukė Rusijos pareigūnų atsako.

LRT FAKTAI aiškinasi, kaip veikia dviprasmiškai vertinamos Rusijos žiniasklaidos priemonės.

„Šio sprendimo pagrindas yra vadinamosios Europos Sąjungos sankcijos asmeniui prieš „Rossija Segodnia“ generalinį direktorių D. K. Kiseliovą, kuris neturi nieko bendro su „Russia Today“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova.

Bet ar tikrai?

Sako, kad lietuviai painioja pavadinimus

Suprasti, kas yra „Russia Today“ (RT), išties nėra paprasta. Dažniausiai su šiuo vardu asocijuojamas ryškiai žalias RT logotipas. Tai tarptautinei auditorijai skirtas kanalas, transliuojantis daugiausiai anglų kalba, nors ir įsikūręs Maskvoje ir priklauso įmonei ANO „TV-Novosti“, kurios direktorius yra Aleksejus Nikolovas. Būtent jo produkcija nebėra rodoma Lietuvoje.

Tačiau visai kita, ir neretai su RT painiojama įmonė, taip pat įsikūrusi Maskvoje, turi taip pat verčiamą pavadinimą „Rossija Segodnia“ (liet. „Rusija šiandien“). Dėl vadovavimo jai į Europos Sąjungos sankcijų sąrašą pateko ir Dimitrijus Kiseliovas.

D. Kiseliovas yra sąraše, kuriame nurodyti asmenys ir organizacijos, pripažintos savo veiksmais kenkiančios Ukrainos teritoriniam vientisumui, suverenumui ir nepriklausomybei, todėl ES šalys įsipareigoja užšaldyti jų turtą ir neleisti kirsti sienos.

Dokumente pažymima, kad Kiseliovas yra „centrinė [Rusijos] vyriausybės propagandos, palaikančios Rusijos pajėgas Ukrainoje, figūra“, nes vadovauja Putino įsakymu 2013 m. įkurtai valstybinei naujienų agentūrai – tai pačiai „Rossija Segodnia“.

Įmones beveik vienodais pavadinimais nesunku supainioti, į tai atkreipė dėmesį ir ne vienas Lietuvos ir Latvijos sprendimo uždrausti RT kritikas.

„Tai yra tiesioginis spaudimas žiniasklaidai, atviras cenzūros aktas. Šio sprendimo priežastys kelia nerimą, nes tai, kad Kiseliovas vadovauja RT — matyt, čia žmonės painioja RT, „Russia Today“ ir „Rossija segodnia“, – portale „sputniknews.lt“ cituojamas Rusijos žurnalistų sąjungos viceprezidentas Timuras Šafiras.

Panašią poziciją išsakė ir pati RT vyriausioji redaktorė Margarita Simonjan.

„Dmitrijus Kiseliovas neturi nieko bendro su „Russia Today“. [Jis] vadovauja naujienų agentūrai „Rossija Segodnia“. Net jei „Google“ sako, kad „Rossija Segodnia“ verčiamas kaip „Russia Today“, – sakė ji.

RT įkurta dar sovietinio „Sovinfobiuro“ įpėdinės

Tačiau atsekti D. Kiseliovo sąsajas su visame pasaulyje auditoriją renkančiu RT nėra sudėtinga. Kaip skelbė Latvijos elektroninės žiniasklaidos taryba, „TV Novosti“, kuri, teigiama, niekaip nesusijusi su D. Kiseliovu, yra įkurta dar vienos valstybinės įmonės „RIA Novosti“. Ši įmonė, įkurta 1941 m. kaip „Sovinformbiuro“, veikė iki pat 2014 m., kai Vladimiro Putino įsakymu buvo išformuota, sukuriant jau minėtą „Rosija Segodnia“. Dekretas numatė tai, kad naujam dariniui pereis anksčiau įkurtos įmonės – tarp jų ir „TV Novosti“.

Tokiu būdu RT tampa susijusi su „Rossija Segodnia“, nors tai neigiama Rusijos žiniasklaidoje.

ES sankcijos Rusijos verslininkams tradiciškai buvo susijusios su finansiniais srautais, pavyzdžiui, gruodį Estijos pareigūnai atsekė darbuotojus, dirbusius „Sputnik“, – dar viena su „Rossija Segodnia“ susijusia įmone – ir įspėjo juos dėl gresiančios baudžiamosios atsakomybės, jei nenutrauks darbo sutarčių, buvo įšaldytos vienos įmonės sąskaitos.

Tačiau Lietuvoje neveikia su RT susijęs juridinis asmuo, todėl Lietuvos radijo ir televizijos komisija priėmė sprendimą stabdyti programų retransliavimą, tai yra uždrausti tuo užsiimti televizijos paslaugų tiekėjams – kitaip sakant, gauti pajamas už RT rodymą Lietuvoje.

Komisijos pirmininkas Mantas Martišius Rusijos URM ir žiniasklaidos atstovų teiginius, kad D. Kiseliovas nėra tiesiogiai susijęs su uždraustais kanalais, pavadino „dalies tiesos pasakymu“. Jis teigia, kad nors D. Kiseliovo ryšys nėra tiesioginis, reikėtų suprasti, kad jo gaunama finansinė nauda priklauso ir nuo to, kad Lietuvoje yra rodomas RT turinys.

„Sankcijų režimo esmė yra verslininkas ar politikas, kuris turi verslo interesų, tačiau taip pat prisideda ir prie politikos įgyvendinimo. Tie žmonės įtraukiami į sankcijų sąrašą, siekiant apriboti jų ekonomines sąlygas.

Kiek jis [Kiseliovas] gauna iš to naudos? Sankcijų sąraše yra verslininkai, niekas nesigilina, kiek jie uždirba <...> Kiseliovo atlyginimas susideda ir iš to, kad RT pardavinėja turinį tinklams“, – sankcijų logiką aiškino M. Martišius. Jis išsakė viltį, kad ir kitos ES valstybės pradės blokuoti RT rodymą.

Keturi būdai, kuriais veikia Rusijos žiniasklaida

Tuo tarpu Lietuvoje gyvenantis Rusijos žurnalistas Michailas Maglovas aiškina, kad D. Kiseliovas Rusijos žiniasklaidoje turi ne tik svarią formalią, teisinę, bet ir simbolinę galią, kurią išnaudoja dabartinis valstybės režimas – ypač po Maidano įvykių. Jis primena, kad D.Kiseliovas anksčiau buvo įtakingas žurnalistas.

„Dmitrijus Kiseliovas ilgą laiką gyveno ir dirbo Ukrainoje, žinojo daug įtakingų žmonių, todėl Euromaidano metu 2013 m. tapo nepaprastai svarbiu Rusijos propagandos lyderiu“,– apie tai, kaip V. Putinas išnaudojo Kiseliovą, pasakojo M. Maglovas.

D. Kiseliovas, žurnalisto teigimu, būtent dėl buvo paskirtas vesti savaitinę laidą „Rossija-1“ televizijos kanale, o vėliau jam buvo pavestas valstybinės žiniasklaidos agentūros „Rossija Segodnia“ valdymas.

M. Maglovo teigimu, tokios žiniasklaidos priemonės, kaip „Rossija Segodnia“ ar TASS, yra tik dalis Rusijos žiniasklaidos, jas tiesiogiai kontroliuoja vyriausybė.

„Daugybė žiniasklaidos priemonių valdo verslininkai, kurių verslas yra grįstas draugyste su Kremliumi, pavyzdžiui, „Kommersant“ (Ališeris Usmanovas), „Vedomosti“ (Sečinas ir kiti)“, – sakė M. Maglovas. Jis taip pat pridūrė, kad yra žiniasklaidos priemonių, ypač regionuose, kurios siekia gauti vyriausybės paramą, todėl dažnai imasi savicenzūros, o dalis žiniasklaidos yra nepriklausoma, tačiau dėl to sulaukianti politikų persekiojimo po nepatogių publikacijų paskelbimo.

Manipuliacija / propaganda

Nors D. Kiseliovas nėra tiesiogiai susijęs su Lietuvoje ir Latvijoje neberodomais RT kanalais, jis vadovauja valstybinei žiniasklaidos grupei, kuri teisiniu požiūriu laikoma RT įkūrėju ir yra orientuota į rusiškos valstybinės žiniasklaidos sklaidą užsienyje. Kaip teigia LRTK pirmininkas M. Martišius, šiuo atveju, taikant sankcijas, nėra svarbu, jog uždraustai transliuoti televizijos kanalų grupei ES sankcijų sąraše esantis verslininkas nevadovauja tiesiogiai.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra