Lietuvoje

2020.07.13 09:49

Veryga: su antrąja koronaviruso banga Lietuvoje galime susidurti dar rugpjūtį

Mindaugas Jackevičius, LRT RADIJO laida „Aktualijų studija“, LRT.lt2020.07.13 09:49

Nors mokslininkai prognozuoja, kad antroji koronaviruso banga Lietuvai smogs gruodžio mėnesį, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga LRT RADIJUI sako, kad virusas savo nagus gali parodyti ir jau rugpjūčio mėnesį. Viskas priklausys, pasak jo, nuo mūsų visų sąmoningumo.

„Virusas šalyje yra gyvas. Ne visi atvejai yra įvežtiniai. Vienas kitas atvejis nustatomas ir židiniuose. Kiek tas virusas turės galimybių išplisti, priklausys nuo to, kiek atsakingai elgsimės: pajutę simptomus, kreipsimės į medikus, parvykę iš užsienio šalių izoliuosimės. Iki šiol mes elgėmės pakankamai atsakingai, dėl to ir turime tokią situaciją. Kol kas situacija Lietuvoje išlieka stabiliai tokia pati. Kažkokio ypatingo pokyčio nėra“, – sako A. Veryga.

Lietuvoje pirmoji koronaviruso banga jau yra nuslūgusi, ir gan seniai, sako ministras. „Pacientų šiuo metu yra tikrai nedaug. Sunkių pacientų su kvėpavimo sutrikimais taip pat nėra daug, – situaciją gydymo įstaigose komentuoja A. Veryga. – Tai reiškia, kad pirmąją viruso bangą išgyvenome gerai. Ne veltui Lietuva yra PSO įvardijama tarp šalių, kuri su pirmąja banga susitvarkė gerai.“

Užtektų labai nedaug ir mes su ta banga galime susidurti dar rugpjūtį.

Kokia bus antroji koronaviruso banga, sveikatos apsaugos ministras sako sunkiai randantis atsakymą. Pasak jo, kai kurios šalys stebi situaciją, kuomet susirgimų skaičius auga itin greitai. „Tą galima paaiškinti tuo, kad dabar yra vasara, atostogų metas. Žmonės tokiu metu daug bendrauja, išeina į viešas erdves. Ir jeigu tie užsikrėtę elgiasi neatsakingai, išplatina ligą, tad tai ligai sąlygos plisti yra labai geros“, – tikina sveikatos apsaugos ministras.

Jis taip pat ramina, kad gydymo įstaigose užsikrėtimo lygis tikrai nėra didelis, juolab, kaip jis pats sako, ligoninės jau pasimokė ir padarė tam tikras išvadas. „Pacientai vis dar skundžiasi, kad aptarnavimas vyksta ne taip, kaip buvo anksčiau, tačiau prioritetas yra teikiamas saugumui, apsisaugojimo priemonių naudojimui, atstumo išlaikymui“, – sako A. Veryga.

Prioritetas yra teikiamas saugumui, apsisaugojimo priemonių naudojimui, atstumo išlaikymui.

Vilniaus universiteto (VU) profesorius Vytautas Kasiulevičius prognozuoja, kad Lietuvai antroji koronaviruso banga labiausiai smogs gruodžio mėnesį. Tai jis grindžia Harvardo mokslininkų sukurtu COVID-19 infekcijos plitimo modeliu, atsižvelgiant į oro sąlygų (temperatūros, drėgmės, vėjo greičio, taršos) įtaką.

„Verta atkreipti dėmesį, kad remiantis šiuo modeliu Lietuvoje vasaros laikotarpiu viruso plitimui sąlygos nėra palankios. Netgi rugsėjo pradžia yra sąlyginai dar vis blogas laikas plisti virusui, tačiau gruodžio mėnesį situacija gali keistis kardinaliai ir iki 2021 metų kovo mėnesio išlikti SARS-CoV-2 plitimui palankios oro sąlygos“, – socialiniame tinkle rašo V. Kasiulevičius.

Gruodžio mėnesį situacija gali keistis kardinaliai ir iki 2021 metų kovo mėnesio išlikti SARS-CoV-2 plitimui palankios oro sąlygos.

A. Veryga sako, kad prognozės lieka prognozėmis ir kad nė viena jų kol kas dar nepasitvirtino. Tačiau, pasak jo, ruošiamasi tam tikrai yra. „Užtektų labai nedaug ir mes su ta banga galime susidurti dar rugpjūtį, – įspėja A. Veryga. – Kiek man teko susipažinti su mokslininkų prognozėmis, tai ten labai daug yra nežinomųjų, tad ir pati prognozė gaunasi labai netiksli.“

Sveikatos apsaugos ministras sako, kad antrajai bangai įtakos turės atvėsę orai ir prasidėsiančios peršalimo ligos. „Net ir orus, sutikite, prognozuoti yra labai sudėtinga, – šypsosi A. Veryga. – Antrajai bangai ruošiamės. Ir ne gruodžio mėnesiui, o kad būtume pasiruošę gerokai anksčiau.“

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt