Lietuvoje

2020.07.13 18:34

Seimo rinkimai: kuo rinkėjus šiemet vilios politinės partijos?

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.13 18:34

Iki rinkimų likus trims mėnesiams partijos savo viduje skirsto, kam kokia vieta teks pirmajame sąrašo dešimtuke. Šešių partijų, kurios šiuo metu pagal reitingus į Seimą patektų, strategijos skiriasi. Anot politologų, konservatorių sąrašas margas, bet visi gali rasti sau patinkantį politiką, „valstiečiai“, turbūt, nenustebins į priekį iškėlę matomiausius veidus. Socialdemokratams ir liberalams prieš šiuos rinkimus teko atsinaujinti. Tik vieni pasirinko ideologiją, o kiti – veidus.

Valstiečiai Naisiuose sprendė, kaip atrodys jų sąrašas Seimo rinkimuose. Nors rezultato teks palaukti, intrigos nedaug. Saulius Skvernelis, kaip ir 2016-aisiais, tarė „taip“ Ramūnui Karbauskiui ir sąraše bus pirmas. Nors, anot Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologės Ainės Ramonaitės, ne visiems nepartinio premjero gerbėjams tai patinka.

„Yra tam tikra skirtis tarp R. Karbauskio rėmėjų ir S. Skvernelio mėgėjų. Tie, kurie mėgsta R. Karbauskį, mėgsta ir S. Skvernelį, bet nebūtinai tie, kurie mėgsta S. Skvernelį, mėgsta ir R. Karbauskį. Rinkėjai jau turėjo suprasti, kad jei nori S. Skvernelio, tai turi imti ir visą partiją“, – sakė politologė.

Daugiau staigmenų „valstiečių“ sąraše, panašu, irgi tikėtis nereikėtų. R. Karbauskis – antras. Matomiausiam sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai – trečia vieta.

Nepartinei Ingridai Šimonytei vairą perdavė ir pats į šturmano kėdę sėdo konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.

„Tai yra jos partija. Ingridos partija. Pusė milijono žmonių“, – yra sakęs G. Landsbergis.

I. Šimonytė, nors ir nestoja į partiją, nuo konservatorių jau neatsiejama.

„I. Šimonytė, nors ir nėra partijos narė, mes nerastume žmogaus Lietuvoje, kuris domisi politika ir kuris pasakytų, kad ji nėra susijusi su konservatoriais, tai čia tik pavadinimo ir taktikos klausimas yra“, – sakė VU TSPMI docentas dr. Mažvydas Jastramskis.

Bet kiti konservatoriai – ne tokie kaip I. Šimonytė. Po vidinio partijos reitingavimo į viršų šovė vadinamieji krikščionys demokratai. Trečias konservatorių sąraše bus Laurynas Kasčiūnas. Visą pirmą konservatorių dešimtuką sudaro dažnai matomi dabartinės kadencijos Seimo nariai.

„Jų ir rinkėjai yra dviejų sparnų. Turint omeny, kad pirmose vietose bus I. Šimonytė ir G. Landsbergis, tai toliau sąrašas kaip atsvara, subalansuoja partiją, atsistoja ant abiejų kojų“, – komentavo A. Ramonaitė.

Savaitė. „Negalima lyginti, tačiau palyginkim“: kaip atrodo pirmieji Nausėdos ir ankstesnių prezidentų metai?

Konservatyvūs socialdemokratai – taip įvardija politologai. Partijos sąrašą veda pirmininkas Gintautas Paluckas, o jame pagrindines pozicijas užima partijos senbuviai.

Sąrašas dar keisis. Planuojama, kad Jonavos merui Mindaugui Sinkevičiui atsisakius trečios vietos ją užims buvęs aplinkos viceministras Linas Jonauskas. Jam iki šiol skirtą aštuntą vietą užims G. Palucko pavaduotoja partijoje Raminta Jakelaitienė.

Nors vienintelis naujas veidas – ekonomistas Romas Lazutka, sąrašas visgi gerokai atsinaujinęs. Jame nebėra dabar jau „socialdarbiečių“ Gedimino Kirkilo, Rimanto Sinkeičiaus, Juozo Bernatonio ir kitų.

„Socialdemokratų partija atsinaujinusi de facto po atskilimo, gręžiasi į politikos profesionalus ir bandys įrodyti, kad yra kairioji jėga ir nori vykdyti kairiąją politiką, kurią dabar vykdo Valstiečių ir žaliųjų sąjunga“, – sakė Vytauto Didžiojo Universiteto (VDU) Politikos mokslų fakulteto profesorius Mindaugas Jurkynas.

„Tai tikras partinis sąrašas ir ryškesnis vienas legionierius R. Lazutka irgi parodo, kad eina socialdemokratine kairiąja kryptimi, nes tai yra žmogus, dėl kurio kairiųjų pažiūrų sunku suabejoti“, – antrino M. Jastramskis.

Taip pat atskilus Laisvės partijai, atsinaujinti teko ir Liberalų sąjūdžiui. Tik jų atsinaujinimo strategija, anot M. Jastramskio, kitokia.

„Jie tiesiog bando skirtingai negu socdemai parodyti veidus, antroj ar trečioj vietoj nukišdami programą ar ideologiją. O kaip tai išeis –matysim“, – sakė VU TSPMI docentas.

Pirmoji sąraše – liberalų pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Sąraše nemažai ir ilgamečių liberalų. Labiausiai aptariamas naujas partijos veidas yra buvęs valstietis Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, kuris yra itin aukštoje vietoje – trečias.

„Sunkiau būtų buvę įtarti, kad jis liberalas ir paprastai asocijuojami su jaunesniais žmonėmis tie liberalai. Ir Liberalų sąjūdis, jei reitingus pažiūrėti, tai elektoratas buvo jaunesnis. Bet V. Pranckietis turi savo privalumų. Jis yra universalus, jis faktiškai tinkamas visoms partijoms, visoms amžiaus grupėms, jis niekur neigiamai nevertinamas“, – atkreipė dėmesį bendrovės „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys.

Grįžo Viktoras Uspaskichas, grįžo ir Darbo partija. „Darbiečių“ gretose – parlamentarai Andrius Mazuronis, Petras Čimbaras, Mindaugas Puidokas, Artūras Skardžius, „MG Baltic“ korupcijos byloje įtariamas Vytautas Gapšys. Reitingavimas, kas kokią vietą gaus, dar vyks, bet, tačiau anot politologo M. Jastramskio, tai visai nesvarbu.

„Sugrįžo V. Uspaskichas – Darbo partija atsigavo. Nebūtų V. Uspaskicho – nieko nebūtų. Ten nėra svarbu, kas pas juos antroje ar trečioje vietoje“, – tikino politologas.

„V. Uspaskichas pats savaime yra politinė vertybė. Žinoma, jis pasikeitė, nebe tas, kas buvo prieš 15-20 metų, bet tai yra politinis prekinis ženklas. Bet vien partijos pavadinimas „Darbo partija“ – ir asociacijos labai neblogos. Už Darbo partiją balsuoja bedarbiai ir darbininkai“, – sakė V. Gaidys.

Neoficialiai trimis muškietininkais pasivadinę Remigijus Žemaitaitis, Artūras Zuokas ir Artūras Paulauskas, tikriausiai, ir bus pirmieji Laisvės ir teisingumo sąraše. Esą net jei ir partijoje žinomos būtų tik šios trys pavardės, rinkėjams to gali pakakti.

„Kiekvienu atveju naujos partijos susikūrimas atkreipia dėmesį, sukuria dėmesio gravitaciją. Aišku, priklauso nuo to, su kuo reiks varžytis, kiek naujai susikūrusi partija užima nišinę problemą, ar žada politinį naujumą, nes rinkėjai būna pavargę nuo tų pačių veidų ir nori kažką išbandyti naujo“, – sakė M. Jurkynas.

Į Seimą pagal naujausius reitingus patektų šešios partijos. Apklausų duomenimis, lyderių trejetukas – valstiečiai, konservatoriai, socialdemokratai. Nors birželį po karantino valstiečiai šovė pirmyn, skaičiuojant trijų procentų paklaidą viskas greitai gali apsiversti.

Kitas 5 proc. kartelę peržengiantis trejetukas – liberalai, „darbiečiai“ bei „Laisvė ir teisingumas“ išvis žengia koja kojon.

Tik kad ir kaip partijos išsirikiuos viduje, vargu ar galutiniam rezultatui tai padarys įtakos. Mat svarbiausią reitingavimą vis vien atliks rinkėjai prie balsadėžių. O jie gali ir nustebinti.

Apie tai – „Savaitės“ reportaže.

Savaitė. „Negalima lyginti, tačiau palyginkim“: kaip atrodo pirmieji Nausėdos ir ankstesnių prezidentų metai?

Populiariausi

VUL Santaros klinikos; gydytojai; ligoninė

Lietuvoje

2021.01.15 09:32

1149 COVID-19 atvejai: naujas protrūkis Pagėgiuose, po tris asmenis mirė 50–59 ir 60–69 amžiaus grupėse nuo pandemijos pradžios pasveiko daugiau nei 100 tūkst. žmonių; atnaujinta 11.22

5