Lietuvoje

2020.07.11 18:28

Mokslininkai nuogąstauja dėl sprendimo plėsti žvejybą Žuvinto rezervate, bet Mažeika grėsmės neįžvelgia

Rūta Lankininkaitė, Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.11 18:28

Vyriausybei aplinkos ministro iniciatyva Žuvinto biosferos rezervate leidus ne penkių, o keturiolikos aplinkinių kaimų gyventojams užsiimti poledine žvejyba, gamtosaugininkai nuogąstauja dėl neigiamų pasekmių rezervato ekosistemoms. Tokiam leidimui nepritaria Nacionalinė UNESCO komisija, visuomenininkai ir mokslininkai.

Žuvinto biosferos rezervato direktorius Arūnas Pranaitis sako, kad gamtiniame rezervate pastaruosius penkerius metus žuvų išteklių tyrimai nebuvo atliekami.

Todėl, ar žvejyba galima ežere, turi būti pagrįsta moksliškai. Direktoriaus teigimu, išskirtinių teisių suteikimas, kai žiemą ežere, daugiausia lydekas galėtų žvejoti apie 1000 aplinkinių kaimų gyventojų, prieštarauja ES sutarties nuostatoms.

Be to, privalu laikytis UNESCO biosferos rezervatų tvarkymo principų. Žuvintas vienintelė šalyje teritorija, nuo 2011-ųjų priklausanti pasauliniam biosferos rezervatų tinklui.

Žinios. Bosnijoje ir Hercegovinoje minimos 25-osios Srebrenicos žudynių metinės

„Gamtinis rezervatas yra rezervatas, skirtas gamtinių procesų išlaikymui, kai kuriais atvejais atkūrimui, ir jokiu būdu ne tų gamtinių resursų naudojimui. Žvejojant lydekas, stipriai jaučiasi, kad ekosistema reaguoja ir, deja, ta reakcija yra ne paukščių naudai, o ežero dugninės augalijos naudai“, – aiškina A. Pranaitis.

Aplinkos ministras pasisakantis už tai, kad visi aplinkinių kaimų gyventojai nuo gruodžio iki vasario galėtų lipti ant Žuvinto ežero ledo, neįžvelgia grėsmės saugomos teritorijos ekosistemoms. Esą bus išsaugotos vietinių gyventojų tradicijos sugauti vieną kitą lydeką.

„Ta teisė vietos gyventojams buvo. Tai reikėtų pasakyti, kad ta nuostata buvo visada, mes nieko nekeičiame, keičiantis riboms, prasiplečia keletas kaimų, kurie įeina į tą teritoriją“, – teigia ministras Kęstutis Mažeika.

Tačiau poledinei žūklei rezervato ežere nepritaria Nacionalinė UNESCO komisija, gamtosaugininkai, visuomenininkai, bet į jų nuomonę Aplinkos ministerija neįsiklausė.

„Su žvejais atsiranda ne tik lankymasis, takai ir prasiskynimai, kur ten žvejoti, šiukšlės, bet atsiranda ir tokia selektyvi žvejyba, kuri veda prie to, kad kinta populiacijos santykis“, – sako programos „Žmogus ir biosfera“ koordinatorius prof. Vincas Būda.

„Mes turim duomenis gamtos tyrimų centro, kur lydekų populiacija Žuvinto ežere nuo 2003 iki 2011 metų sumažėjo tris kartus. Ežerų ekosistemos gali iš geros būklės virsti į blogą per labai trumpą laiką. Ir plėšriosios žuvys vaidina labai didelį vaidmenį, pasiekus kritinį, mažą plėšriųjų žuvų biomasės kiekį, ežeras gali patapti planktoniniu, įsivyrauti dumbliai“, – aiškina laikinasis gamtos paveldo fondo direktorius Argaudas Stoškus.

Vyriausybės pakeisti Žuvinto biosferos rezervato nuostatai prieštarauja Saugomų teritorijų ir Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymams, apie tai yra pasisakę Vyriausybės teisininkai.

Seimo aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas Simonas Gentvilas dėl Vyriausybės nutarimo, kai leidžiama gamtiniame rezervate užsiimti žūkle, kreipėsi į Vyriausiąjį administracinį teismą. Aplinkos ministras pageidauja keisti ir Saugomų teritorijų įstatymą.

Populiariausi

Informacinių technologijų egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 07:50

Skelbiami brandos egzaminų sesijos rezultatai: matematiką įveikė vos 67,61 proc. abiturientų anglų kalbos egzaminą išlaikė beveik 99 proc. mokinių

13
Medikai

Lietuvoje

2020.08.05 09:08

Mirė koronavirusu sirgęs pranciškonų vienuolis iš Kretingos parapijos klebono ir NVSC komentarai; atnaujinta 09.41

Lietuvių kalbos brandos egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 10:01

Egzaminų centro vadovė: kad šiemetinio matematikos egzamino rezultatai bus prasti, ženklų buvo prieš dvejus metus egzamino vertintojas: kai kur pakako skaičius sudėti, bet ir to nesugebėjo

7
Mokiniai, mokykla, Jono Pauliaus II gimnazija, mokiniai, mokykla, abiturientai

Lietuvoje

2020.08.05 15:20

Lingienė: tendencijos rodo, kad mokslo metai galėtų prasidėti įprastai Kitą savaitę grįžusiesiems iš Lenkijos gali tekti izoliuotis

33