Lietuvoje

2020.07.10 22:24

Naujas kompensuojamųjų vaistų reikalavimas mažas vaistines stumia ties išlikimo riba

Kristina Jackūnaitė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.10 22:24

Didiesiems tinklams nepriklausančių vaistinių atstovai sako, kad Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymas rezerve nuo penktadienio turėti daug daugiau pigiausių kompensuojamųjų vaistų joms kelia grėsmę. Naująją tvarką kritikuoja ir vaistinių tinklų atstovai. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad viskas paciento patogumui, nors ligonių kasos jau skuba naujovę taisyti.

150 metų mininčios ir vaistininkystės muziejų turinčios Šiaulių vaistinės „Valerijonas“ vadovė Almyra Girdenienė sako, kad didiesiems tinklams nepriklausančias vaistines greitai bus galima įrašyti į Raudonąją knygą. Valstybinė ligonių kasa išplėtė būtiniausių vaistų sąrašą, todėl ši vaistinė, kuri anksčiau rezerve privalėjo turėti 80 pigiausių kompensuojamųjų vaistų nuo šiandien privalės turėti 250.

„Paskutinis būtinųjų vaistų sąrašas, kurį reikia turėti vaistinėse mus tiesiog išgąsdino, ten yra įtraukti medikamentai labai didelėmis kainomis ir jeigu mes juos paimsime, ligonis neateis – galiojimo laikas pasibaigs arba jie bus išimti iš šio būtinojo sąrašo – mes turėsime patirti nuostolius. Be galo skaudus (nuostolis – LRT.lt) šiais laikais, tai netgi iki vaistinės egzistavimo“, – sako A. Girdenienė.

„Valerijono“ vadovė sako, kad šios vaistinės išlaidos rezervui nuo maždaug 400 eurų išaugs iki maždaug 7000 eurų.

Vaistininkės teigimu privalomame sąraše atsirado ir itin brangių retų vaistų, kuriuos iki šiol vaistinė įsigydavo pacientui paprašius.

„Mes, pavyzdžiui, vieną vaistą ligoniui užsakydavom, kur viena dėžutė kainuoja virš 400 (eurų – LRT.lt), tai jai reikėdavo 3, ji paskambindavo: „Aš važiuoju į Kauną pas gydytojus, jūs užsakykite mano vaistą“. O dabar žiūriu tas įtrauktas į tą sąrašą, reiškia mes jį parduodame į ketvirtį 3 dėžutes ir tada pardavę jau vėl turime turėti“, – nurodo vaistinės direktorė.

Pasak sveikatos apsaugos ministro, rezervo sąrašas išplėstas pacientų patogumui, kad jiems nereiktų vieną dieną vaistus užsakinėti, o kitą ateiti jų pasiimti arba ieškoti skirtingose vaistinėse.

„Tai reiškia turėti vaistinę, kurioje nėra vaistų reikalingų, kam ji tada reikalinga? Jeigu jau yra ir pacientai ateina, ir neranda, negali įsigyti, mes paprastai sulaukiam klausimų ir skundų: kodėl nėra, atėjom – neradom, kažkur turėjom važiuoti arba laukti, kodėl negalim įsigyti ir panašiai“, – aiškina A. Veryga.

Ir sveikatos apsaugos ministras, ir ligonių kasos teigia, kad jei vaistinė kažkokio vaisto nėra pardavusi, tai ir rezerve jo neprivalės turėti.

„Tikrai vaistinė neapsikraus vaistais, kuriais neprekiauja. O jei prekiauja, tai taip ar taip prekiauja tos grupės ir pacientui yra prievolė siūlyti pigiausią vaistą. Jei pacientas atsisako, jis gali neimti, bet vis tik, kai nėra prievolės turėti, tai gali sakyt: „Dabar neturiu – pirk brangesnį“. Tada pacientas yra priverstas arba vaikščioti, arba pirkt brangesnį vaistą“, – pabrėžia Ligonių kasos Vaistų kompensavimo skyriaus vedėjas Evaldas Stropus.

Didžiuosius tinklus vienijanti vaistinių asociacija pripažįsta, kad naujovė labiausiai kirs tinklams nepriklausančioms mažesnėms vaistinėms, bet taip pat kritikuoja naujovę. Pasak jų į privalomą sąrašą įtraukta ir vaistų, kurių per pastarąjį ketvirtį buvo išrašyta vos 6 receptai, kurių net nėra Lietuvos rinkoje, ar net tokių kurių gydytojai nebegali išrašyti.

„Mes jau parengėm naują sąrašėlį, šiek tiek patrumpinom, išbraukėm vaistus, kurių bazinė kaina daugiau nei 150 eurų. Tai sumažės 7 brangiausiais vaistais. Tai yra dar mažesnė našta vaistinėms, (jos – LRT.lt) tikrai neprivalės turėti pačių brangiausių vaistų – gal ateity, matysim, dar kažkas keisis“, – tikina E. Stropus.

Pasak ligonių kasų atstovo trumpesnis sąrašas įsigalios kitą savaitę.