Lietuvoje

2020.07.10 21:01

Politologė apie Nausėdos sprendimą dėl Lukiškių aikštės: norėjosi paskelbti tylos minutę

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.07.10 21:01

Penktadienį prezidentas Gitanas Nausėda pritarė įstatymui dėl Lukiškių aikštės memorialinio statuso. Pagal jį aikštė tampa pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė su Vyčio monumentu. Tačiau Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė mano, kad tokiu sprendimu prezidentas parodė, kad jam teisėkūros principai nėra svarbūs.

„Man (...) norėjosi paskelbti tylos minutę, gedulingai prisiminti geros teisėkūros principus. Nes, deja, bet geros teisėkūros principai prezidentui irgi nepasirodė svarbus dalykas, kalbant apie šitą įstatymą. Kitaip tariant, prezidentas nematė reikalo atkreipti dėmesį į tai, ką sakė tas pats Seimo Teisės departamentas, kad negalima priiminėti įstatymų vienai aikštei, vienai gatvei, nes tai pažeidžia apskritai įstatymų leidybos pagrindinius principus.

Kitas dalykas, prezidentas nematė poreikio atsižvelgti į tai, kad šita valdžia pasišovė nustatinėti, kas yra gera moralė, nepaisydama to, kad pirmiausia dėl to turėtų sutarti pati visuomenė“, – nurodo politologė.

Anot jos, prezidentas pasirinko nerizikuoti savo reitingu ir vadovavosi populiaria visuomenes nuomone.

„Man atrodo, kad šį kartą prezidentas nenorėjo rizikuoti prarasti tam tikrus reitingo taškus, nepaisant to, kad tas praradimas vis tiek jį numestų iš pirmos vietos į pirmą. Bet panašu, kad tai skaudu. Ir jis pagalvojo apie didesnės visuomenės poziciją ir pasirašė įstatymą, nors pats sako, kad jis nėra tobulas. Tai kodėl nereikėjo bandyti vetuoti ir siūlyti pataisymus? Nes dabar jokių argumentų dėl visų šitų kylančių teisinių aspektų prezidento pranešime, kuris yra paskelbtas ir socialiniuose tinkluose, aš visiškai nemačiau“, – pabrėžia politologė.

Norėdami vertinti įstatymo teisėtumą, Seimo nariai dar gali kreiptis į Konstitucinį Teismą. Tačiau kreipimąsi turi pasirašyti 29 Seimo nariai. Anot politologės, surinkti tokį parašų skaičių dėl rinkimų karštinės mažai tikėtina.

„Pagal balsavimus, ką galime matyti, kad dalis žmonių, pavyzdžiui, dalis konservatorių, tiesiog bėgo iš to balsavimo. Tai aš dabar labai abejoju, ar tikrai bus daug žmonių, kurie vadovausis savo įsitikinimais, o ne tuo, kas gali būti populiaru arba nepopuliaru, kalbant apie priešrinkimines nuotaikas. Tai, deja, tokia situacija šiandien yra nepalanki ir aš nesu tikra, ar tikrai pavyks surinkti tuos 29 parašus, nes tiesiog dabar yra įsijungęs kitas mąstymo rėžimas – tai yra priešrinkiminis rėžimas“, – aiškina R. Urbonaitė.

Rima Urbonaitė: išgirdus prezidento sprendimą dėl Lukiškių aikštės, norėjosi paskelbti tylos minutę