Lietuvoje

2020.07.11 12:48

LGBT eitynių dalyviai ragina netylėti: mūsų teisių ignoravimui turi ateiti galas

Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.07.11 12:48

Šeštadienį Vilniuje vyko kitokios Pride eitynės – renginio organizatoriai pabrėžia, kad dabar „labiau nei bet kada yra svarbu eiti į gatves ir protestuoti prieš neteisybę vietiniame ir globaliame kontekstuose“, priešininkai reikalauja „neleisti iškirsti šeimų“, patraukti „rankas nuo prezidento ir Katedros“.

Kaip portalą LRT.lt informavo policijos pareigūnai, eitynėse dalyvavo maždaug 500 žmonių. Eitynių metu dalyviai skandavo „Legalizuokit mano vardą! Legalizuokit mano meilę!” „Šventė bus, kai bus ką švęsti!” ir „Solidarumo, socialinio teisingumo!“

Į eitynes susirinko nemaža minia žmonių, dalyviai buvo pasipuošę vaivorykštės vėliavomis ir kita atributika, nešė plakatus, reikalaujančius lygybės ir teisių.

Tiesa, dar prieš prasidedant eitynėms prie Katedros rikiavosi ir protestuotojai, pasisakantys prieš eitynes – jų buvo maždaug 10. Protestuotojai laikė plakatus, kurie skelbė: „Neleiskit iškirsti šeimų“, „Šalin rankas nuo prezidento“, „Šalin nuo mūsų Katedros“.

Vilniuje – kitokios LGBT eitynės: dalyviai turėjo tris esminius reikalavimus

Teisių ignoravimui jau turi ateiti galas

Diskriminacija prieš LGBT bendruomenę tapo norma – diskriminacija LGBT bendruomenei yra visur, portalui LRT.lt sako Nacionalinės LGBT teisių organizacijos vadovas Vladimiras Simonko.

„Norisi pasakyti, kad matau iš esmės didelę prarają tarp politinio elito ir pilietinės visuomenės, nes mūsų teisių ignoravimui jau turi ateiti galas“, – teigia jis.

V. Simonko pabrėžia, kad translyčiams žmonėms turi būti suteikta galimybė ne teismo keliu pasikeisti asmens tapatybės dokumentus, įtvirtinti partnerystę, panaikinti diskriminuojančius įstatymus.

„Norime partnerystės dabar, norime panaikinti gėdingą įstatymą Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos įstatymą, nes jis žaloja vaikus. Manau, kad problemų yra labai daug, bet eilinį kartą pažadai lieka pažadais.

Praeis šiek tiek laiko po rinkimų, gal ateis naujas Seimas, bus naujos eitynės, bet, deja, tikriausiai bus tie patys šūkiai. Noriu paraginti visus būti neabejingais žmogaus teisėms, nes jei būsime abejingi kaimynų ir savo draugų, tėvų ar seserų, brolių teisėms, niekas mūsų neapgins“, – kalba V. Simonko.

Prisiminė pirmąsias eitynės: buvo daug ašarų

Kalbėdamas su LRT.lt, Nacionalinės LGBT teisių organizacijos vadovas prisimena ir pirmąsias „Baltic Pride” eitynes Lietuvoje. Pirmosios „Baltic Pride” eitynės įvyko 2010, tada jose dalyvavo maždaug 350 žmonių, tačiau policijai teko tramdyti dukart daugiau protestuotojų, budėjo daugiau nei 800 pareigūnų, buvo pasitelkta raitoji policija. Susirinkę protestuotojai svaidė akmenis, dūmines bombas, skandavo įžeidžiančius šūkius.

„Mano atmintyje 2010 metų eitynės visada išliks visam laikui. Esu laimingas, kad eitynes suorganizavome nepaisant visko. Gavome leidimą eitynėms likus 10 valandų iki jų pradžios. Niekada nepamiršiu – kaina buvo didelė, bet ją reikėjo mokėti tam, kad šitos eitynės įvyktų dabar“, – pasakoja V. Simonko.

Vis dėlto džiugesio, kad pavyko suorganizuoti eitynes, iš pradžių nebuvo – organizatoriai jautė tik įtampą ir nuovargį, kadangi darbo buvo be galo daug.

„Džiugesio tada nebuvo, buvo ašaros. Noriu visiems pasakyti – vyrai irgi verkia, buvo ašaros, ašaros, ašaros... Gal tik po savaitės atėjo ramybė ir suvokimas, ką mes padarėme. Ir nuovargis. Nes reikėjo juodai daug dirbti“, – prisimena pašnekovas.

Per „Baltic Pride” žada dar didesnę šventę

Šiemet „Baltic Pride” eitynės turėjo vykti Estijoje, Taline, tačiau dėl koronaviruso pandemijos buvo atšauktos. Vis dėlto V. Simonko užtikrina, kad „Baltic Pride” formatas niekur nedings – kitais metais eitynės vyks Latvijoje, Rygoje, o 2022 metais vėl apsilankys Vilniuje.

„Apsilankysime pas savo broliukus, pažiūrėsime, kuo jie mus gali nustebinti. Formatas pasikeis, atėjo laikas padaryti didelę šventę. Labai noriu, kad mūsų miestas surengtų labai didelę šventę, koncertą po atviru dangumi, pakviesime daug Lietuvos artistų“, – planus išduoda V. Simonko.

Pasiteiravus, kuo dar nustebins po dvejų metų Vilniuje vyksianti eisena, V. Simonko šypsosi: „Pažadu daugiau nei 10 tūkst. žmonių“.

Siekia parodyti solidarumą ir reikalauja teisių pripažinimo

Organizatorių teigimu, „prieš rinkimus populiarumą bandančios išsaugoti politinės jėgos Lietuvoje ir visame pasaulyje bando paversti LGBTQ+ ir kitas pažeidžiamas bendruomenes savo taikiniu. Dėl to turime parodyti tarpusavio solidarumą ir reikalauti, kad mūsų teisės pagaliau būtų pripažintos.“

„Manome, kad labai svarbu protestuoti, išsakyti savo reikalavimus ir solidarizuotis su kitais judėjimais už socialinį teisingumą. Ypač dabar, praėjus koronaviruso pandemijai, jai besiaučiant kitur pasaulyje, žmonių ekonominė padėtis pablogėjo, iškilo kitų problemų, todėl svarbu solidarizuotis, kartu kalbėti apie tai, kas mus slegia, protestuoti už geresnį gyvenimą visiems“, – portalui LRT.lt sakė renginio organizatoriai.

Šiemet rengiamos LGBTQ+ solidarumo eitynės yra visų pirma protestas, tačiau išsaugomas ir nuo Pride neatskiriamas šventės elementas, skatinantis švęsti LGBTQ+ bendruomenės solidarumą.

„Visuomenėje, kuri nenori, kad egzistuotume, ar bent nebūtume matomi, būti queer ir tuo didžiuotis yra protestas. Mes taip pat tikime, kad matomumas – rodant, kad Lietuvoje egzistuoja LGBTQ+ bendruomenė, ir nesame tik abstraktus konceptas – yra svarbus žingsnis kovojant su visuomenės priešišku nusistatymu,“ – komentuoja eitynių organizatoriai.

Su ironišku šūkiu „Demonstruokimės“ organizatoriai kviečia prie eitynių prisijungti LGBTQ+ bendruomenės narius, juos palaikančius žmones bei organizacijas.

„Mes – lesbietės, gėjai, biseksualūs, trans, queer, intersex, aseksualūs žmonės ir kiti – protestuojame ne tik tam, kad pagerintume savo asmeninę situaciją. Solidarumas mūsų bendruomenėse bei solidarumas už jų ribų yra ne mažiau svarbus.

Tol, kol labiausiai šios sistemos marginalizuoti žmonės kenčia, negalime sakyti, kad pasiekėme kažkokį progresą. Turime protestuoti dėl geresnės ateities ir geresnio gyvenimo visiems“, – teigia renginio organizatoriai.

Renginiu norima atkreipti dėmesį į tai, jog pastaraisiais metais, nors LGBTQ+ asmenys tapo labiau matomi, jų teisinė situacija Lietuvoje nedaug pasikeitė – LGBTQ+ asmenų teisės kasdien pažeidžiamos, bendruomenės nariai demonizuojami politikų, jų rūpesčiai menkinami ir tildomi.

Translyčiai asmenys vis dar laukia medicininės ir administracinės sistemos, kuri leistų be didesnių kliūčių teisėtai keisti lytį, ir patiria diskriminaciją ir transfobiją daugumoje kasdienio gyvenimo sferų, tarp jų – sveikatos priežiūros srityje ir darbe. Pasak organizatorių, LGBTQ+ žmonės vis dar laikomi vaikams pavojinga „propaganda“, o tos pačios lyties poros ir jų vaikai vis dar nepripažįstami valstybės.

Populiariausi

Informacinių technologijų egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 07:50

Skelbiami brandos egzaminų sesijos rezultatai: matematiką įveikė vos 67,61 proc. abiturientų anglų kalbos egzaminą išlaikė beveik 99 proc. mokinių

13
Medikai

Lietuvoje

2020.08.05 09:08

Mirė koronavirusu sirgęs pranciškonų vienuolis iš Kretingos parapijos klebono ir NVSC komentarai; atnaujinta 09.41

Lietuvių kalbos brandos egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 10:01

Egzaminų centro vadovė: kad šiemetinio matematikos egzamino rezultatai bus prasti, ženklų buvo prieš dvejus metus egzamino vertintojas: kai kur pakako skaičius sudėti, bet ir to nesugebėjo

7