Naujienų srautas

Lietuvoje2013.05.29 20:28

VU superkompiuteris turtingam LRT archyvui atvers kelią į internetą

Vilniaus universitetas vienija pajėgas su Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija. Naudojant vienintelius Lietuvoje superkompiuterius bus perkoduojamas turtingas LRT vaizdo archyvas, o jo medžiaga talpinama internete.

Vilniaus universitetas vienija pajėgas su Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija. Naudojant vienintelius Lietuvoje superkompiuterius bus perkoduojamas turtingas LRT vaizdo archyvas, o jo medžiaga talpinama internete. Superkompiuteriai perkodavimo pajėgumus padidins 1000 kartų. Vilniaus universitete šiuo metu veikia 4 tokie kompiuteriai.

„Superkompiuteris yra labai galingas skaičiavimo įrenginys, atitinkantis maždaug 1 tūkst. paprastų kompiuterių. Bet tai – labai sąlyginis palyginimas. Rudenį tikimės turėti ir 2 tūkst. kompiuterių analogą. Superkompiuteryje yra daug procesorių, kurie dirba kartu. Užduotys yra skirstomos ne vienam procesoriui, o daugeliui, dėl to labai išauga jų efektyvumas ir veiksmų skaičius. Tad paprastą uždavinį, kurį paprastas kompiuteris spręstų kelias savaites ar net mėnesius, superkompiuteris atlieka per keletą minučių ar valandų“, – pasakoja l.e.p. VU rektorius Jūras Banys.

LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius sako, kad perkodavimas leidžia didelį suskaitmenintą failą paversti mažesniu.

„Šiuo metu LRT turi apie 30 tūkst. valandų skaitmeninio vaizdo archyvo. Plačiajai visuomenei per internetą prieinama tik 6 tūkst. valandų. Tą perkodavimo darbą savo pajėgomis darytume labai ilgai. O su VU superkompiuterio ir VU specialistų pagalba mes planuojame, kad dar šiais metais bus perkoduota apie 12 tūkst. vaizdo archyvo valandų. Suskaitmenintas archyvas yra labai didelis failas. Šitas perkodavimas leidžia, liaudiškai tariant, suspausti tą didelį failą į mažesnį“, – aiškino A. Siaurusevičius.

Videoarchyvuose esantis LRT saugomas Lietuvos kultūros, sporto ir muzikos paveldas yra naudingas ne tik žmonėms Lietuvoje, bet ir užsienyje gyvenantiems lietuviams, kurie laidose gali atrasti savo gimtuosius miestus ar miestelius, pažiūrėti klasika tapusius kino filmus ar spektaklius. Planuojama, kad VU Fizikos fakulteto Lietuvoje unikaliu aukšto našumo superkompiuteriu LRT internetinis videoarchyvas bus perkoduotas per 4–6 mėnesius. Perkoduotą medžiagą bus galima matyti portalo lrt.lt „Mediatekoje“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi