Lietuvoje

2020.07.09 14:58

Kol Nausėda kalba apie kitokį darbo stilių, gyventojai laukia ryžtingesnio vadovo: norėtume matyti kaip Grybauskaitę

LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba2020.07.09 14:58

Prezidentas Gitanas Nausėda, ketvirtadienį apžvelgdamas pirmuosius metus einant prezidento pareigas, pabrėžė, kad jo veiklos stilius yra kitoks, nei buvo įprasta, ir su nė viena politine partija kol kas nėra „sudeginęs tiltų“ ir gali diskutuoti. Tiesa, prezidentui trumpą žinutę pasiuntė gatvėje kalbinti gyventojai. Jų nuomone, G. Nausėdai per pirmuosius metus pritrūko ryžto, o daugelis pasigedo užtikrintumo, ką, pasak kalbintų žmonių, turėjo buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Viešųjų ryšių ekspertas: Nausėda yra taikos prezidentas

Viešųjų ryšių ekspertas Arijus Katauskas LRT TELEVIZIJAI sakė, kad pirmieji G. Nausėdos metai pačiam prezidentui, ko gero, galėjo būti nelengvi – reikėjo ne tik įprasti prie naujo darbo, perprasti politikos užkulisius, bet ir dirbti dviejų krizių šešėlyje. Tai, pasak A. Katausko, prezidentui ne itin pavyko, jis tarsi buvo nustumtas nuo politinės scenos.

„Reikėtų įvardyti labai tiesiai: jei tu kvieti žmones sėsti prie stalo ir diskutuoti, tačiau prie to stalo niekas neateina, tai ir lieki vienas prie to stalo. Visos šios kadencijos metu prezidentas turėjo aiškią užduotį – jis turėjo užimti tam tikrą poziciją trikampyje tarp abiejų Gedimino prospekto galų ir Daukanto aikštės. Tas kampas turėjo subalansuoti galias, bet prezidentas buvo nustumtas tiek su savo retorika, tiek su veiksmais į trečią ar net ketvirtą planą. Tai ypač išryškėjo krizinėmis situacijomis, bet jis sutiko ten pasitraukti ir nebūti dėmesio centre“, – pirmuosius prezidento metus analizuoja A. Katauskas.

Pasak jo, realiai tiek autoritetas, tiek galia leido pasinaudoti didesnėmis galimybėmis, deja, bet to per pirmuosius metus padaryti ir įrodyti G. Nausėdai nepavyko.

„Jis kažkiek procentų, ko gero, sumokėjo ir savo reitingais“, – sako A. Katauskas.

Tiesa, viešųjų ryšių ekspertas pabrėžia, kad jei G. Nausėda metų apžvalgoje būtų tai sureikšminęs ir pradėjęs kalbėti apie savo reitingus, jis, greičiausiai, būtų apkaltintas, jog rūpinasi tik savo reitingais.

„Atsiriboti nuo reitingų vertinimų buvo logiškas žingsnis, tačiau tai stebi politikai, visuomenė, artėja rinkimai, kada bus svarbus prezidento požiūris, o politiko vertinimas visuomenės akyse bet kuriam politikui yra kritinis“, – sako A. Katauskas.

Ar G. Nausėdos darbas gali keistis neseniai pasitraukus bene pagrindiniams patarėjams, A. Katauskas vertinti neskuba, tiesa, bent ketvirtadienio kalboje pokyčių nebuvo galima pajusti, prezidentas akcentavo panašius dalykus kaip ir iki šiol, vyravo panaši maniera.

A. Katausko manymu, G. Nausėda – taikos, o ne krizių prezidentas, o tą įrodė du rimti iššūkiai Lietuvai, kur prezidentas tarsi išnyko politiniame lauke.

„Ši spaudos konferencija jau buvo ruošta pasitraukus patarėjams, tačiau didesnių pokyčių atsakymuose ir kalboje nepastebėjome. Kartais susidaro jausmas, kad G. Nausėda mokosi būti prezidentu, nors jis pats būtų kur kas geresnis kalbėtojas, kai kalba apie ekonominius procesus, ten jis atrodo gerokai labiau užtikrintas. Nors prieš metus išsikeltas tikslas – gerovės valstybės idėja, ji per tuos metus neįgavo apčiuopiamų tam tikrų kriterijų, kaip tai atrodytų, ir prezidentas nesugebėjo iškomunikuoti. Reikia pripažinti, kad jam sumaišė dvi rimtos krizės. Akivaizdu, kad G. Nausėda yra taikos ir ramybės prezidentas, jis nėra lyderis, kai situacija yra sudėtinga“, – sakė A. Katauskas. Jis priminė, jog tiek Alytaus gaisro, tiek COVID-19 pandemijos metu prezidentas tarsi dingo iš pirmųjų politikos gretų.

Gyventojai pasigenda ryžto ir aiškumo, norėtų panašumo į Grybauskaitę

Po prezidento metinio savo darbų įvertinimo LRT žurnalistai paklausė žmonių gatvėje, kokį jie matė šalies vadovą per pirmuosius jo darbo metus.

Didžioji dauguma apklaustųjų neslepia – G. Nausėdai pritrūko ryžto, aiškių sprendimų, ką iki tol aiškiai komunikuodavo buvusi šalies vadovė D. Grybauskaitė.

„Sakyčiau, kad trūksta ryžtingumo. Norėčiau kažko panašaus kaip Dalia Grybauskaitė, daugiau ryžto ir daugiau valios skiriant naują Vyriausybę, o ne skirti senus politikus“, – sakė gatvėje sutiktas šiaulietis.

„Jis gal daugiau afišuojasi viešojoje erdvėje ir realaus darbo nelabai matosi. Jis, atrodo, pasiima tas uogeles, pavadinkime taip“, – sakė šiaulietė.

„Lyginant su Dalia Grybauskaite, tai trūksta tokios tvirtesnės nuomonės“, – teigė kita praeivė.

„Na, gal dar kiek sunkoka pasakyti, gal jo darbus būtų geriau aptarti po kadencijos, nes dabar tai tik įsibėgėjimas“, – komentavo vidutinio amžiaus moteris.

„Kalbos, kalbos ir kalbos, kad jau pasiekėme patį žemiausią dugną, bet mes jau tame dugne gal kokius 25 metus“, – kalbėjo senjoras Šiauliuose.

Lietuviai įvertino Nausėdos metus: pasigenda aiškumo, ryžtingumo ir lygina su Grybauskaite

„Kaip ten sako? Aukštas ir gražus. Kol kas tiek. Bet dar pirmi metai, pažiūrėsime“, – sakė vilnietis.

„Griežtos rankos tikėtis kaip ir nėra pagrindo, bet pasigendu to, kaip buvo prie D. Grybauskaitės. Pasigendu pozicijos aiškumo“, – sakė kitas vilnietis.