Lietuvoje

2020.07.09 14:09

Kurlianskis tikina nedaręs poveikio Gapšiui: nebuvo kalbėta apie paramą Gustainio pataisai

atnaujinta 17.12
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.07.09 14:09

Vilniaus apygardos teismas tęsia „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimą. Ketvirtadienį teismo posėdyje buvo toliau buvo klausomasi vieno kaltinamųjų, buvusio koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio parodymų. Jis baksnojo į kaltinamąjį aktą, tvirtindamas, kad kaltinimuose trūksta logikos.

R. Kurlianskis, tęsdamas parodymų davimą, aptarė jam pateiktus kaltinimus dėl poveikio buvusiam parlamentarui Šarūnui Gustainiui.

LRT.lt primena, kad buvęs Seimo narys Š. Gustainis kaltinamas už „MG Baltic“ naudingų sprendimų priėmimą Seime paėmęs beveik 9 tūkst. eurų kyšį, užmaskuotą kaip paramą viešajai įstaigai „Taikomosios politikos institutas“.

Teisėsaugos duomenimis, vykdydamas buvusio koncerno „MG Baltic“ viceprezidento R. Kurlianskio prašymą Š. Gustainis Seime registravo Vartojimo kredito įstatymo pataisas ir balsavo už jų priėmimą. Pataisa parlamente nebuvo priimta. Š. Gustainis yra kaltinimas dėl kyšininkavimo.

R. Kurlianskis teisme akcentavo, kad Š. Gustainio teiktos pataisos Seime nebuvo priimtos ir stebėjosi, kad dėl to jis vis tiek yra kaltinamas davęs kyšį.

„Š. Gustainio pataisa nepriimta, bet aš duodu kyšį už tai“, – stebėjosi kaltinamasis.

Teisėsauga taip pat įtaria, kad R. Kurlianskis siekė paveikti buvusį „darbietį“ Vytautą Gapšį, kad šis balsuotų už Š. Gustainio registruotą pasiūlymą Vartojimo kredito įstatymo pakeitimo projektui. V. Gapšys R. Kurlianskio prašymu esą turėjo padaryti poveikį ir kitiems tuometiniams Darbo partijos atstovams parlamente, kad šie palaikytų Š. Gustainio įstatyminę iniciatyvą.

Įžvelgė logikos spragas

R. Kurlianskis, komentuodamas šiuos jam mestus kaltinimus, tikino, kad įrodymuose nėra fiksuota, kad jis V. Gapšiui yra davęs kokius nors nurodymus dėl Š. Gustainio pataisos.

„Nėra kalbėta ar aprašyta, kad V. Gapšys turėtų palaikyti Š. Gustainio pataisą“, – tvirtino kaltinamasis.

R. Kurlianskis neslėpė kaltinamajame akte matantis nenuoseklumą ir logikos spragas.

„Logika turi egzistuoti visur, net ir prokuratūroje“, – tvirtino kaltinamasis.

Kaip jau buvo minėta, R. Kurlianskis kaltinamas davęs užslėptą kyšį V. Gapšiui už tai, kad jis balsuotų už Š. Gustainio pateiktas Vartojimo kredito įstatymo pataisas. Byloje teigiama, jog šiomis pataisomis buvo siūloma iš esmės sušvelninti kredito gavėjų vertinimo sąlygas.

R. Kurlianskis teisme aiškino, kad Seimo posėdyje dėl Š. Gustainio pataisų balsuojama nebuvo, nes jos buvo atmestos pateikimo metu spalio 29 dieną, vartojimo kredito įstatymas Seime buvo priimtas 2015 metų lapkričio 5 dieną.

Teisėsaugos duomenimis, 2016 metų sausį R. Kurlianskis viešajai įstaigai „Meno ir sporto projektai“ suteikė 15 tūkst. eurų paramą, kuri laikoma užmaskuotu kyšiu.

„Vadinasi, kyšį V.Gapšiui už poveikį Darbo partijos nariams, balsuojant už Vartojimo kreditų įstatymo pataisas, aš daviau praėjus pusantro mėnesio po balsavimo?“, – stebėjosi R. Kurlianskis.

R. Kurliansko manymu, logikos trūksta ir jam pateiktuose kaltinimuose dėl LNK suteiktų nuolaidų Darbo partijos reklamai televizijoje. Kaltinamasis priminė, kad Darbo partijos reklaminė kampanija prasidėjo 2015 metų lapkritį, tai yra jau priėmus Vartojimo kredito įstatymą, o Š. Gustainio pataisos buvo atmestos dar anksčiau.

„Nematyti, kad aš turėjau už tai atsilyginti. Rezultato nebuvo, todėl aš neturėjau už ką padėkoti, – dėstė R.Kurlianskis.

„Net pokalbis, kuriuo grindžiamas kaltinamas, kad esą V.Gapšys prašo nuolaidos, o R. Kurlianskis pritariamai krenkščia, įvyko jau priėmus įstatymo pataisas“, – pridūrė jis.

R. Kurlianskis, nagrinėdamas teisėsaugos fiksuotus jo ir V. Gapšio pokalbius, tikino, kad tik siekė gauti informaciją iš V. Gapšio apie tai, kaip Seime yra nagrinėjamos Vartojimo kredito įstatymo pataisos.

„Šiame pokalbyje nėra jokių prašymų. Tiesiog domiuosi situacija“, – tikino kaltinamasis.

Gapšys: apie Gustainio pataisą nebuvo kalbama

V. Gapšys po teismo posėdžio žurnalistams teigė, kad su R. Kurlianskiu apie Š. Gustainio pataisą Vartojimo kredito įstatymui jis nėra kalbėjęs. Anot jo, su verslininku jis tik kalbėjosi apie įstatymo įsigaliojimo terminą.

„Visi pokalbiai yra išviešinti, daugiau jų nėra ir aš galiu tik dar kartą patvirtinti, kad apie Š. Gustainio pasiūlymą iš viso nebuvo kalbėta. Apie datą, kuri yra nustatyta, buvo kalbėta tame kontekste, kad yra nesutvarkyti tam tikri registrai, kurie turi būti paruošti įstatymo įsigaliojimui ir Teisėkūros pagrindų įstatymas numato tam tikrą terminą, kada turi įsigalioti įstatymas, liečiantis verslo sąlygas. Tai tas terminas turėjo būti išlaikytas“, – komentavo V. Gapšys.

R. Kurlianskis po teismo posėdžio kartojo, kad kaltinamajame akte, jo manymu, apstu netikslumų.

„Tiesą sakant, man buvo gėda kalbėti dėl tokio žemai kvalifikuoto, paruošto kaltinamojo akto ir nuolatinio prieštaravimo bylos medžiagai“, – dėstė kaltinamasis.

Jis teigė, kad susidaro įspūdis, jog prokuroras neskaitė bylos medžiagos.

„Nėra prasmės kažkaip atsilyginti žmogui už darbą, kurio jis tiesiog neatliko. [...] Ir tokių epizodų, kurie liečia tiek V. Gapšį, tiek E. Masiulį, tiek Š. Gustainį, jei skaičiuoti taip, kaip skaičiuojama kaltinamajame akte, tai jų bus 18-ka – atsilyginimas už veiksmus, kurių jie tiesiog neatliko arba už veiksmus, kurie tiesiog nebuvo atliekami arba nebuvo reikalingi atlikti“, – aiškino R. Kurlianskis.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams Eligijui Masiuliui, V. Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Š. Gustainiui, Seimo nariui Gintarui Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt