Lietuvoje

2020.07.09 19:11

Virš Lietuvos numatomos ciklonų grumtynės: sulauksime ir perkūnijų, ir škvalų, ir gan šiltų orų

LRT RADIJAS, LRT.lt2020.07.09 19:11

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė LRT RADIJUI sako, kad jau šeštadienį sulauksime gamtos kaprizų. Mūsų šalyje susidūrus šiltai oro masei su iš vakarų besiveržiančiu šalto oro srautu, ramu nebus – lietaus debesis lydės perkūnijos, škvalai ar net kruša.

O štai kitos savaitės vidurio orus nulems ciklonų dvikova. Jei anticiklonas bus stipresnis, jau kitą trečiadienį lepinsimės šiltais ir be lietaus orais.


Rytoj prasideda vadinamieji septyni broliai. Liepos 10-oji Lietuvoje yra nuo seno žinoma diena, kai vyresnės kartos gyventojai sprendžia, kokie orai dar laukia likusią vasaros pusę. I. Marcinonienė sako besiremianti meteorologijos stočių duomenimis ir tikina, kad tokie senoviniai orų spėjimai dažnai nepasitvirtina.

Sinoptikė vis dėlto patvirtina, kad liepa yra daugiausia kritulių sulaukiantis mėnuo per visus metus, tačiau vadinamųjų septynių brolių prognozes neigia. „Jei žiūrėtume į pastaruosius 19 metų, tai tik tris kartus po lietingos liepos 10-osios buvo trijų–penkių dienų lietingas laikotarpis. Tuo tarpu senoliai sako, kad jei liepos 10 d. lyja, tai lauk septynių dienų ar net septynių savaičių lietingų. Toli gražu. Iš tų lietingų liepų 30 proc. lijo Vilniuje ir Telšiuose. Mažiausiai lietingų liepos 10-ųjų buvo Dzūkijoje. Taigi, senais prietarais tikėti neverta, tačiau taip, liepos mėnesį kritulių tikrai sulauksime daug“, – tvirtina I. Marcinonienė.

Po kaitros ir tvankių orų šią savaitę Lietuvoje įsitvirtino gan vėsūs orai. LHMT vyriausioji specialistė sako, kad aukso viduriuko kol kas niekaip nepavyksta pasiekti – Lietuvą arba alina karščiai, arba orai gerokai atvėsta. Pasak jos, šiandien šalį merks trumpi lietūs, o Lietuva ir toliau išliks šaltesnėje oro masėje.

„Ketvirtadienio dieną oro temperatūra bus nuo 17 iki 21 laipsnio. Tokie orai yra būdingi mūsų klimato juostai, – primena ji. – Pūs pietvakarių vėjas. Vidutinio stiprumo – 7–12 m/s. Po pietų susikaups didesni lietaus debesys. Gali būti perkūnijų.“

Jei žiūrėtume į pastaruosius 19 metų, tai tik tris kartus po lietingos liepos 10-osios buvo trijų–penkių dienų lietingas laikotarpis.

Artimiausia naktis bus lietinga. „Bus tie miegantys broliukai, – šypsosi sinoptikė. – Lis ir vietomis gali smarkiai palyti. Kadangi naktis bus apsiniaukusi ir lietingesnė, tai ir nebus tokia šalta – oro temperatūra svyruos nuo 8 iki 13 laipsnių, o prie jūros, ypač Kuršių nerijoje, temperatūra nenukris žemiau 15 laipsnių.“

Penktadienio diena bus apniukusi, lietinga, bet šilta. „Oras sušils nuo 18 iki 23 laipsnių. Pirmoje dienos pusėje vyraus ištisinis lietus, o antroje dienos pusėje bus trumpesnio pobūdžio lietus. Debesys sklaidytis pirmiausia pradės vakariniuose rajonuose“, – prognozuoja I. Marcinonienė.

Šeštadienio Lietuvos orų žemėlapis turėtų atnešti permainų, sako sinoptikė. „Ateina ir šiluma iš pietų, ir kartu iš vakarų šaltesnis atmosferos frontas, – orų žemėlapį komentuoja LHMT vyriausioji specialistė. – Rytiniai ir pietrytiniai rajonai išliks karštoje orų masėje. Sakau – karštoje, nes ten oras gali sušilti iki 25–27 laipsnių. Tuo tarpu Vakarų Lietuva bus šaltoje orų masėje, tad oras tesušils iki 17–19 laipsnių. Popiet į šalį veršis šaltesnis oras, tad orų kontrastai bus dar didesni. Išaugs perkūnijų, škvalų tikimybė. Kai kur gali ir kruša iškristi. Suprantu, kad šeštadienį norisi kur nors išvykti, tačiau būkime budrūs ir nepatingėkime pažiūrėti į dangų.“

Šeštadienio naktis bus lietinga. „Vietomis sulauksime ir smarkaus lietaus, – tikina sinoptikė. – Tačiau pati naktis bus šilta. Oras neatvės žemiau 14–17 laipsnių.“

Suprantu, kad šeštadienį norisi kur nors išvykti, tačiau būkime budrūs ir nepatingėkime pažiūrėti į dangų.

O štai sekmadienio diena jau bus ramesnė. „Visi tie monstriukai cikloniukai nukeliaus į šiaurės rytus ir į šalį sugrįš mūsų platumų oras. Bus Lietuvai būdinga 18–23 laipsnių šiluma. Vietomis trumpai palynos. Popiet gali ir daugiau palyti, susikaupti perkūnija“, – sako pašnekovė.

Pirmadienį taip pat vietomis sulauksime trumpo lietaus. „Antradienis turėtų būti visai neblogas, o štai kitos savaitės viduryje vyks ciklonų grumtynės tarp rytuose esančio ciklono ir anticiklono, kuris bus virš Skandinavijos. Kas ką įveiks, tokius orus ir turėsime. Jeigu grumtynėse laimės anticiklonas, tai nuo savaitės vidurio Lietuvoje įsivyraus labai geri orai – bus šilta ir be lietaus. O jei laimės ciklonas, tai tada bus nekas. Tikėkimės, kad nugalės gražaus oro anticiklonas“, – tikisi LHMT vyriausioji specialistė.

Orų prognozės klausykitės ir radijo įraše


Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt