Lietuvoje

2020.07.09 10:29

Nausėda apie išmoktas pamokas: nežinau, ar matote, bet oda pastorėjo

atnaujinta 12.22
Modesta Gaučaitė, Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.07.09 10:29

Savaitgalį sueis metai, kad prezidentas Gitanas Nausėda prisiekė tautai ir pradėjo eiti pareigas. Ketvirtadienį šalies vadovas surengė spaudos konferenciją, jos metu kalbėjo apie nuveiktus darbus ir tai, kad per pirmuosius 12 kadencijos mėnesių užsiaugino storą odą.

Pradėdamas spaudos konferenciją G. Nausėda kalbėjo, kad pirmieji metai prabėgo gana greitai, sakė manęs, kad jie užsitęs ilgiau. Šalies vadovas teigė manantis, kad per pirmuosius kadencijos metus jam ir jo komandai pavyko nuveikti nemažai.

Jis kalbėjo nenusivylęs politiko duona ir sakė, kad šis darbas jam yra įdomus. G. Nausėda sakė daug ką sau atskleidęs ir pasidaręs daug išvadų.

„Praėjus metams manau, kad turiu teisę žiūrėti Lietuvos žmonėms į akis ramiai, jaučiuosi nešęs vertybes, kurios mums svarbios, aukštai. Nepaisant visų sudėtingų aplinkybių, kurios kilo tiek tarptautinėje aplinkoje, tiek ir šalies viduje, nepamiršome to, ką žadėjome žmonėms prieš rinkimus, nepamiršome gerovės valstybės vizijos“, – kalbėjo prezidentas.

G. Nausėda sakė, kad kalbantis su žmonėmis pagarbiai, argumentų kalba galima pasiekti daugiau nei žmones įžeidinėjant ar rėkiant, kritikuojant, žeminant. Jis teigė galintis drąsiai pasakyti, kad nė su viena politine partija jis tiltų nesudegino.

„Visada turime galimybę ieškoti sprendimų ir nesame a priori užsidarę vieni nuo kitų. Tai yra svarbu ir bus svarbu toliau po to, kai spalį įvyks Seimo rinkimai ir turėsime naują valdančiąją daugumą“, – teigė G. Nausėda. Pasak jo, kai kuriais klausimais, pavyzdžiui, vetuojant įstatymus, buvo svarbi opozicijos parama, o priimant pasiūlymus – valdančiųjų.

Nausėda: norėčiau, kad būsimasis Vyriausybės vadovas būtų ne atsvara, o parama prezidentui

Prezidentas sakė labai besitikintis, kad šiemet vyksiančių Seimo rinkimų kampanija išryškins tam tikrus dalykus ekonominėje, socialinėje, užsienio politikoje, kurie leis žmonėms pasirinkti, kuri partija jiems yra priimtina. Anot jo, prezidentūra seks visą kampaniją, stebės procesus.

„Nežinau, ar jūs pastebite, bet oda pastorėjo ir pastorėjo tiek, kad leidžia gyventi normaliai net ir tada, kuomet problemų srautas yra didžiulis“, – paklaustas apie išmoktas pamokas sakė G. Nausėda.

Skyrė dėmesį regionams

G. Nausėda taip pat kalbėjo, kad pavyko tesėti rinkimų kampanijos metu duodą pažadą stiprinti regionų politiką. Anot prezidento, daugelio savivaldybių merai galėtų patvirtinti, kad jis su komanda lankėsi, diskutavo ir išsivežė namų darbų.

„Ir pagal galimybes stengiamės tuos namų darbus atlikti, sprendimus įgyvendinti. Todėl, kuomet matote, kad kai kurios mūsų įstatyminės iniciatyvos yra daugiau ne strateginio lygmens, o tokio regioninio lygmens, tai žinokite, kad taip yra ne dėl to, kad mes pasinėrę į detales, o dėl to, kad mes manome, kad pažadus reikia vykdyti“, – sakė G. Nausėda.

COVID-19 suvaldymą vertina teigiamai

Kalbėdamas apie COVID-19 sukeltos situacijos suvaldymą, G. Nausėda sakė, kad Lietuva pasaulio indekse yra ketvirtoje vietoje pagal suvaldymo sėkmingumą. Tai, anot šalies vadovo, yra įspūdingas rezultatas, tačiau nusiraminti dar nereikėtų, nes bet kada gali užklupti antroji banga.

„Manau, kad čia visos valdžios institucijos dirbo sklandžiai, nelaipiojo viena kitai ant kojų ir nesistengė konkuruoti, kuri dažniau pasirodys savo žinutėmis viešojoje erdvėje. Tikiuosi, kad tai davė rezultatą, kuriuo Lietuvos žmonės gali pasidžiaugti“, – teigė prezidentas.

Užsienio politikoje – „dovanėlė“

G. Nausėda, kalbėdamas apie savo veiksmus užsienio politikoje, teigė, kad iš pradžių siekė susipažinti su užsienio šalių vadovais.

„Po to prasidėjo bendravimas daugiašaliu formatu, tai yra Europos Sąjungos institucijose. Ten iš karto gavome dovanėlę ir reikėjo svarstyti daugiametės finansinės perspektyvos, o vėliau ir gaivinimo fondo klausimus, kurie lems Lietuvos ateitį artimiausiais metais“, – tvirtino šalies vadovas.

Anot jo, nors apie derybų rezultatus dėl finansinės perspektyvos ir ekonomikos gaivinimo fondo kalbėti anksti, „įtvirtintus kuoliukus Lietuva jau ir šiandien turi“.

„Jau, ko gero, fizinio susitikimo Briuselyje metu mes pasistengsime sudėti visus taškus ant „i“ ir išsikovoti ir Lietuvai, ir, tikiuosi, visai Europai naudingiausią dokumentą“, – dėstė šalies vadovas.

Žada būti griežtesnis, skirdamas ministrus

G. Nausėda, paklaustas, ar keisis jo keliami reikalavimai būsimiems kandidatams į ministrus po Seimo rinkimų, pažymėjo, kad profesionalumo, padorumo, sąžiningumo kriterijai kandidatams buvo svarbūs ir šios Vyriausybės formavimo metu.

„Tik taip jau atsitinka politikoje, kad kartais tenka žmonėmis nusivilti ir matai, kad tie principai arba deklaracijos, kurie yra teikiami tvirtinimo arba svarstymo metu, gerokai skiriasi nuo to, kokia yra vėlesnė veikla“, – dėstė G. Nausėda.

Šalies vadovas neslėpė, kad kito ministrų kabineto formavimo metu jis bus griežtesnis.

„Aš norėčiau, kad būsimasis Vyriausybės vadovas būtų principingas šituo klausimu ir būtų ne atsvara, o parama prezidentui, įgyvendinant šias vertybes, nes jeigu vertybes įgyvendina vienas, du arba trys asmenys arba institucijos, tai yra vienas dalykas. Jeigu mes sukuriame tokią atmosferą, kur yra nepakantumas neskaidriai veiklai, principų nesilaikymui, elementariems nusižengimams – jeigu tai bus netoleruojama visų, rezultatas bus visiškai kitoks. Tokie žmonės paprasčiausiai jausis, kad negali tarpti šitoje sistemoje ir bus šitos sistemos išmesti iš vežimo“, – dėstė šalies vadovas.

„Taip, aš būsiu principingas, man nebus jokios problemos atmesti tiek kandidatūrų, kiek reikės, kad gautume tinkamą rezultatą ir tinkamą kandidatūrą. Labai tikiuosi, kad būsimoji valdančioji koalicija turės ir viziją, ir matymą, ir vertybes, nes būtų sudėtinga dirbti, jei prezidentas botagu turėtų įgyvendinti gerovės valstybės principus, o partijos galvotų, kaip čia elgtis šioje situacijoje“, – tęsė G. Nausėda.

Prezidentas: aš turbūt atsakingas už viską

Prezidentas spaudos konferencijoje sulaukė klausimo ir apie vis pasitaikančius suklupimus viešojoje erdvėje, pavyzdžiui, kai Valstybės dienos koncerte, pilant lietui, jis stovėjo su skėčiu, o berniukų choro atlikėjai buvo permirkę: „Aš turbūt atsakingas už viską – ir už tai, kad scena buvo kiaura, ir už tai, kad lietus pradėjo netikėtai pliaupti, ir už tai, kad apsiaustų pritrūko ar kažkas nenorėjo užsidėti.

Bet galiu prisiimti atsakomybę už viską, man tai nėra sunku.

Gaila, kad to fakto, kad mano lietsargis buvo suskliaustas tuo metu, kai aš giedojau Tautišką giesmę, nė vienoje fotografijoje neteko pamatyti.“

Šalies vadovas sakė prieš lipdamas ant scenos kalbėjęs su koncerte dalyvavusiais choristais, jie buvo puikios nuotaikos, bet į sceną atvaryti 30 minučių anksčiau, nei atėjo šalies vadovas su žmona. Be to, G. Nausėda teigė, kad lietus buvo šoninis, todėl skėtis turėjo tik simbolinę reikšmę.

„Tokių dalykų numatyti, išvengti nėra įmanoma, mielai pasikviesime ir „Ąžuoliuko“ chorą, ir „Liepaites“, kad pasisvečiuotų, pakalbėsime apie tai, kaip jiems patinka dainuoti, aš pats kažkada dainavau berniukų chore ir pats po lietumi stovėjau ne kartą. Pakalbėsime su vadovais, kaip tokių dalykų išvengti ateityje. Bet galiu prisiimti atsakomybę už viską, man tai nėra sunku“, – sakė G. Nausėda.

Tikino nepamiršiantis mokestinių lengvatų mažinimo klausimo

Prezidentas, paklaustas, ar, atsižvelgdamas į galimą antrąją koronaviruso bangą, rudenį ketina teikti įstatyminių iniciatyvų, susijusių su mokesčių, finansų sfera, tvirtino, kad šiuo metu būtina stebėti, kaip šalies ekonomika atsigaus po patiriamo nuosmukio.

„Jeigu taip atsitiktų (ekonomika neatsigautų greitai – LRT.lt), aš manau, grįžę prie normalaus ekonomikos ritmo, mes turėtumėme elgtis visiškai kitaip, negu kad elgėmės tuo metu, kai krizė buvo pačiame centre. Šiuo metu mes vis dar išgyvename vartojimo, psichologinių lūkesčių nuosmukį, verslo rinkų užsidarymą ir turbūt reikėtų palūkėti antrojo ketvirčio bendrojo vidaus produkto rezultato, kuris praktiškai netrukus, po poros savaičių, turėtų būti paskelbtas, ir įvertinti, koks buvo nuosmukis tą kritinį ketvirtį, ir pamėginti modeliuoti galimą perspektyvą antrajam metų pusmečiui“, – svarstė valstybės vadovas.

Anot G. Nausėdos, jei vis dėlto Lietuvos ekonomika atsigaus, greičiausiai, reikėtų grįžti prie situacijos, kuri teisine prasme buvo įtvirtinta praėjusių metų pabaigoje. Prezidentas teigė nepamiršęs savo iniciatyvų mažinti tam tikras mokestines lengvatas ir patikino, kad jos bus teikiamos, jei situacija šalyje drastiškai nepasikeis.

„Manau, kad prie jų (iniciatyvų – LRT.lt) sugrįšime“, – kalbėjo G. Nausėda.

Šalies vadovas teigė būsiantis aktyvus ir formuojant kitų metų valstybės biudžetą.

„Stengsimės būti aktyvūs tiek biudžeto išlaidų planavimo srityje, ypač įgyvendindami gerovės valstybės principus, tiek ir mokestinėje pusėje, nes esu įsitikinęs, kad neįmanoma pasiekti apčiuopiamų rezultatų, jei tu turi daug mokesčių sistemos skylių ir jeigu nepuoselėji ambicingesnių tikslų mokesčių surinkimo srityje“, – komentavo prezidentas.

Narkevičiaus skyrimas – momentinė klaida, kurią galima buvo ištaisyti

G. Nausėda, paklaustas apie darbą su būsima nauja valdančiąja koalicija ir premjeru po Seimo rinkimų, neatmetė, kad į Vyriausybės vadovo postą gali būti vėl pasiūlytas su „valstiečių“ vėliava parlamento rinkimuose dalyvausiantis Saulius Skvernelis.

„Gali būti ir tokia koalicija, kuri gali pasiūlyti ir tą patį premjerą“, – užsiminė G. Nausėda.

Šalies vadovas teigė tikintis, kad naujasis premjeras po rinkimų taps jo sąjungininku, formuojant aukštesnės politinės kultūros standartus. G. Nausėda dar kartą sukritikavo į ne vieną skandalą įbridusį susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių.

„Tikiuosi, kad premjeras taps didesniu sąjungininku šitoje srityje, konkrečiai – dėl politinės kultūros standartų nustatymo. Aš vis dėlto ir šiandien esu įsitikinęs, kad mes negalime aukoti valdančiosios koalicijos tvirtumo dėl tokių dalykų, kurie nėra toleruotini.

Šiandien paklauskite dešimties ar penkiasdešimties žmonių Gedimino prospekte ar kitose Lietuvos vietose, ar šiam ministrui sekasi dirbti savo darbą, ar jis nepolitizuoja, nesudarko visos transporto sistemos struktūros savo sprendimais, savo subjektyviais sprendimais skirti kelių fondo lėšas, net nesant paraiškų kitą kartą... Galima suvesti į tai, kad kažkas kabinėjasi prie ministro praeities, bet šiuo atveju aš matau, kad kontekstas yra gerokai platesnis – kalbame ne tik apie ministro praeitį, kas taip pat nėra labai malonu, bet ir kalbame apie dabartinę ministro veiklą. Tai taip pat yra labai svarbu, nes susisiekimo sektorius yra svarbus“, – kalbėjo G. Nausėda.

Šalies vadovas pakartojo, kad J. Narkevičiaus skyrimas susisiekimo ministru buvo jo klaida, tačiau, pasak G. Nausėdos, tai buvo momentinė klaida, ją galima buvo ištaisyti.

„Bet tam, kad ji būtų ištaisyta, reikėjo Vyriausybės paramos ir konkrečiai premjero paramos, bet jis nusprendė, kad kiti prioritetai yra svarbesni. Tai dabar ta klaida tapo permanentinė“, – aiškino G. Nausėda.

Jis akcentavo, kad, formuojant kitą Vyriausybę, iš kandidatų į ministrus norės išgirsti, kad jie skiria teisinę ir politinę atsakomybę.

Portalas LRT.lt primena, kad G. Nausėda priesaiką tautai davė 2019-ųjų liepos 12-ąją. Jis prezidentu išrinktas praėjusių metų gegužę, antrajame rinkimų ture nugalėjęs Ingridą Šimonytę.