Naujienų srautas

Lietuvoje2015.11.13 11:21

Prezidentė dalyvaus UNESCO lyderių forume

LRT.lt 2015.11.13 11:21

Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį, lapkričio 16 d., išvyks į Paryžių, kur dalyvaus 70-metį mininčios Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos UNESCO lyderių forume, rašoma pranešime spaudai.

Vienas iš pagrindinių UNESCO tikslų – rūpintis pasaulio paveldu, todėl Paryžiuje susirinkę valstybių vadovai svarstys, kaip sustiprinti visai žmonijai svarbių gamtos, kultūros ir istorijos paminklų apsaugą.

Prezidentės teigimu, pasaulio šalių įsipareigojimas išsaugoti svarbiausius žmogaus ir gamtos kūrinius ateities kartoms šiandien yra itin aktualus. Žmonijos civilizacijos lopšyje – Sirijoje ir Irake įsigalėjusi teroristinė „Islamo valstybės“ grupuotė ne tik žudo taikius gyventojus, aštrina pabėgėlių krizę, bet ir niokoja neįkainojamus istorinius paminklus. „Islamo valstybės“ pasaulio paveldui padaryta žala yra didžiausia nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.

Lietuva atsakingai rūpinasi savo ir pasaulio paveldu. Mūsų šalies gebėjimą suderinti šaliai būtiną energetinės infrastruktūros plėtrą ir pagarbą gamtai bei istorijai statant Suskystintųjų gamtinių dujų terminalą Kuršių nerijoje teigiamai įvertino UNESCO pasaulio paveldo ekspertai.

Kuršių nerija, Vilniaus senamiestis, Kernavės piliakalniai ir Struvės geodezinis lankas yra įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, taip pripažįstant jų unikalumą ir išskirtinę vertę visiems pasaulio žmonėms.

UNESCO taip pat rūpinasi žodžio laisvės stiprinimu visame pasaulyje, todėl Paryžiuje prezidentė atkreips valstybių vadovų dėmesį į prievartą prieš žurnalistus okupuotame Kryme ir Artimuosiuose Rytuose. Vien šiais metais, atlikdami savo pareigą Ukrainoje, Sirijoje, Irake, Libijoje ir kitose valstybėse, žuvo 58 žurnalistai, o beveik 150 buvo įkalinti.

Paryžiuje susirinkę UNESCO šalių lyderiai aptars, kaip užtikrinti švietimo prieinamumą visiems pasaulio žmonėms. Nors per pastaruosius 15 metų jaunų žmonių, nelankančių mokyklos, skaičius sumažėjo perpus, 58 milijonai vaikų visame pasaulyje dėl karo ir skurdo vis dar neturi galimybių gauti net pradinio išsilavinimo.

UNESCO 70-mečiui skirtame lyderių forume dalyvaus daugiau nei 20 valstybių vadovai iš Europos, Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos, arabų šalių.

1945 m. įkurta organizacija rūpinasi ne tik paveldo išsaugojimu, žodžio laisvės stiprinimu visame pasaulyje, bet ir skatina valstybių bendradarbiavimą mokslo, kultūros ir švietimo srityse.

Lietuva UNESCO nare tapo 1991 metais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi