Lietuvoje

2020.07.08 14:28

Premjeras paaiškino, kodėl prakalbo apie kaukių grąžinimą: matome, kitur antros bangos kilimas yra žaibiškas

Skvernelis: atvežtiniai atvejai kelia didžiausią riziką; atnaujinta 14.48
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2020.07.08 14:28

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis Vyriausybės posėdyje užsiminė apie galimą tam tikrų privalomų rekomendacijų atgaivinimą. Tarp jų – ir privalomos kaukės viešajame transporte. Vyriausybei nerimą kelia užsienio valstybėse kylanti antroji COVID-19 banga, ji, pasak S. Skvernelio, vystosi žaibišku greičiu.

„Reikia būti viskam pasiruošus, nes kiekvieną dieną sekam informaciją iš kitų valstybių, kurios taip sėkmingai ar mažiau sėkmingai susitvarkė su pirma banga, bet matome labai blogą tendenciją. Antros bangos kilimas yra staigus ir žaibiškas, gerokai staigesnis negu pirmas. Analizuojame iš kitų valstybių, kur tai prasidėjo: viešasis transportas, prekybos centrai, masiniai renginiai. Todėl reikia būti pasiruošus“, – sakė Vyriausybės vadovas S. Skvernelis.

Premjeras neatmeta, kad jei tendencijos šalyje pradėtų blogėti, nuo rugsėjo, kuomet pasibaigs atostogų sezonas ir daugelis žmonių grįš į normalaus gyvenimo ritmą, vėl gali būti pradėtos taikyti priemonės.

„Kol kas baimės ir panikos turėti nereikia, bet reikia būti pasiruošus“, – sakė S. Skvernelis.

Pats premjeras išreiškė viltį, kad tokių priemonių imtis nereikės, bet nuogąstauja dėl vis augančių atvežtinių atvejų skaičiaus.

„Negaliu vertinti politiškai, remiuosi specialistais ir ta praktika šalių, kurios, deja, dabar eina tuo keliu. Tikrai nenoriu sakyti, kad mes artėjame link antros bangos, bet nerimą kelia įvežtiniai atvejai, tai didžioji dauguma, ir paskui žmonių elgesys, kurie grįžta iš užsienio ir pradeda nuo bažnyčių, šeimos renginių, ligoninių, masinių renginių lankymo. Žmonės, kurie grįžta iš tų šalių, kur jau antra banga realiai yra prasidėjusi, turėtų jausti tam tikrą atsakomybę arba laikytis nerašytos taisyklės dėl saviizoliacijos. Atvežtiniai atvejai yra didžiausia rizika“, – kritiškai apie grįžtančiųjų elgesį kalbėjo S. Skvernelis.

Premjeras pripažino pastebėjęs, jog visuomenė akivaizdžiai atsipalaidavo, tą išdavė ir šventiniuose renginiuose buvusi žmonių gausa. S. Skvernelio teigimu, grėsmė niekur nedingo, todėl saugotis yra būtina.

„Nenorėčiau sakyti, kad esame ant antrosios bangos ribos, bet norėčiau paprašyti, nes matome, kad atsipalaidavome visi, pažiūrėjus vien į šventinį savaitgalį, masinius renginius, atrodo, kad Lietuvoje nieko nebuvo ir grėsmės nėra. Grėsmė yra. Saugokimės visi, kad nereikėtų naudoti vėl tų priemonių, kurios būtų sunkiai pakeliamos Lietuvai“, – prašymą visuomenei pasiuntė S. Skvernelis.

Tiesa, Vyriausybės vadovas gyventojams, ypač kurie yra rizikos grupėje, siūlo kaukes dėvėti, lankantis masinių susibūrimų vietose, vykstant viešuoju transportu.

S. Skvernelio teigimu, kad šios priemonės bus privalomos, diskusijų ir kalbos kol kas nėra.

„Kol kas nesigąsdinkime. Aš siūlau žmonėms dėvėti, kur tik yra galimybė, ypač didesnės rizikos asmenims. Einant į parduotuves, viešajame transporte tai yra gera profilaktinė priemonė, ypač jei jaučiate vieną ar kitą simptomą. Dėl privalomumo sprendimo jokio nėra, naudosime privalomas priemones tik tada, kai bus adekvatu ir proporcinga“, – teigė premjeras.

LRT.lt primena, kad Vyriausybė trečiadienį pritarė Kultūros ministerijos siūlymui didinti galimą renginių uždarose erdvėse dalyvių skaičių, primena ELTA.

Nuo liepos 17 iki liepos 31 dienos būtų leidžiama iki 400 dalyvių, o nuo rugpjūčio 1 iki rugpjūčio 15 dienos – iki 500.
Sprendimas priimtas atsižvelgiant į esamą situaciją, taip pat įvertinant ir tai, kad esant reikalui renginiuose uždarose erdvėse laikomasi saugumo priemonių (laikomasi 2 metrų atstumo tarp asmenų arba, jeigu jis mažesnis, privalomai dėvimos apsauginės priemonės).

Premjeras prakalbo apie kaukių grąžinimą: matome, kad kitur antros bangos kilimas – žaibiškas