Naujienų srautas

Lietuvoje2015.11.13 10:18

Kuo gali baigtis neatsakingas antibiotikų vartojimas

LRT.lt 2015.11.13 10:18

Gausus ir netinkamas antibiotikų vartojimas paspartina antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimą ir plitimą. Neretai antibiotikai vartojami nepagrįstai, pavyzdžiui, peršalimą ir gripą dažniausiai sukelia virusai, kurių antibiotikai neveikia, skelbia Užkrečiamų ligų ir AIDS centras (ULAC).

Antibiotikai vartojami neteisingai, jei sutrumpinamas gydymo kursas, vartojama mažesnė dozė ar nesilaikoma reikiamo režimo. Netinkamai vartojant paskirtus antibiotikus, jų kiekis organizme nebus pakankamas, todėl bakterijos nebus sunaikintos ir gali tapti atspariomis.

„Veikiamos antibiotikų bakterijos žūva, o atspariosios jiems gali toliau daugintis. Tuomet atsiranda naujos bakterijų atmainos, kurios gali būti atsparios iš karto keliems antibiotikams (vadinamosios daugeliui vaistų atsparios bakterijos). Ilgainiui tokios bakterijos gali tapti atsparios visiems žinomiems antibiotikams. Be antibiotikų grįžtume į laikmetį, kai organų persodinimas, vėžio chemoterapija ir kitos gydomosios procedūros buvo neįmanomos. Be to, išplistų bakterijų sukeltos ligos, kurių nebebūtų galima išgydyti ir jos baigtųsi mirtimi“, – rašoma ULAC pranešime

ULAC dalijasi patarimais, kaip teisingai vartoti antibiotikus:

1. Vartoti tik medikų paskirtus antibiotikus.

2. Visada suvartoti visą paskirtą dozę, net pasijutus geriau.

3. Nevartoti likusių iš anksčiau antibiotikų.

4. Niekada nesidalinti antibiotikais su kitais asmenimis.

5. Saugotis infekcijų dažnai plaunant rankas, vengiant glaudaus sąlyčio su sergančiais asmenimis ir laiku skiepytis.

Kasmet lapkričio 18-ąją yra pažymima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Šiemet pirmą kartą skelbiama pasaulio supratimo apie antibiotikus savaitė (lapkričio 16–22 d.), kurios šūkis – „Antibiotikai: vartok atsakingai“.

Pažymint Europos supratimo apie antibiotikus dieną  siekiama prisidėti prie didėjančio visuomenės supratimo apie atsparumą antibiotikams bei plėtoti teisingą jų naudojimą. Pasak specialistų, teisingas antibiotikų vartojimas turi padėti stabdyti bakterijų atsparumo antibiotikams plitimą bei išlaikyti antibiotikų veiksmingumą ateities kartoms.

Čia galima pasitikrinti savo žinias apie antibiotikus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16