LRT FAKTAI
Palanga; gelbėtojai

Lietuvoje

2020.07.08 17:00

LRT FAKTAI. Kremliaus žiniasklaida gąsdina – be rusų ir baltarusių lietuviškas turizmas žlugs

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2020.07.08 17:00

Kad turizmo sektorius nukentės dėl koronaviruso pandemijos, rašė ne viena Lietuvos žiniasklaidos priemonė, tačiau temą greitai perėmė ir žinomi prokremliški puslapiai.

Kaip išsiaiškino LRT FAKTAI, Rusijos žiniasklaida ne tik perėmė Lietuvos portalų retoriką bei citatas, bet ir suklastojo Neringos mero bei savivaldybės atstovės spaudai pasisakymus ir taip sukūrė dramatišką Lietuvos ekonomikos paveikslą.

„Gaila, kad nėra nei rusų, nei baltarusių“, o lietuviai tik kepa savo atsivežtus šašlykus

Būtent tokius žodžius portalas „EurAsia Daily“ įdėjo į Neringos savivaldybės atstovės spaudai Sandros Vaišvilaitės lūpas – neva pajūrio kurortai ruošiasi skaudžioms karantino pasekmėms, tačiau pati S. Vaišvilaitė teigia niekada taip nesakiusi, o su rusiška žiniasklaida nebendravusi.

Portalas rusų kalba, kuriame naujiena apie Lietuvos pajūrį yra skiltyje „Analitika“, sukūrė tekstą, pasinaudodamas naujienų portalo „Delfi“ tekstu ir vienos įmonės pranešimu žiniasklaidai, greta tikslių citatų pridėdamas ir išgalvotas.

Tekste minimos ir tokios neva Neringos mero Dariaus Jasaičio citatos, kaip „savivaldybė planuoja padvigubinti [įvažiavimo į Nidą] kainą turistams, nes „net 60 eurų yra nedidelė suma tiems, kurie nori atostogauti prabangiai“, „ 42,7 Eur [įvažiavimo] suma lietuvių visiškai negąsdina. Jei kalbame apie svečius iš Rusijos ar Baltarusijos, jiems tai ne pinigai“.

Šalia minima statistika, sakanti, kad Rusijos ir Baltarusijos turistai išleidžia nepalyginamai daugiau pinigų nei lietuviai.

„Kaip dauguma lietuvių ilsisi prie Baltijos jūros? Atvyksta šeštadienį ar sekmadienį, daugiausia 340 kilometrų su mašina, su visa šeima ar draugais su savo antklodėmis, užtiesalais, maistu, alumi ir netgi stipriaisiais gėrimais. Įsikuria pigiausiame kempinge arba mediniame namelyje su patogumais lauke. Ryte jie deginasi saulėje, vakarais geria ir kepa savo pasigamintus šašlykus arba valgo rūkytą karpį iš vietos prekeivių“, – tokį neva tipišką lietuviškų atostogų vaizdą piešia publikacijos autorius, pasirašantis Renatos Reingoldienės vardu.

Visai kitaip esą poilsiauja rusai ir baltarusiai, pateikiami ir esą Statistikos departamento duomenys: turistai iš Rusijos Federacijos Baltijos pajūryje išleido [vidutiniškai] 1000 Eur per savaitę, baltarusiai – nuo 800 iki 1000 Eur, tuo tarpu lietuviai – vos nuo 120 iki 400 Eur.

Savivaldybės atstovė: publikacija mums netikėta

„Publikacija mums, savivaldybės atstovams, pasirodė netikėta, informacija yra klaidinanti, tikrai pateikta ne iš mūsų lūpų“, – sakė Neringos savivaldybės atstovė spaudai S. Vaišvilaitė.

Ji paneigė tiek kalbėjusi, kad pajūryje trūksta rusų ir baltarusių turistų, tiek merui priskiriamas citatas dėl dvigubai didinamo įvažiavimo mokesčio ir kad jo dydis nėra svarbus turtingiems žmonėms bei turistams iš Rytų.

„Kaip patikslino pats meras D. Jasaitis dėl citatų – būtent taip skambantys teiginiai, informacija žiniasklaidai tikrai nebuvo teikti nei vietinės rinkliavos didinimo klausimais, nei vertinimo užsienio lankytojų galimybių atžvilgiu.

Meras patikslino, kad pastaruoju metu su Rusijos žiniasklaidos atstovais bendrauti išvis neteko“, – sakė savivaldybės atstovė spaudai.

Tuo tarpu Statistikos departamento atstovai paneigė kada nors publikavę statistiką apie tai, kiek pinigų pajūryje išleidžia rusai, baltarusiai ir lietuviai.

„Turistų išlaidas skaičiuojame tik bendrai visoje šalyje. Atskirai savivaldybių turistų išlaidų Lietuvos statistikos departamentas neskelbia“, – teiginį Rusijos žiniasklaidoje komentavo Statistikos sklaidos ir komunikacijos skyriaus specialistė Birutė Stolytė.

Ji spėjo, kad tokius skaičius galbūt galėjo pateikti pati Neringos miesto savivaldybė, tačiau tai paneigė S. Vaišvilaitė.

Kaip atsirado melaginga informacija?

Visiškai išgalvotos frazės – tik keli straipsnio pavadinimu „Be rusų ir baltarusių Lietuvos turizmo sektorius atsidūrė sąstingyje“ sakiniai, o dauguma kitos jame pateikiamos informacijos yra autentiška, cituojama iš kitų šaltinių, tik manipuliuojant citatomis ir išimant jas iš konteksto. Šiuo atveju buvo pasinaudota straipsniais, kuriuose kalbama apie Lietuvos kurortų brangumą ir koronaviruso žalą turizmui.

Straipsnis remiasi Neringos mero interviu, duotu portalo „Delfi“ straipsniui „Garsiausi keliautojai gūžčioja pečiais: Nida – brangiausias planetoje kurortas, pasaulyje tokių mokesčių nėra“.

Jame taip pat cituojama UAB „Creditreform Lietuva“ analizė „Kurortų verslas pasitinka vasarą: smuko algos, menko darbuotojų samda“. Tiesa, įmonė čia įvardijama kaip „turizmo ir pramogų portalas“, nors iš tikrųjų yra kreditinės informacijos ir skolų išieškojimo susivienijimas.

Tuo tarpu Atlanto Tarybos skaitmeninių tyrimų laboratorijos asocijuotasis direktorius Lukas Andriukaitis sako, kad portale pasirodžiusi žinutė nebuvo sėkminga socialiniuose tinkluose, tačiau ji atspindi kryptingą Rusijos informacinių operacijų kuriamą naratyvą – parodyti Baltijos valstybes kaip negalinčias egzistuoti be Rusijos, kaip žlugsiančias po koronaviruso pandemijos sukeltos ekonominės krizės.

„Ši tema pačiai Rusijai yra daugiau nukreipta į vidinę rinką, siekiama parodyti, kaip žlugs ekonomika ir kokia ekonominė krizė laukia“, – L. Andriukaitis sako, kad Baltijos šalių temą Rusija šiandien siekia eskaluoti, greičiau norėdama paveikti rusakalbius, o ne, pavyzdžiui, lietuvius arba tarptautinę auditoriją.

„Bandoma parodyti, kad Europos Sąjunga nėra susidomėjusi Baltijos valstybėmis, kaip turizmo regionu“, – sako Rusijos informacinių karų ekspertas.

Propaganda / melagiena

Portale rusų kalba „EurAsia Daily“ Neringos miesto merui ir jo atstovei spaudai buvo priskirti žodžiai, kurių jie nėra sakę. Publikacija rėmėsi Lietuvos žiniasklaidoje jau eskaluota tema – koks bus koronaviruso poveikis Lietuvos ekonomikai, tuo tarpu ekspertai teigia, kad ši publikacija atitinka dažną prokremliškos žiniasklaidos naratyvą – vaizduoti Baltijos valstybes kaip sunkiai gyvenančias ir yra skirta auditorijai Rusijoje.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra