Lietuvoje

2015.11.12 21:32

R. Šalaševičiūtė: diabeto profilaktikos programa – paruošta

Virginija Motiejūnienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.11.12 21:32

Daugėjant sergančiųjų diabetu Lietuvoje vis dar nėra jokios valstybinės diabeto programos. Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė sako, kad darbo grupė yra parengusi diabeto profilaktikos ir kontrolės programą, tačiau ją kol kas dar tik vertina ekspertai.

Pasak Sveikatos apsaugos ministrės šiemet diabetui gydyti buvo skirta 27 milijonai eurų. Už šiuos pinigus kompensuojamos pompų keičiamosios dalys, juostelės, insulinas, kiti vaistai, kurie reikalingi normaliai žmogaus būsenai palaikyti.

„Apgailestauju, kad neturime tokio biudžeto, kokio norime, kad visas Lietuvoje tiekiamas insulinas būtų kompensuojamas pilnai ir visiems. Tačiau, jeigu ne kitais metais, tai 2017-ais yra numatytos Europos Sąjungos fondų lėšos, kurių dėka dar 13 savivaldybių įsteigsime diabeto kabinetus“, – žadėjo sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Lietuvoje vis dar nėra Nacionalinės diabeto programos. Ministerijos sudaryta darbo grupė yra parengusi šios ligos profilaktikos ir kontrolės programą, kurią dabar analizuoja ekspertai, tačiau neaišku, ar ši programa taps valstybine.

Pasaulinės diabeto federacijos duomenimis pernai pasaulyje diabetu sirgo beveik 400 milijonų žmonių, t.y. 1 iš 12 gyventojų. Gydytojai endokrinologai sako, kad Lietuvoje sergančiųjų šia liga kasmet daugėja, jų skaičius siekia šimtą tūkstančių, dar antra tiek žmonių, esą nežino, kad serga.

Diabetu susergama dėl nepakankamos insulino – kasos hormono – gamybos kasoje arba sutrikusio jo veikimo audiniuose. Ši liga yra klastinga, nes daugeliu atvejų žmogus nejaučia jokių simptomų, nieko neskauda, tad ir į gydytojus kreipiamasi pavėluotai. Tačiau jei dažnai šlapinamasi, jaučiamas besaikis troškulys, didėja alkis, nuovargis, prastėja rega ar blogai gyja žaizdos – tai jau gali būti diabeto požymiai.

Gydytojai sako, kad kol kas šios ligos išgydyti neįmanoma, tačiau palengvinti sergančiųjų gyvenimą galima. Tam reikia keisti gyvenimo būdą ir mitybą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.