Naujienų srautas

Lietuvoje2013.02.14 14:38

Seimo vadovų išlaidos – komercinė paslaptis

Seimo kanceliarija atsisako pateikti duomenis, kaip reprezentacijai skirtas mokesčių mokėtojų lėšas naudoja parlamento pirmininkas ir jo pavaduotojai. Prisidengiama įstatymo straipsniu, teigiančiu, kad tam tikra apskaitos informacija yra neskelbiama. 

Seimo kanceliarija atsisako pateikti duomenis, kaip reprezentacijai skirtas mokesčių mokėtojų lėšas naudoja parlamento pirmininkas ir jo pavaduotojai. Prisidengiama įstatymo straipsniu, teigiančiu, kad tam tikra apskaitos informacija yra neskelbiama.

Seimo kanceliarijai kitos valstybės institucijos, pavyzdžiui, Ministro pirmininko tarnyba, ministerijos, viešinančios informaciją apie tai, kaip premjeras ir ministrai naudoja reprezentacijai skirtas lėšas, nėra pavyzdys.

Seimo statutas numato, kad parlamento pirmininkui ir jo pavaduotojams reprezentacijos išlaidoms apmokėti kiekvieną mėnesį atsiskaitytinai skiriamos atitinkamai 1 ir 0,5 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) dydžio sumos – 2171 litas ir 1086 litai. Tačiau visuomenei neįmanoma sužinoti, kam panaudoti šie pinigai. Seimo pirmininkui Vydui Gedvilui tokia parlamento kanceliarijos pozicija buvo staigmena.

Vadovaujasi taisyklėmis

LŽ Seimo kanceliarijos paprašius pateikti konkrečius duomenis, sulaukta tik rašto, kuriame nurodoma, kiek lėšų dabar per mėnesį skiriama Seimo vadovų reprezentacijai ir kiek jų buvo skiriama prieš krizę. Rašte aiškinama, kad reprezentacijos lėšų naudojimo tvarka nustatyta Seimo valdybos sprendimu patvirtintame apraše, o parlamento kanceliarijos biudžeto išlaidų sąmatos vykdymo ataskaita paskelbta Seimo interneto svetainėje.

Pateikti LŽ prašytos informacijos esą negalima pagal įstatymo straipsnį, skelbiantį, kad tai yra komercinė paslaptis. „Atkreipiame jūsų dėmesį, kad Seimo kanceliarijos Finansų departamentas, vadovaudamasis Buhalterinės apskaitos įstatymo 22 straipsniu, apskaitos informacijos, kuri nenurodoma finansinėse ataskaitose ir metiniame pranešime arba veiklos ataskaitoje, neskelbia“, – teigiama Seimo kanceliarijos Komunikacijos departamento Ryšių su visuomene skyriaus vedėjo Artūro Zeleniako pasirašytame rašte.

Klausiamas, kodėl neskelbiama informacija apie parlamento vadovų reprezentacijos išlaidas, Seimo kancleris Jonas Milerius tik trumpai paaiškino, kad viskas daroma pagal vidaus taisykles.

Paslapčių negali būti

Seimo pirmininko V.Gedvilo sekretoriato atstovų teigimu, parlamento vadovas reprezentacijai skirtas lėšas naudoja susitikimų su svečiais išlaidoms padengti: kavai, arbatai, gaiviesiems gėrimams, saldainiams, sausainiams. Per dieną pas parlamento vadovą apsilanko vidutiniškai 15–20 žmonių.

V.Gedvilo nuomone, reprezentacijos išlaidų ataskaitos turi būti viešos. „Jokių paslapčių naudojant mokesčių mokėtojų pinigus negali būti“, – LŽ sakė jis.

Seimo pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas taip pat tikino nesuprantantis, kodėl parlamento kanceliarija neatskleidžia duomenų apie reprezentacijos išlaidas. Anot jo, tokia informacija turėtų būti viešinama.

„Visi Seimo nariai turi būti lygūs, ir visuomenė turi žinoti, kam naudojame reprezentacijai skirtas lėšas. Juk čia ne priedas prie atlyginimo“, – pažymėjo socialdemokratas.

G. Kirkilas teigė paprastai neišnaudojantis viso mėnesiui jam skirto reprezentacijos fondo. „Lėšas daugiausia naudoju svečiams priimti, suvenyrams“, – sakė jis.

Pirmą kartą girdi

Seimo Audito komiteto narė Loreta Graužinienė taip pat įsitikinusi, kad ten, kur naudojami valstybės pinigai, jokių paslapčių negali būti. „Ta informacija turi būti vieša“, – pažymėjo ji.

L.Graužinienės teigimu, Seimo Audito komitetui renkant informaciją apie valstybės lėšų naudojimą niekada nekilo problemų gauti reikiamus duomenis.

„Pirmą kartą girdžiu, kad yra tokių problemų. Man atrodo, kad visos valstybės institucijos, jeigu raštu prašoma, pateikiami paklausimai, turi duoti atsakymus. Ir ministerijos, ir Seimo kanceliarija“, – LŽ sakė parlamentarė. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi