Lietuvoje

2020.07.05 22:59

Lietuvai atsisakant vaikų namų net 16 savivaldybių neturi, kam juos patikėti

Urtė Korsakovaitė, Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.05 22:59

Šiuo metu 16 savivaldybių neturi nuolatinių globėjų. Keturios – nė vieno budinčio globotojo ir nuolatinio globėjo. Tai reiškia, kad nėra kam pasirūpinti į krizę šeimoje patekusiais ir artimųjų neturinčiais vaikais.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sako, kad neretai žmonės kreipiasi dėl galimybės globoti vaikus, bet savivaldybės atsisako tuo pasirūpinti.

Daiva Adamovičienė – jau ketverius metus „SOS Vaikų kaimų“ organizacijos parengta budinti globotoja. Ji rūpinasi iš šeimų paimamais vaikais, šiuo metu prižiūri du: brolį ir sesę. Iki tol išleido aštuonis vaikus.

„Ateina svetimi vaikai, o išeina mano, tai skirtis visada sunku, nors jeigu tu grąžini vaiką į jo biologinę šeimą, tai visada yra didžiausias džiaugsmas. Didžiausia sėkmė ne tik mano, bet ir visos komandos“, – sako Daiva.

Šiuo metu budintys globotojai prižiūri daugiau nei 300 vaikų, jų trūksta dar apie šimtui. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sako, kad 16 savivaldybių neturi nė vieno pasirengusio nuolatinio globėjo.

Panorama. Minint Globėjų dieną – liūdna statistika: yra savivaldybių, kuriose nėra budinčių globėjų (su vertimu į gestų k.)

Keturias savivaldybes ministerija vadina itin probleminėmis. Tai – Šilutės, Prienų rajono, Neringos ir Birštono. Jos neturi nei budinčių globotojų, nei nuolatinių globėjų.

„Tai yra iš tiesų problema, kad gauname signalų, kad kai kurios savivaldybės net nenori parengti globėjų, kad turėtų budinčių globotojų ar nuolatinių globėjų. Žmonės kreipiasi, kad jie nori tapti tais globėjais, bet savivaldybės sako, žinot, mes neturime poreikio, mums nereikia ir eikit“, – sako Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vyriausioji patarėja Daina Urbonaitienė.

Jiezno paramos šeimai centro Prienų rajone direktorė Jūratė Virginija Žukauskienė sako, kad dvi moterys baigė globėjų kursus ir su viena galbūt pavyks pasirašyti sutartį. „Bet kadangi šiemet į globos instituciją atvyko tik vienas vaikas nuo Naujų metų, tai tiesiog didelio poreikio ir skaičiaus nėra būtina“, – priduria ji.

Daivai, kaip ir kitiems budintiems globotojams, mokamas atlyginimas. Pasak ministerijos atstovės, tokių globotojų būtų daugiau, jeigu savivaldybės į juos atitinkamai investuotų. Devynios savivaldybės už vieno vaiko priežiūrą moka minimalų darbo užmokestį.

„Mes jaučiame tą tokį nuolatinį trūkumą, pavyzdžiui, kai kuriose savivaldybėse buvo parengta budinčių globėjų, bet kai buvo laukimo režimas, jos nusprendė joms nemokėti atlygio iš viso, tai žmonės, kiek jie gali būti namuose ir negauti atlygio. Aišku, žmonės atsisako tos veiklos ir eina kažkur įsidarbina“, – sako SADM vyriausioji patarėja D. Urbonaitienė.

Nuo šių metų be artimųjų likusių vaikų nebegalima apgyvendinti instituciniuose globos namuose ilgam laikui. Siekiama pakeisti vaiko teisių apsaugos sistemą taip, kad vaikai į institucijas nepatektų, o paslaugas gautų šeimoje ar bendruomenėje.

Pasak specialistų, neretai nutinka, kad vaikams iš budinčių globotojų namų nepavyksta grįžti į šeimą.

„Vaikams nepavykus grįžti į šeimą arba, kad ir kaip būtų, šeima stengiasi ir jiems nepavyksta, tenka ieškoti šeimų, – sako „SOS Vaikų kaimų“ globos centro vadovė Erika Ratkevičiūtė. – Visi vaikai, kurie yra vyresni nei 7 metai, taip pat paaugliai, šeimos sunkiai priima sprendimą globoti vyresnio amžiaus vaikus.“

Vis dar per tūkstantį vaikų gyvena instituciniuose globos namuose ir laukia naujų namų šilumos.

Populiariausi

Informacinių technologijų egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 07:50

Skelbiami brandos egzaminų sesijos rezultatai: matematiką įveikė vos 67,61 proc. abiturientų anglų kalbos egzaminą išlaikė beveik 99 proc. mokinių

13
Medikai

Lietuvoje

2020.08.05 09:08

Mirė koronavirusu sirgęs pranciškonų vienuolis iš Kretingos parapijos klebono ir NVSC komentarai; atnaujinta 09.41

Lietuvių kalbos brandos egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 10:01

Egzaminų centro vadovė: kad šiemetinio matematikos egzamino rezultatai bus prasti, ženklų buvo prieš dvejus metus egzamino vertintojas: kai kur pakako skaičius sudėti, bet ir to nesugebėjo

7
Mokiniai, mokykla, Jono Pauliaus II gimnazija, mokiniai, mokykla, abiturientai

Lietuvoje

2020.08.05 15:20

Lingienė: tendencijos rodo, kad mokslo metai galėtų prasidėti įprastai Kitą savaitę grįžusiesiems iš Lenkijos gali tekti izoliuotis

33