Lietuvoje

2020.07.05 20:17

Su pandemija kovoję gydytojai tampa našta Vyriausybei: kova tęsiasi, o priedai – ne

Joana Lapėnienė, Vesta Tizenhauzienė, Jovita Gaižauskaitė, Rūta Lankininkaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2020.07.05 20:17

Lietuvoje paskelbus karantino pabaigą pasibaigė ir priemokos su koronavirusu dirbusiems medikams, bet problemos gauti reikalingą gydymą – dar ne.

Įvairiuose Lietuvos miestuose apklausti didesnės rizikos grupei priklausantys žmonės tikina, kad ir pasibaigus karantinui negali patekti pas medikus – registratūrų telefonai užimti, o atėjus parodoma į duris.

„Šiandien pusę dienos skambinau ir neprisiskambinau. Galvoju, užeisiu – iš tolo nepriima“, – skundžiasi Panevėžio gyventoja.

„Aš internetų neturiu, specialiai kortelę papildžiau 5 eurais, kad galėčiau pasiskambint, bet deja, visur kaip į sieną“, – skundžiasi vilnietė.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ketina nurodyti visoms gydymo įstaigoms liepą suteikti ne mažiau kaip 70-80 procentų nuo pernai tuo pat metu teiktų paslaugų. Tik įvykdžiusioms šį reikalavimą Ligonių kasa perves 1/12 bendros sutartinės sumos.

„Nežinau, kokį dar mechanizmą reikėtų sugalvoti – pasakyti, kad už bet kokį kiekį mes mokėsim 1/12? Tai tada kam dirbti? Kam labai stengtis? Supraskim, kad SAM negali rūpintis vien tik įstaigų interesu. Įstaigos taip pat turi pasistengti, nes yra ir kitas interesas. Yra pacientai, kurie nori ir jiems reikia gauti paslaugas“, – sako ministras A. Veryga.

Baigėsi karantinas – baigėsi pinigai, bet medikų pagalbos ir toliau reikia kasdien

Anot Gydytojų vadovų sąjungos, toks sveikatos apsaugos strateguotojų sprendimas gresia rimtomis pasekmėmis – įstaigos privalo užtikrinti nustatytus darbo ribojimus dėl pandemijos.

„Tokiom apimtim, kaip kad galėjome tai teikti iki karantino, nė viena gydymo įstaiga greitai negalės to padaryti. Gal ir apskritai negalės, – tikina sąjungos pirmininkas Darius Steponkus. – Jeigu gydytojas traumatologas galėdavo per 1 val. atleisti 4 pacientus ir tai būdavo visiškai normalu. Šiandienai laikantis visų reikalavimų, jis tegali atleisti 2. Vadinasi, iš tų 4 pacientų, jeigu minimalus apmokėjimas už paslaugas buvo 15 eurų, tai gaudavo 60 eurų, tai dabar gaus 30 eurų. Tai automatiškai puse tų paslaugų bus suteikiama mažiau.“

Sveikatos apsaugos ministras pataria dirbti viršvalandžius. Tokios kalbos medikų bendruomenei kelia pasipiktinimą.

„Ką mes girdime iš ministerijos: tai prasiilginkite darbo laiką ir galėsite priimti daugiau pacientų. Na, negali žmogus, jeigu jis dirba už etatą, 6 ar 8 valandas, prasiilginti savo darbo dienos iki 12 valandų ar 14 valandų. Tai yra visiškai nelogiška“, – sako Medikų sąjūdžio pirmininkę Živilė Gudlevičiūtė.

A. Veryga tikina, kad per karantiną įstaigos galėjo taupyti: gavo pinigus už sirgusius ar saviizoliacijoje buvusius medikus, kai įstaigų veikla buvo sustabdyta. Tad dabar gali mokėti ne tik už viršvalandžius, bet ir kaupti apsisaugojimo priemonių atsargas mažiausiai trims mėnesiams.

„Tie pinigai turėtų būti naudojami ten, kur ir reikia dabar, nes juos gi įstaiga gauna. Tą 1/12 gauna. Tai kodėl iš jų negalima pirkti tų apsaugos priemonių arba kaip čia buvo tokių atvejų, kai medikai išėjo į tą vadinamą nedarbingumą ir prarado dalį pajamų? Tai įstaiga gi gavo pinigus nedirbdama“, – teigia ministras.

Pacientų atstovai tikina, kad ligoniai dažnai verčiami pirkti ne tik apsaugos priemones.

„Atėjus į gydymo įstaigas valstybines, sakydavo: va čia susimokėkite už apsaugos priemones, susimokėkite už reagentus, kuriuos mes dabar sunkiai gauname“, – pasakoja Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentas Šarūnas Narbutas.

Tačiau pasak ministro A. Verygos, tokie reikalavimai nėra teisėti. „Iš pacientų neturi būti reikalaujama už nieką prisimokėti, už kažkokias priemones ar panašiai. Dar daugiau, įstaigoms tų priemonių buvo nemažai duota“, – tikina jis.

Medikų sąjūdžio pirmininkė pasakoja, kiek jai pačiai teko primokėti už artimo žmogaus gydymą.

„Mes labai daug ką pirkome. Pradedant įvairiausiais „pampersais“, kurių nėra, baigiant tepalais ir kitokiom priemonėm, kur tas skyrius iš tiesų neturi, nes ne to skyriaus yra specifika. Tai dauguma priemonių, jeigu tu nori geresnio vaisto ir kad tau greičiau pasveiktų pacientas, tikrai reikia nusipirkti, neabejotinai. Čia galiu patvirtinti 100 procentų“, – sako Ž. Gudlevičiūtė.

Negana to, šią savaitę paaiškėjo, kad valdžia nusprendė, kad su karantino pabaiga neliko ir pavojingų, sekinančių darbo sąlygų pirmose gretose su COVID-19 kovojantiems medikams – jiems nubraukti priedai. Nuspręsta, kad net viruso epicentre dirbantiems priedus mokės gydymo įstaiga iš savo lėšų.

„Tie priedai, pasibaigus karantinui, yra nebemokami iš Vyriausybės, – sako Medikų forumo pirmininkas Valdas Pečeliūnas. – Norėtųsi daugiau paramos iš Vyriausybės, nes įstaiga, kuri tą visą pandemijos krūvį prisiima, šiuo atveju nukenčia. Nes turi iš savo resursų mokėti priedus, papildomai organizuoti darbą, tų pacientų gydymas irgi papildomai kainuoja. Tai reiškia, tos (įstaigos), kurios negydo COVID-19 pacientų, joms yra ženkliai lengviau finansiškai, negu toms, kurios gydo.“

Panašu, kad per pandemijos įkarštį didvyriais vadinti medikai dabar jau tampa našta valdžiai, o pagarba jiems baigėsi sulig Vyriausybės kanceliarijos organizuota padėkos akcija „Ačiū, Lietuva“.

Populiariausi

Informacinių technologijų egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 07:50

Skelbiami brandos egzaminų sesijos rezultatai: matematiką įveikė vos 67,61 proc. abiturientų anglų kalbos egzaminą išlaikė beveik 99 proc. mokinių

13
Medikai

Lietuvoje

2020.08.05 09:08

Mirė koronavirusu sirgęs pranciškonų vienuolis iš Kretingos parapijos klebono ir NVSC komentarai; atnaujinta 09.41

Lietuvių kalbos brandos egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 10:01

Egzaminų centro vadovė: kad šiemetinio matematikos egzamino rezultatai bus prasti, ženklų buvo prieš dvejus metus egzamino vertintojas: kai kur pakako skaičius sudėti, bet ir to nesugebėjo

7
Mokiniai, mokykla, Jono Pauliaus II gimnazija, mokiniai, mokykla, abiturientai

Lietuvoje

2020.08.05 15:20

Lingienė: tendencijos rodo, kad mokslo metai galėtų prasidėti įprastai Kitą savaitę grįžusiesiems iš Lenkijos gali tekti izoliuotis

33