Lietuvoje

2020.07.05 21:07

Už taršą baudžiami vandens tiekėjai baudų kaštus grasina įtraukti į tarifus

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.05 21:07

Aplinkosaugininkams pradėjus bausti vandens tiekėjus dėl išvalomose nuotekose randamos ftalatų taršos, neatmetama, kad dėl to gali brangti geriamasis vanduo. Kiek – vandens tiekėjai sako, kol kas pasakyti negali.

Aplinkos ministerija ramina, kad, pavyzdžiui, „Vilniaus vandenims“ skirta 7,5 mln. eurų bauda negali būti įtraukta į tarifą.

Vandens tiekėjai raginami susitvarkyti taršos leidimus. Šie valdininkus ragina galvoti, kaip mažinti gaminių, kuriuose yra pavojingų medžiagų.

Prieš 26 metus paskutinį kartą modernizuotus „Vilniaus vandenų“ nuotėkų įrenginius atnaujinti žadama kitąmet. Tačiau net ir po rekonstrukcijos dalis teršalų – tokių kaip ftalatai – toliau tekės į Nerį. Tai – kenksmingos cheminės medžiagos, kurių galima rasti plastikiniuose gaminiuose ar skalbikliuose.

„Vilniaus vandenų“ atstovai sako, kad kol kas įvairiose šalyse tik ieškoma sprendimų, kaip šiuos teršalus išvalyti. ES nurodo, kad žmogui ir aplinkai žalingi cheminiai junginiai turi būti palaipsniui mažinami, o į gamtą negalės pakliūti nuo 2033-ųjų.

Žinios. Tūkstančiai svetur gyvenančių lietuvių ruošiasi giedoti himną ir taip paminėti Lietuvos valstybės dieną

Tačiau Aplinkos apsaugos departamentas jau dabar pradėjo išrašinėti baudas vandens tiekimo ir valymo įmonėms. Didžiausias padidinto tarifo mokestis už taršą skirtas „Vilniaus vandenims“, 7,5 mln. eurų.

Aplinkos ministerija sako, suma suskaičiuota už 5-erius metus, kai nuo 2014-ųjų ftalatai priskirti prie prioritetinių pavojingų medžiagų. Jei tokių teršalų yra nuotėkose, būtina pasikeisti taršos leidimą. Tą daryti „Vilniaus vandenys“ esą delsė.

„Nebuvo laukta penkerius metus. Iš tiesų įmonė ir pati darė tyrimus ir nustatė, kad tas medžiagas išleidžia. Vadinasi, jinai, kaip ūkio subjektas, turėjo teisę ir prievolę netgi kreiptis į Aplinkos apsaugos agentūrą, kad būtų patikslintas jos veiklos leidimas“, – teigia aplinkos viceministrė Justina Grigaravičienė.

Bendrovė „Vilniaus vandenys“ tvirtina, kad jų laboratorija nustatytų taršos ftalatais ribų nefiksavo. Todėl, vadovaudamiesi Aplinkos apsaugos agentūros išaiškinimu, nekoregavo taršos leidimo. Ir stebisi, kodėl tyrimų rezultatus matę aplinkosaugininkai apie taršą tylėjo 5-erius metus.

„Niekas kitas negali įpareigoti ir pareikalauti koreguoti taršos leidimais įtraukti tuos teršalus, pabrėžiu, ir tik tada mokėti taršos mokestį, kaip tik Aplinkos apsaugos agentūra pagal departamento atliktus patikrinimus. To nebuvo padaryta, – teigia bendrovės Veiklos organizavimo tarnybos vadovas Egidijus Anulis. – Realiai, jeigu institucijos tarpusavyje nebendrauja ir nesusikalba aplinkosaugos, tai kodėl turėtų atsakyti bendrovė?“

„Jeigu tai būtų pirmas kartas ir, tarkim, iš tiesų matytume, kaip įmonė geranoriškai nori tą problemą spręsti ir klaustų patarimo, kaip elgtis – taip, – atsako aplinkos viceministrė. – Bet kai tai vyksta nuo 2014 metų ir įmonė, atlikdama tyrimus, mato, kad išmeta prioritetines pavojingas medžiagas ir tyliai laukia, kol kažkas dar sykį ateis nubausti ar kasdien atsistos pareigūnas už nugaros. Na, kalbėkime apie įmonės sąmoningumą ir aplinkosauginį požiūrį.“

Aplinkos viceministrė J. Grigaravičienė tikina, kad taršos leidimus kol kas susitvarkė vos kelios vandens tiekimo įmonės. Procedūras dar pernai pradėjo ir „Vilniaus vandenys“, bet esą į pateiktas pastabas ėmė reaguoti tik dabar.

„Vilniaus vandenys“ paskirtą didesnį mokestį žada skųsti teismui, bet neatmeta, kad nesėkmės atveju tai atsilieps vartotojams – gali brangti vanduo.

„Bendrovė pati neturi tokių pinigų, tai reiškia, teks skolintis, skolos administravimo kaštai kažkiek kris ir ant vartotojų, – sako E. Anulis. – Palūkanos, administravimo kaštai, tai yra, bendrovės sąnaudos, gali būti įtrauktos.“

Tačiau pasak aplinkos viceministrės, „Vilniaus vandenys“ neturi teisės įtraukti šių kaštų į tarifą.

Tačiau pasak Vandens tiekėjų asociacijos vadovo Broniaus Miežutavičiaus, bet kokiu atveju dėl papildomų įmonės sąnaudų kentės vartotojai.

„Tai tiesiog kelia šypsnį, jeigu formaliai ir bus neįtraukta į kainą, jeigu taip atsitiks. Tai vis tiek įmonei tuos mokesčius turės sumokėti ir turės sumokėti iš savų apyvartinių lėšų, iš savų to biudžeto, kurį gauna teikdami paslaugas gyventojui, vadinasi, bus nedaromi kiti darbai, vadinasi, stos įmonių modernizavimas, tų pačių ftalatų technologijos strigs. Eilinį kartą pjaunama šaka, ant kurios sėdime“, – sako jis.

Valdininkai sako, kad vandens tiekimo įmonės vengia kaupti lėšas valymo įrenginiams modernizuoti. Esą neturi ir plano, kaip kontroliuoti ftalatus išmetančias įmones, šviesti gyventojus.

„Vandentvarkos įmonės apskritai turi suprasti, kad baigėsi tie laikai, kai kažko galima buvo galbūt neišvalyti, kažką pražiūrėti, – sako už aplinkosaugą atsakingas Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius – Manau, labai aiškiai yra tendencija, kalbant apie Europos žaliajį kursą, kad vis dėlto kuo toliau, tuo labiau teršėjams bus griežtinami reikalavimai ir jų reikės paisyti, į juos negalima bus žiūrėti pro pirštus.“

Vandens tiekėjai pabrėžia, kad jie tik valo nuotėkas. Valdininkus ragina ne imituoti meilę gamtai, o iš esmės užsiimti aplinkosaugos politika – pradėti pokalbius su gamintojais, kurių produktuose yra pavojingų medžiagų.

Populiariausi

Informacinių technologijų egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 07:50

Skelbiami brandos egzaminų sesijos rezultatai: matematiką įveikė vos 67,61 proc. abiturientų anglų kalbos egzaminą išlaikė beveik 99 proc. mokinių

13
Medikai

Lietuvoje

2020.08.05 09:08

Mirė koronavirusu sirgęs pranciškonų vienuolis iš Kretingos parapijos klebono ir NVSC komentarai; atnaujinta 09.41

Lietuvių kalbos brandos egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 10:01

Egzaminų centro vadovė: kad šiemetinio matematikos egzamino rezultatai bus prasti, ženklų buvo prieš dvejus metus egzamino vertintojas: kai kur pakako skaičius sudėti, bet ir to nesugebėjo

7
Mokiniai, mokykla, Jono Pauliaus II gimnazija, mokiniai, mokykla, abiturientai

Lietuvoje

2020.08.05 15:20

Lingienė: tendencijos rodo, kad mokslo metai galėtų prasidėti įprastai Kitą savaitę grįžusiesiems iš Lenkijos gali tekti izoliuotis

33