Lietuvoje

2015.11.12 15:28

Vilniečiai sunerimę: Olandų gatvėje leista įrengti krematoriumą

Olandų gatvėje esančių Vilniaus laidojimo rūmų „Ritualas“ kaimynystėje gyvenantys žmonės sunerimę – juos pasiekė žinia, kad, rekonstruojant senuosius laidojimo namus, juose vietos atsiras ir krematoriumui.

Ir esą leidimą sostinės savivaldybė tam jau yra išdavusi. Pastaroji tokio savo sprendimo neneigia.

Apie tai, kad tai vienoje, tai kitoje Vilniaus vietoje išdygs krematoriumas, gandai sostinėje pasklinda ne pirmą kartą. Šįkart baimė akis plečia Olandų gatvėje esančių Vilniaus laidojimų rūmų „Ritualas“ kaimynystėje gyvenantiems vilniečiams.

Girdėjo tik gandus

„Mums, gyvenantiems Olandų laidojimo rūmų kaimynystėje, netikėtai atsirado problema, kuri, atrodė, jau buvo išspręsta beveik prieš 5 metus. Kadangi Vilnius yra mažas ir visur yra pažįstamų, sužinojome, jog Vilniaus savivaldybė galbūt palaimino krematoriumo statybas Olandų laidojimo rūmų pastato viduje darant rūmų rekonstrukciją.

Matome, jog miesto valdžios keičiasi, bet stilius lieka tas pats: veikiama tyliai, nederinant su visuomene, o tiksliau su savo rinkėjais“, – piktinosi netoliese gyvenanti moteris, nenorėjusi atskleisti savo vardo ir pavardės.

Vilnietės teigimu, laidojimo rūmai dar 2011 m. „bandė prastumti“ krematoriumo statybas jiems po langais.

„Gal tie langai ir toliau nuo pačių rūmų, bet tikrai ne tiek toli, kiek reikalaujama, statant tokį objektą, kaip krematoriumas. Ir, jei statant laidojimo rūmus galbūt taikomi švelnesni sanitarinės zonos reikalavimai, tai krematoriumui, kaip pramoniniam objektui, tikrai jie griežtesni. Juk niekas negali garantuoti, kad, vykdant veiklą, nenutiks kokių gedimų ar net sprogimo. Vis tik ten deginimo procesai vyksta aukščiausioje temperatūroje“, – savo nuogąstavimais dalijosi moteris.

Gyventoja įsitikinusi: gyventi šalia laidojimo namų ir matyti laidojimo procesijas nėra tas pats, kas nuolat stebėti važiuojančius katafalkus, kurių, jos manymu, būsią daugybė. Jau nekalbant apie tai, kad ši kaimynystė visiškai nuvertins jų nekilnojamąjį turtą, kurio esą parduoti įmanoma nebebus.

Atsakymas – teigiamas

Vilniaus laidojimo rūmai „Ritualas“, esantys Olandų gatvėje, yra Pavilnių regioninio parko teritorijoje, Nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijos ir apsaugos zonoje. Čia pat yra senosios žydų kapinės, visiškai neseniai pradėtos tvarkyti.

Tačiau kai Vilniaus laidojimo rūmai „Ritualas“ rugsėjo pradžioje kreipėsi į sostinės savivaldybę dėl krematoriumo įrengimo Olandų g. 22, gavo teigiamą atsakymą.

„Informuojame, kad 2015 m. rugsėjo 7 d. UAB Vilniaus laidojimo rūmai „Ritualas“ kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės administraciją dėl krematoriumo įrengimo Olandų g. 22. Šis klausimas svarstytas 2015 m. rugsėjo 14 d pas Vilniaus miesto savivaldybės mero pavaduotoją Liną Kvedaravičių pasitarime miesto plėtros klausimais.

Pasitarimo metu nutarta, kad savivaldybės administracija iš esmės neprieštarauja krematoriumo įrengimui, jeigu bus įvykdyti visi teisės aktais bei normatyviniais dokumentais reglamentuoti reikalavimai tokios paskirties objektui“, – teigiama Vilniaus savivaldybės Miesto plėtros departamento atsakyme 15min.lt.

Analizuos galimybes

Tokių savo planų neneigia ir Vilniaus laidojimo rūmai „Ritualas“. Jų direktorės Jolantos Sprainaitienės 15min.lt atsiųstame atsakyme sumanymas įrengti krematoriumą patvirtinamas.

„UAB Vilniaus laidojimo rūmai „Ritualas“, siekdama maksimaliai patenkinti klientų lūkesčius bei užtikrinti kokybišką ritualinių paslaugų atlikimą, lanksčiai reaguoja į žmonių poreikius. Į bendrovę kreipiasi vis daugiau klientų, pageidaujančių, kad jų mirusių artimųjų palaikai būtų kremuoti. Vežimas kremuoti užtrunka gana ilgai. Tai sukuria daug nepatogumų klientams (ypač vilniečiams) bei reikalauja papildomų išlaidų. Atsižvelgdama į minėtas aplinkybes, bendrovė svarsto galimybę įsigyti kremavimo įrangą.

Sprendimas šiuo klausimu bus priimtas, išanalizavus ir įvertinus visus esamus reikalavimus bei galimybes“, – rašo J. Sprainaitienė ir nepatikslina, kada krematoriumas Olandų gatvėje jau galėtų veikti.

Iki šiol neužsiminė

Vos prieš mėnesį Vilniaus laidojimo rūmai „Ritualas“ išplatino pranešimą, kad keičia pavadinimą – tuomet jie ir tapo „Ritualu“. Kaip tuomet teigė šios bendrovės direktorė J. Sprainaitienė, naujas pavadinimas reiškia ir naują įmonės veiklos etapą.

„Paslaugų pobūdis mus įpareigoja būti šiek tiek konservatyviais. Mes saugome istorinį ir architektūrinį palikimą, kurį perėmėme, gerbiame kiekvieną tikėjimą, puoselėjame ritualinius laidojimo papročius ir tradicijas, tačiau niekas nestovi vietoje – keičiamės ir mes. Per pastaruosius trejus metus atnaujinome ne tik savo materialinę bazę, bet ir verslo filosofiją“, – pranešime buvo cituojama J. Sprainaitienė.

Bet apie planus įrengti krematoriumą šiame pranešime net neužsimenama. Tik vardijama, kad 2013 metais buvo renovuotas pirmojo korpuso fasadas ir trys šarvojimo salės, 2014-aisiais atnaujinta parduotuvė, 2015 metais – dar trys šarvojimo salės.

Paskui šiuos laidojimo rūmus velkasi gana prieštaringas praeities šleifas. Už grotų atsidūrė buvęs Vilniaus laidojimo rūmų direktorius bei Lietuvos ritualinių paslaugų asociacijos vadovas Vitalijus Gasperovičius, kuris apkaltintas sukčiavimu, rūmus valdžiusios bendrovės akcininko advokato Sergejaus Novikovo nužudymo organizavimu. S. Novikovas nudurtas 2011 m. birželio 1-ąją sostinės K. Kalinausko gatvėje.

Gyventojai pasigedo dialogo

Gyventojai tuo metu negaili karčių žodžių savivaldybei: „Kadangi dabar savivaldybė gyventojų neinformavo, kad ketinama čia statyti krematoriumą, žiniasklaidoje irgi neskelbė, o mes žinome, kad statys, tai kas gali garantuoti, jog vieną rytą neatsibusime nuo ekskavatorių triukšmo. Kai veikiama taip paslapčia, tai tik galima pacituot vienos politikės garsią frazę „kyla visokių minčių“.

Prieš kelerius metus kitos Vilniaus dalies gyventojai irgi buvo sukilę prieš galimus planus šalia jų namų statyti krematoriumą.

Tuomet buvo kalbama apie Geležinio Vilko ir J. Kazlausko gatvių sankirtą, kur pagal detalųjį planą galima įrengti laidojimo namus, bet dėl krematoriumo čia esą tebuvo paleista antis.

Apie planus šalia Vilniaus statyti krematoriumą šiemet liepos vidury paskelbė ir bendrovė „K2 LT“, valdanti Kėdainių krematoriumą. Tiesa, kur konkrečiai krematoriumas atsiras, nebuvo įvardinta, užsiminta tik, kad keli sklypai jau atrinkti ir jie nebus toliau nei 50 km nuo sostinės.