Lietuvoje

2020.07.04 21:35

30 km nuo Astravo: pasienio gyventojai apie pavojų stengiasi negalvoti, tačiau džiaugiasi sulaukę apsaugos priemonių

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.04 21:35

Pasienyje su Baltarusija jau dalijamos kalio jodido tabletės, kurių gyventojams prireiktų įvykus katastrofai Astravo atominėje jėgainėje.

Jodo tabletės padėtų apsaugoti skydliaukę nuo žalingo poveikio. Lavoriškių gyventojai sako, kad stengiasi pernelyg negalvoti apie tai, jog gyvena vos už 30 kilometrų nuo Astravo - ir džiaugiasi sulaukę apsaugos priemonių.

Lavoriškių seniūnas sako, kad per šį mėnesį Lavoriškių gyventojus pasieks apie 9 tūkstančius kalio jodido tablečių. Darbo esą išties – daug.

Tabletes seniūnijos darbuotojai pristatys gyventojams į namus, tačiau ir patys žmonės raginami atvykti jų pasiimti. Kartu su tabletėmis bus pateikta visa būtiniausia informacija.

„Svarbu žinoti, kad jų vartoti dabar nereikia. Dauguma mano, kad jeigu jau gavo, tai ir iš karto vartos. Jas reikės vartoti tada, kuomet įvyks avarija Astravo atominėje ir bus užterštas oras“, – sako laikinasis seniūnas Markas Pilat.

Pirmiausia jodo tabletės dalijamos 30 kilometrų spinduliu nuo Astravo jėgainės gyvenantiems žmonėms. Ekstremalių sveikatai situacijų centras Vilniaus rajono savivaldybei perdavė 29 tūkstančius, o Švenčionių - 95 tūkstančius tablečių. Lavoriškių seniūnas lanko pirmuosius gyventojus.

Lavoriškių gyventoja sako, kad nors Astravas netoli, žmonės pernelyg nesibaimina.

„Žmonės gal nelabai taip pergyvena smarkiai. Nelabai ten galvoja. Bus kaip bus. Kaip čia dabar pradėsi galvoti, kaip bus“, – kalba vietos gyventoja Jadvyga.

Ekspertai teigia, kad branduolinės avarijos atveju radioaktyvusis jodas galėtų pasklisti ore ir įkvėpus jo ar suvalgius užteršto maisto, radioaktyvusis jodas kauptųsi skydliaukėje ir ją žalotų, o po kelerių metų grėstų susirgti vėžiu. Kalio jodido tabletės blokuoja tik radioaktyvųjį jodą, bet nuo kitų radioaktyvių medžiagų poveikio – neapsaugo.

Slabados kaime, Lavoriškių seniūnijoje, įsikūręs astronomas Henrikas Selevičius kiekvieną giedrą naktį praleidžia stebėdamas žvaigždes, fotografuoja dangaus kūnus. Ir pats konstruoja teleskopus. Bet esą ramybę visgi drumsčia Astravo grėsmė. Astronomas puikiai pamena Černobylio, Fukušimos katastrofas ir kokie padariniai juntami iki šiol.

„Kai pagalvoju, kad greitai bus paleista branduolinė jėgainė, tai nuo Astravo iki mano namo atstumas - 32 kilometrai. Tai mes pirmieji pajusime padarinį, jeigu kas, neduok Dieve, atsitiks“, – pasakoja astronoimas Henrikas.

Praėjusį savaitgalį Švedijoje, Suomijoje esančios stotys fiksavo padidėjusią radiaciją Baltijos regione, o Lietuvos sistemos tokių pokyčių nejuto. Radiacinės saugos centras teigia, kad radioaktyvus debesis praslinko toliau nuo Lietuvos, o Skandinavų stočių jutikliai - jautresni.

Pranešama, kad radiacija sklido iš Rusijos. Pasak Radiacinės saugos centro atstovo Juliaus Žiliuko, Suomijos ekspertai mano, kad radiacijos padidėjimą galėjo lemti eksploataciniai darbai su radioaktyviuoju kuru. Lietuvoje esančios stotys fiksuoja tik didesnius radiacijos kiekius, tačiau Aplinkos ministerija praneša, kad pasienyje diegiamos papildomos stebėjimo priemonės.

Panorama. Pasienyje dalijamos jodo tabletės: žmonės sako, kad baimės nejaučia

Populiariausi

Informacinių technologijų egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 07:50

Skelbiami brandos egzaminų sesijos rezultatai: matematiką įveikė vos 67,61 proc. abiturientų anglų kalbos egzaminą išlaikė beveik 99 proc. mokinių

13
Medikai

Lietuvoje

2020.08.05 09:08

Mirė koronavirusu sirgęs pranciškonų vienuolis iš Kretingos parapijos klebono ir NVSC komentarai; atnaujinta 09.41

Lietuvių kalbos brandos egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 10:01

Egzaminų centro vadovė: kad šiemetinio matematikos egzamino rezultatai bus prasti, ženklų buvo prieš dvejus metus egzamino vertintojas: kai kur pakako skaičius sudėti, bet ir to nesugebėjo

7
Mokiniai, mokykla, Jono Pauliaus II gimnazija, mokiniai, mokykla, abiturientai

Lietuvoje

2020.08.05 15:20

Lingienė: tendencijos rodo, kad mokslo metai galėtų prasidėti įprastai Kitą savaitę grįžusiesiems iš Lenkijos gali tekti izoliuotis

33