Lietuvoje

2020.07.04 15:49

Nei atostogų, nei darbo valandų – Seimas taip ir nesugebėjo priimti patiems politikams svarbaus įstatymo

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.04 15:49

Pasibaigus dar vienai Seimo sesijai, parlamentarai taip ir nepatvirtino savo teisių, pareigų ir veiklos įstatymo. Į valdžią vos atėję „valstiečiai ir žalieji“ tai vardijo kaip vieną svarbesnių darbų. Jų lyderis Ramūnas Karbauskis teigia, kad šioje kadencijoje klausimas jau nebebus svarstomas. Daugiausia ginčų parlamentarams kelia jų atostogų įteisinimas.

Kai Seimo salėje daugiau kompiuterių nei parlamentarų, reiškia sesija baigėsi, prasideda atosotogos. Nors būtent jų parlamentarai ir vėl nesugebėjo įteisinti, kaip ir viso Seimo narių garantijų, pareigų įstatymo. Konstitucinis teismas tą buvo įpareigojęs padaryti dar prieš 15 metų.

„Sprendimai galėjo būti neigiami, bet jie turėjo būti daromi. Tai buvo įrašyta į „valstiečių ir žaliųjų“ sąjungos programą. Jie to nepadarė, nežinau, kaip jie dabar rinkėjams atsiskaitinės, kad mes, deja, to nepadarėme, tai tarp jų ir atostogos, ir posėdžių lankymas, ir atsakomybė. Tai didelis kompleksinis darbas, kuris nepadarytas“, – LRT TELEVIZIJAI sakė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Premjeras Saulius Skvernelis kalbėjo, kad šia tema diskutuojama jau daug metų, tačiau jei parlamentarai dirbtų taip, kaip kiti žmonės, valstybei tai nemažai atsieitų: „Tą pačią plokštelę mes sukame daug metų. Jeigu norime, kad Seimo nariai dirbtų pagal darbo santykius reguliuojančius įstatymus nuo 8 val. iki 17 val. , šeštadienį ir sekmadienį būtų laisvadieniai numatyti, atostogų dienų skaičius, manau, kad valstybei tai būtų gerokai brangiau, nes reikėtų mokėti už darbą po 17 valandos, už darbą šeštadienį, sekmadienį.“

Buvusi Seimo vadovė Irena Degutienė sako, kad daugiausia abejonių iki šiol kelia atostogų klausimas. Pasak jos, atostogas turi tik kelių šalių parlamentai – Rusijos, Uzbekistano.

„Džinas iš butelio ir buvo paleistas tuo metu, kai aš buvau Seimo pirmininkė, tada iš tiesų samdėm ekspertus, patyrusius teisininkus <...> ir buvo paruoštas būtent Seimo narių garantijų įstatymas ir kai jis jau buvo paruoštas, aš gi pati pirmą kartą tą įstatymą teikiau Seimui, jau po pateikimo buvo aišku, kad bus fiasko, taip ir įvyko“, – dėstė I. Degutienė.

Po to įstatymas buvo ne kartą koreguotas. Šioje kadencijoje jis buvo pateiktas ir net planuota svarstyti pavasario sesijoje. Tačiau, pasak Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovės, koronavirusas darbotvarkę pakoregavo.

„Mes iš tikrųjų, kaip komitetas buvome planavę kovo-balandžio mėnesiais frakcijoms išsųsti klausimynus prašydami pasisakyti tais kalusimais, kurie yra Seimo narių garantijų įstatyme, bet manėm, kad to tikrai nebūtų išmintinga daryti per pandemiją“, – sakė Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė.

Kai kurie parlamentarai blogai vertina, kad per tiek metų nepavyksta apibrėžti seimo narių garantijų. Kai kurias nuostatas esą būtina priimti.

Liberalas Eugenijus Gentvilas teigė, kad turėtų būti išspręstas posėdžių nelankančių Seimo narių klausimas. „Jis dabar yra reglamentuotas, tačiau po Konstitucinio Teismo sprendimo, reikia naujai reglamentuoti. Ir štai dabar Seimo narys gali nesilankyti niekur, jam netaikoma jokia finansinė sankcija“, – komentavo E. Gentvilas.

„Šitoj kadencijoj beveik nebuvo dedama iš valdančiųjų svarbesniais klausimas ieškoti paltesnio sutarimo. Nedarant to, tada nereikia stebėtis ,kad nepavyskta surasti ir bendro vardiklio, nuomonės išsiskiria, kompromiso nėra, tada įstatymai tie tokie ir užmarinuoja“, – teigė Seimo opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis.

Rudens, jau paskutinė, šios kadencijos seimo sesija prasidės rugsėjo 10-ąją. Joje prie seimo narių garantijų įstatymo grįžti neplanuojama.

Žinios. Koronavirusas patvirtintas asmeniui, įtariamam žmogžudyste: nužudytasis taip pat sirgo

Populiariausi

Informacinių technologijų egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 07:50

Skelbiami brandos egzaminų sesijos rezultatai: matematiką įveikė vos 67,61 proc. abiturientų anglų kalbos egzaminą išlaikė beveik 99 proc. mokinių

13
Medikai

Lietuvoje

2020.08.05 09:08

Mirė koronavirusu sirgęs pranciškonų vienuolis iš Kretingos parapijos klebono ir NVSC komentarai; atnaujinta 09.41

Lietuvių kalbos brandos egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 10:01

Egzaminų centro vadovė: kad šiemetinio matematikos egzamino rezultatai bus prasti, ženklų buvo prieš dvejus metus egzamino vertintojas: kai kur pakako skaičius sudėti, bet ir to nesugebėjo

7