Lietuvoje

2015.11.12 17:45

Komisija tirs ne tik Druskininkų reikalus, bet ir įtakingų konservatorių veiklą

ELTA 2015.11.12 17:45

Seimo Antikorupcijos komisija, kuriai suteikti laikinosios tyrimo komisijos įgaliojimai, tirs ne tik Druskininkų reikalus, bet ir įtakingų konservatorių bei jų aplinkos žmonių veiklą.

Komisijos akiratyje atsidurs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko Gabrieliaus Landsbergio žmonos Austėjos Landsbergienės galimai neteisėtas naudojimasis valstybės turtu; Druskininkų savivaldybės valdomų bendrovių veiklos teisėtumas; Vietos savivaldos įstatymo nuostatų pažeidimas Druskininkų savivaldybėje; kiti įtarimai, kuriuos sukėlė valstybės ir savivaldybės institucijų priimti sprendimai, tiesiogiai susiję su Druskininkų savivaldybe arba savivaldybės tarybos nariais.

Už tai numatantį nutarimą, kurį priimti ypatingos skubos tvarka pasiūlė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, ketvirtadienį balsavo 109 Seimo nariai, 1 buvo prieš, 4 parlamentarai susilaikė.

Seimas įpareigojo komisiją išsiaiškinti Vijūnėlės dvaro statybų aplinkybes, ar Druskininkų savivaldybės valdomame pramogų ir poilsio centre „Aqua“ buvo galimai nelegaliai teikiamos poilsio paslaugos, tokiu būdu savivaldybės valdoma įmonė galimai negavo pajamų, o valstybei nebuvo sumokėti mokesčiai“.

„Kuo vadovaujantis UAB „Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centras AQUA“ kvietė pasinaudoti šios bendrovės paslaugomis valstybės politikus, pareigūnus; ar nebuvo pažeisti įstatymų reikalavimai UAB „Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centras AQUA“ įdarbinant Druskininkų savivaldybės mero ir administracijos darbuotojų giminaičius; ar Druskininkų savivaldybės valdomų įmonių modelis yra pagrįstas, proporcingas ir racionalus“, – tai pavesta išsiaiškinti laikinajai tyrimo komisijai.

Ji turės aiškintis, kodėl galimai grubiai pažeidžiant Vietos savivaldos įstatymo nuostatas iki šiol Druskininkų savivaldybėje dar nesudaryti Kontrolės komitetas, Etikos ir Antikorupcijos komisijos ir nepaskirti šių komisijų ir komiteto pirmininkai iš opozicijos siūlomų tarybos narių. Šių komisijų ir komiteto pirmininkų kandidatūras pagal Vietos savivaldos įstatymo reikalavimus siūlo savivaldybės tarybos mažuma (opozicija).

Seimo Antikorupcijos komisija aiškinsis ir dėl galimai neteisėtos laikraščio „Mano Druskininkai“ leidybos.

Ji tirs ir TS-LKD pirmininko žmonos A. Landsbergienės galimai neteisėtą naudojimąsi valstybės turtu.

„Ar UAB Karalienės Mortos mokyklos vadovė Austėja Landsbergienė, 2015 m. rugsėjo 11 d. pasirašydama sutartį su UAB „NT valdos“ vadovu Olafu Martensu dėl naujos mokyklos statybos UAB „NT valdos“ lėšomis (planuojama statybos darbų vertė – apie 7 mln. Eur su PVM) valstybinės žemės sklype, esančiame Gervėčių g. 4, Vilniuje, savo veiksmais nepadarė žalos valstybei, nes privačiam verslui naudojo ir toliau planavo naudoti valstybės turtą ir lėšas; ar tokie veiksmai nebuvo nulemti politinės korupcijos, nes A. Landsbergienė yra įtakingos partijos pirmininko, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų garbės pirmininko V. Landsbergio anūko, G. Landsbergio žmona. Juo labiau kad sprendimai, leidžiantys dabar sudaryti minėtą sutartį, buvo priimti, kai energetikos ministro pareigas ėjo Arvydas Sekmokas“, – tokie klausimai pateikti komisijai.

Jai pavesta ištirti, ar buvusio ministro pirmininko, Seimo nario Andriaus Kubiliaus veikla, „sudarant itin palankias sąlygas užsienio informacinių technologijų kompanijų steigimuisi Lietuvoje, tiesiogiai ar netiesiogiai nelėmė Seimo nario A. Kubiliaus sūnaus Vytauto Kubiliaus įsidarbinimo paieškos sistemos „Google“ verslo plėtros vadovu Baltijos šalims“.

„Ar buvusio ministro pirmininko, Seimo nario A. Kubiliaus sūnaus Vytauto Kubiliaus vadovauta reklamos agentūra „Media Contacts“ tiesiogiai ar netiesiogiai gaudavo galimai neteisėtų ir neskaidrių pajamų, susijusių su A. Kubiliaus einamomis pareigomis“,– toks klausimas irgi pateiktas komisijai.

Parlamentarai pavedė ištirti ir tai, ar buvusi Seimo pirmininkė, Seimo narė Irena Degutienė žinojo, kad jos sūnaus Gedimino Degučio bendrovė „Novotersa“ jau po banko „Snoras“ bankroto šiame banke laikytomis lėšomis padengė tame pačiame banke paimtą kreditą?

Seimo komisija turės atsakyti, ar I. Degutienė tiesiogiai ar netiesiogiai darė įtaką bankrutuojančio banko „Snoras“ bankroto administratoriui galimam piktnaudžiavimui atliekant draudžiamą finansinę operaciją.

Seimas pavedė komisijai tyrimą atlikti ir Seimui išvadas bei pasiūlymus pateikti iki kitų metų kovo 1 d.