Lietuvoje

2015.11.12 17:16

Prezidentė pasisakė apie sienų kontrolės stiprinimą

BNS, LRT.lt 2015.11.12 17:16

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį pareiškė, kad sienų kontrolės stiprinimas Europos Sąjungos (ES) viduje kai kurioms šalims gali būti neišvengiamas.

„Tikriausiai laikinai kai kurioms šalims tai neišvengiama“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė D. Grybauskaitė, dalyvaujanti ES ir Afrikos šalių vadovų susitikime Maltoje.

Trečiadienį prasidėjusiame ir ketvirtadienį tebesitęsiančiame susitikime aptartas sienų kontrolės atnaujinimo ES viduje klausimas.

Švedija ir Slovėnija tapo naujausiomis ES narėmis, nusprendusiomis sugriežtinti savo sienų kontrolę, tęsiantis didžiausiam pabėgėlių ir migrantų antplūdžiui nuo Antrojo pasaulinio karo.

„Aš labai tikiuosi, kad tai – laikina“, – kalbėdama apie ES vidinių sienų kontrolės stiprinimą sakė D. Grybauskaitė, pažymėjusi, kad tai gali padaryti ir daugiau šalių.

Taip pat kalbėta ir apie ES išorės sienos apsaugą.

„Migracijos krizė nebus išspręsta, kol ES išorės siena bus kiaura, o pabėgėliai nesilaikys ES taisyklių ir tarptautinės prieglobsčio suteikimo tvarkos. Prieglobstis turi būti suteikiamas tik registruotiems asmenims ir tik tiems, kam tikrai gyvybiškai būtinas. Nelegalus asmenų judėjimas Šengeno erdvėje turi liautis“, – sakė prezidentė.

Viena iš ES išorės sienos apsaugos priemonių – skubios pasienio pagalbos būrių (RABIT) dislokavimas ES šalyse, per kurias plūsta didžiausi pabėgėlių srautai.

Taip pat diskutuota, kaip imtis visų priemonių veiksmingai įgyvendinti ekonominių migrantų priverstinį grąžinimą į jų gimtąsias šalis, kai jų gyvybei negresia pavojus.

Europos Sąjunga taip pat daugiau dėmesio skirs pabėgėlių informavimui apie Bendrijoje galiojančią prieglobsčio suteikimo tvarką. Atsisakę bendradarbiauti ir registruotis asmenys bus principingai grąžinami į tas šalis, iš kurių atvyko.

Neeilinėje EVT pabrėžiama, kad ypatingą dėmesį ir paramą būtina skirti ir Turkijai, per kurią į ES plūsta pabėgėliai iš Sirijos. Su Turkija jau yra sutartas bendras veiksmų planas, kurį būtina įgyvendinti kuo skubiau.

Susitikimo Maltoje tikslas – kartu su Afrikos šalių lyderiais sutarti dėl bendrų priemonių pabėgėlių srautams į Europą suvaldyti. Jame dalyvauja delegacijos iš 35 Afrikos valstybių, kurios dėl karinių konfliktų, sudėtingos žmogaus teisių, ekonominės ir socialinės padėties yra tapusios nelegalios migracijos kilmės šalimis.

Vien spalį į Europą per Viduržemio jūrą atvyko daugiau nei 200 tūkst. migrantų – tiek pat, kiek per visus praėjusius metus.