Lietuvoje

2020.07.02 22:12

Klimatologė Galvonaitė apie birželio orus: mėnesis išsiskyrė šiluma ir kritulių gausa

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.02 22:12

Birželis į Lietuvą atnešė karštus ir lietingus orus. Kaip LRT TELEVIZIJAI sako klimatologė Audronė Galvonaitė, tai antras birželio mėnuo pagal teigiamą vidutinę temperatūrą, šiltesnis buvo tik 2019 metų birželis.

Klimatologė teigia, kad ilgalaikę birželio prognozę teko keisti ne kartą dėl nukrypimų.

Sportas. Orai. Maskoliūnas: Jasikevičius yra fenomenas, kurio pakartoti tiesiog neįmanoma

„Šis birželis buvo antras pagal šiltumą, nes pernai metų birželis buvo šiltesnis nei šis. Pernai birželio vidutinė temperatūra buvo 20,1, o šiais metais – 18,7 laipsnių. Nukrypimas nuo prognozės – maždaug 3 laipsniai“, – sako A. Galvonaitė.

Ji pastebi, kad ilgalaikėje prognozėje nepavyko tiksliai nustatyti ir kritulių kiekio. Klimatologė taip pat teigia, kad birželis vieniems regionams lietaus davė su kaupu, o kitiems jo iš viso neteko.

A. Galvonaitė primena, kad neoficialiai didžiausia liūtis buvo užfiksuota 1980 metų liepos 2 dieną.

„Sartuose iškrito 200 mm kritulių per 12 val. Labai pakilo Sartų ežero vanduo, bet tai nebuvo įtraukta į mūsų klimatologinį rekordų sąrašą, nes nėra stoties, kuri patvirtintų duomenis“, – tikina sinoptikė.

Palyginimui, tai per pus daugiau kritulių, nei iškrito stiprių liūčių metu šį birželį.

Klimatologė taip pat pateikė istorinius duomenis apie 1253 metų, šiais metais vyko vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimas, orus.

„1253 metų niekas neprisimena, bet yra du ryškūs rodikliai užfiksuoti – labai šalta žiema, kai užšalo Baltija ir labai karšta vasara“, – pasakojo A. Galvonaitė.

Ji pastebi, kad statistiškai Mindaugo karūnavimo diena yra šilta ir graži.

„Šiais metais numatoma, kad bus šilta, temperatūra kils net iki 25–27, galima sulaukti lietaus, bet orai bus vasariški“, – sako A. Galvonaitė.

Daugiau – specialioje LRT.lt orų skiltyje.

Populiariausi