Lietuvoje

2020.07.03 08:08

Sinkevičius apie Lietuvos skolinimąsi: galima investuoti į trinkeles, kurios nuves į kapines, arba į tvarius sprendimus

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.07.03 08:08

Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius džiaugiasi, kad po daugiau kaip pusmečio bevaldystės Ekonomikos ir inovacijų ministerija šią savaitę surado ilgai nebuvusią pamainą. Bendrapavardis ministras turi visus šansus sužibėti ir panegti skeptikus, įsitikinęs V. Sinkevičius, tačiau jam teks kuruoti ypač svarbų europinės paramos skirstymą. „Aš atsimenu dabar jau prezidento, prieš tai ekonomisto Gitano Nausėdos frazę, jis puikiai visada sakydavo apie ES investicijas, kad galima investuoti į trinkeles, kurios nuves mus į kapines, arba galima investuoti į tvarius sprendimus“, – LRT RADIJUI kalbėjo eurokomisaras.

Rimantas Sinkevičius ekonomikos ir inovacijų ministro poste pakeis Europos Komisijoje nuo praėjusių metų pabaigos dirbantį V. Sinkevičių, kuris 2017 m. pakeitė naujojo ministro sūnų Mindaugą Sinkevičių. Tęstinumo eurokomisaras linkėjo ir darbuose, tačiau apgailestavo, kad ministerijos vadovo paieškos užtruko. „Gaila, kad tai neįvyko anksčiau“, – apie užpildytą tuščią vietą laidai „Ryto garsai“ sakė pašnekovas.

„Man atrodo, kad tą spragą bandė užpildyti, aš mačiau ir vicekanclerio Luko Savicko pastangas nuolat komunikuoti įvairiais klausimais, tikrai dirbo viceministrai, netgi Vilius Šapoka labai dažnai pasirodydavo atstovaujantis tuos klausimus, tačiau ministerijai labai trūko veido, aiškaus vieno žmogaus, į kurį galėtų kreiptis ir iš kurio galėtų gauti visus atsakymus. – kalbėjo V. Sinkevičius. – Kažkada Kissingeris yra sakęs: „Aš žinau, kur yra Europa, bet kam skambinti?“ Tai šiuo atveju lygiai taip pat su Ekonomikos ir inovacijų ministerija – kam skambinti dėl tos pačios paramos, dėl spartesnės veiklos ir panašiai?“.

Dabar svarbiausias uždavinys yra pandemijos padarinių amortizavimas, sakė pašnekovas, o ministras esą „turi visas galimybes sužibėti ir galbūt netgi paneigti kai kuriuos išankstinius nusistatymus“.

Tai, kad ministerijoje nėra užpildyta apie ketvirtadalis etatų neturėtų sutrukdyti, teigia V. Sinkevičius. „Manau, kad svarbiausia išsaugoti branduolį – departamentų direktorius, skyrių vedėjus, galų gale viceministrus. O tuos etatus, dirbant su atsakingomis institucijomis, galima užpildyti“, – teigė eurokomisaras.

Iš Europos gaivinimo fondo Lietuvai numatyta 6,3 mlrd. eurų: 3,9 mlrd. eurų subsidijų ir 2,4 mlrd. eurų – paskolų. Kol vieši Lietuvoje, V. Sinkevičius numato susitikimą ir su prezidentu G. Nausėda, su kuriuo ketinama aptarti šį paramos paketą.

Paklaustas apie eksprezidentės prieš kelias savaites išsakytus Dalios Grybauskaitės pastebėjimus, jog „džiūgauti, kad yra pinigai, nereikėtų, nes jie yra skolinti“, o „pasekmės yra pernešamos ateities kartoms“, V. Sinkevičius sakė, jog tai, kiek skolinimasis taps našta, priklausys nuo lėšų investavimo krypties.

„Aš atsimenu dabar jau prezidento, prieš tai ekonomisto Gitano Nausėdos frazę – jis puikiai visada sakydavo apie ES investicijas, kad galima investuoti į trinkeles, kurios nuves mus į kapines, arba galima investuoti į tvarius sprendimus. Tai šiuo atveju Lietuva pasirinks, kur investuoti, ir manau, kad protingai susidėliojus tie pinigai gali uždirbti papildomus pinigus“, – sakė politikas.

„Jeigu pasiimi paskolą ir ją pravalgai, greičiausiai ta paskola tau bus našta, jeigu tavo pajamos nepadidėjo, iš kažkur stebuklingai neatsirado dar pinigų. Tačiau jeigu tu tuos pinigus sėkmingai investuoji, atsiranda papildomos pajamos, turbūt ta paskola tavęs taip smarkiai tavęs neslėgs ir tu džiaugsiesi ją vėliau grąžinęs“, – pridūrė V. Sinkevičius.

Kalbėdamas apie per pandemiją išaugusį plastiko suvartojimą, kurį fiksuoja pardavėjai ir gamintojai, už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas eurokomisaras sakė, kad kol kas šie mastai tiksliai nežinomi, nėra aišku ir tai, kiek šios aplinkybės prisidės prie taršos. Vis dėlto, pripažįsta jis, alternatyvų nebuvo. Jis pateikė palyginimą su plastiko gaminiais, kurių ES šalių rinkoje kitąmet nebeliks - vienkartinių įrankių ir indų, balionų lazdelių, šiaudelių ir kt.

„Šie produktai yra ne šiaip atsidūrę tame sąraše, o todėl, kad egzistuoja ir yra pigiai prieinamos alternatyvos. Šiuo atveju lygiai taip pat – jeigu būtų kuo pakeisti tas priemones, be jokios abejonės, Komisija rekomenduotų jas pakeisti kitomis. Antras dalykas yra utilizavimas. Jis privalo būti užtikrintas, jis yra geriau užtikrinamas medicinos įstaigose, bet sunkiau yra sužiūrėti kiekvieną žmogų, kaip jis utilizuoja tas kaukes. Čia galbūt reikalinga bendra rekomendacija, bet vėlgi svarbu, koks yra tas antrinis panaudojimas, deja, tai yra priemonės, kurioms nėra antrinio panaudojimo“, - kalbėjo V. Sinkevičius.

Tiesa, jo įsitikinimu, pernai pristatytas Europos Komisijos „Žaliasis kursas“ tampa dar aktualesnis, mat pandemija parodė, kad gamtinių veiksnių ir ekonomikos ryšys gali būti akivaizdus.

„Jeigu prieš gerą pusmetį daug kas galėjo ginčytis ir sakyti, kad aplinka ir ekonomika yra mažai susijusios, tai šiandien įrodymas yra akivaizdus – greičiausiai virusas, kuris sustabdė (...) pasaulio ekonomiką, kilo iš gyvūno. (...) Gamtos ir mūsų ryšys yra labai artimas ir naikinant gyvąją gamtą, naikinant bioįvairovę, mes neišvengiamai priartiname žmones prie gyvūnų ir gamtos pasaulio. Nėra jokių garantijų, kad tos ligos ateityje neplis, jeigu nekeisime savo elgsenos į daug tvaresnę“, – sakė V. Sinkevičius.

Populiariausi

Informacinių technologijų egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 07:50

Skelbiami brandos egzaminų sesijos rezultatai: matematiką įveikė vos 67,61 proc. abiturientų anglų kalbos egzaminą išlaikė beveik 99 proc. mokinių

13
Medikai

Lietuvoje

2020.08.05 09:08

Mirė koronavirusu sirgęs pranciškonų vienuolis iš Kretingos parapijos klebono ir NVSC komentarai; atnaujinta 09.41

Lietuvių kalbos brandos egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 10:01

Egzaminų centro vadovė: kad šiemetinio matematikos egzamino rezultatai bus prasti, ženklų buvo prieš dvejus metus egzamino vertintojas: kai kur pakako skaičius sudėti, bet ir to nesugebėjo

7
Mokiniai, mokykla, Jono Pauliaus II gimnazija, mokiniai, mokykla, abiturientai

Lietuvoje

2020.08.05 15:20

Lingienė: tendencijos rodo, kad mokslo metai galėtų prasidėti įprastai Kitą savaitę grįžusiesiems iš Lenkijos gali tekti izoliuotis

33