Lietuvoje

2020.07.03 19:41

Įvertino ministrą Sinkevičių: žmogus, glaudžiai susijęs su senąja nomenklatūra

Artūras Matusas, LRT RADIJO laida „Aktualijų studija“, LRT.lt2020.07.03 19:41

Devynis mėnesius ieškotas ir šią savaitę surastas ekonomikos ir inovacijų ministras – toli gražu ne naujokas politikoje. Tačiau Rimanto Sinkevičiaus paskyrimas, kaip sako politologai, rodo, kad ir Lietuvos politikoje nieko naujo – valdantieji pastūmė į šalį rinkiminį šūkį patikėti Vyriausybę „profesionalams“. Pats R. Sinkevičius sako dar matantis ir pakankamai laiko, ir ministerijos pajėgumų svarbiems, tačiau ne grandioziškiems darbams nuveikti.

Daugiau kaip pusmetis paieškų ir penki mėnesiai darbo. Tiek beliko R. Sinkevičiui, buvusiam susisiekimo ministrui Algirdo Butkevičiaus Vyriausybėje. Per šį laikotarpį teks kuruoti paramos verslui skirstymą, tai įvardijama kaip vienas svarbiausių ir, ko gero, matomiausių darbų.

Netrukus po paskyrimo R. Sinkevičius sakė, kad ministerijoje neužpildytas ketvirtadalis etatų, tačiau LRT RADIJO laidoje „Aktualijų studija“ pridūrė nemanantis, kad darbams tai trukdys – ministerija „pilnai darbinga ir savo funkcijas gali vykdyti“.

„Suprantama, kad reikės perskirstyti darbo krūvius, nes naujų žmonių nelabai per tokį trumpą laikotarpį įmanoma priimti dėl priėmimo ir atrankos į valstybės tarnybą tvarkos. Yra paskelbta keletas konkursų, tikiuosi, kad į tas vietas atsiras kandidatų ir jie galės būti įdarbinti, o šiaip reikės perskirstyti krūvius“, – teigė R. Sinkevičius.

Skeptikams, abejojantiems jo kompetencijomis koordinuoti ministeriją, atsakingą už ekonomiką ir inovacijas, jis atsako turintis ne tik patirtį, bet ir komandą.

„Jaučiuosi kaip labiau administruojantis sritį asmuo, o specialių žinių kaip ekonomikos mokslai, žinoma, gali trūkti, bet tam yra ir viceministrai, ir labai patyrusi komanda“, – laidoje sakė ministras.

„Apie inovacijas kalbėti visada yra prasmės ir dėkingas esu ministrui Vaičiūnui – ant stalo radau ministerijos veiklos planą iki šių metų pabaigos, ten inovacijoms kaip tik skiriamas labai didelis dėmesys. Moksliniams tyrimams, šitų reikalų finansavimui, startuolių skatinimui ir panašiai. Tai tikrai nenutrūks. Man teko susidurti su inovacijomis, kada dirbau versle ir buvau atsakingas už plėtrą, tame tarpe ir inovacijų diegimą. Taip kad čia nėra labai svetima veiklos sritis“, – pridūrė R. Sinkevičius.

Šių metų vasaros atostogų, sakė jis, ko gero, dėl įtempto darbų grafiko teks atsisakyti.

Senosios tradicijos grįžta

„Aktualijų studijoje“ kalbėjusi LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė Jurga Tvaskienė pastebi, kad R. Sinkevičiaus atstovaujamai Lietuvos socialdemokratų darbo partijai prieš rinkimus tai gali pridėti svarbaus matomumo, tačiau kita vertus, dėl užkrautų atsakomybių tai gali atsigręžti prieš patį politiką ir jo politinę jėgą.

„Kad į šį postą siūlomas būtent socdarbiečių atstovas rodo tai, kad mažųjų partnerių žmogus sodinamas į labai karštą kėdę. (...) Specialistai jau pakankamai atvirai kalba apie tai, kad rudenį vėl gali kristi verslo sektorius, mažėti darbo vietų, kristi gamyba ir panašūs dalykai – atsakyti už tai reikės būtent šiam ministrui“, – sakė J. Tvaskienė.

Anot jos, R. Sinkevičius „visuomet labiau buvo pramonininkų žmogus negu politikas, ilgametis faktinis Jonavos vadovas“, nestokojantis „verslaus požiūrio“, tačiau tuo pačiu ir lojalus vyresniosios kartos partietis.

„Tai yra žmogus, kuris glaudžiai susijęs su senąja nomenklatūra ir yra jos augintinis ir auklėtinis. Aš manau, kad tos senosios nomenklatūros tradicijos, kurios buvo prislopusios su šia valdančiąja dauguma, su dabartiniu ministrų pasirinkimu grįžta visa jėga. Turiu omenyje ne tik poną Rimantą Sinkevičių, bet ir, tarkime, susisiekimo ministrą Narkevičių, kuris taip pat skirsto covido paramos pinigus ir tie pinigai kažkaip nori nenori nugula į tuos keliukus, kurių reikia ministrui ir jo aplinkos žmonėms. (...) Aš manau, kad praeitis vis dėlto formuoja žmogų ir kažin, ar ministras, atėjęs į postą, kuris susijęs su inovacijomis, taps staiga labai inovatyvus ir naujoviškas. Ne, jis turbūt darys tai, ką įpratęs daryti, o tie įpročiai kartais nėra labai džiuginantys“, – kalbėjo žurnalistė.

Generolo Jono Žemaičio karo akademijos politologė prof. Jūratė Novagrockienė antrina pastebėdama sugrįžimą prie politikos, kuriai prieš ketverius metus rinkimus laimėjusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga sakė oponuosianti. Tačiau pridūrė abejojanti, ar anksčiau premjero Sauliaus Skvernelio į tą pačią poziciją siūlytas, tačiau prezidento atmestas Lukas Savickas būtų šiuo laikotarpiu tinkamesnis.

„Valstiečiai“ tiesiog neturi ką pasiūlyti, aš manau, nes visą laiką jų gretose juntamas nuolatinis labiau patyrusių, kompetentingų žmonių deficitas. Jie bando siūlyti labai jaunus, žalius, ir kai sakoma, kad pirmasis kandidatas buvo daug geresnis už šį antrąjį, paskirtą, tai labai didelis klausimas. Aišku, reikėtų patikrinti, bet kai žmogus neturi patirties ir jam būtų duotas tokio plataus baro valdymas, manau, teisingas sprendimas, kad Savickas nebuvo paskirtas ministru“, – sakė J. Novagrockienė.

Ji pridūrė, kad veikiausiai būtų naivu tikėtis rasti „profesionalą“, kuris imtųsi atsakomybės vadovauti ministerijai tokiu jautriu ir trumpu laikotarpiu.

Plačiau – LRT RADIJO laidos „Aktualijų studija“ garso įraše.