Lietuvoje

2015.11.11 16:47

Išpranašavo, kokie orai bus per Kalėdas

Šarūnas Meškys, lrytas.lt2015.11.11 16:47

Lapkričio 11-oji – švento Martyno diena. Šią dieną nuo seno spėjami žiemos pradžios orai. Manoma, kad švento Martyno diena nulems, kokie bus orai ir per Kalėdas. Portalui lrytas.lt etnologas Libertas Klimka teigė, kad šiltas oras per Martyno dieną – kai nėra nei sniego, nei ledo – reiškia, kad Kalėdos bus baltos.

„Jeigu per Martyną žąsis ant vandens, per Kalėdas bus ant ledo“, – patarlę citavo etnologas.

Žiemos pradžia bus žiemiška, jau po advento bus pašalę, ledu apsitrauks balos ir pelkės. Anot etnologo, sakoma, kad šiandien reikia išsikepti žąsį.

„Suvalgius ją per šventinę vakarienę, reikia žiūrėti, koks jos krūtinkaulis. Jei daugiau baltos spalvos – žiema bus snieginga. Jei toje baltoje spalvoje matyti rudi intarpai – bus atlydžių. Na, o jei ištisai ruda, tai žiema bus švelni ir be sniego“, – kaimo išminčių patirtimi dalijosi gamtos mokslų daktaras L. Klimka.

Etnologas tikino, kad keletą metų stebėdamas orus per švento Martyno dieną, suprato: ši patarlė pasitvirtina.

„Žiemos pradžia su Martyno diena koreliuojasi. Tačiau Martyno diena orų prognozę duoda žiemos pradžiai. O visai žiemai orus spėdavo pagal šv. Andriejaus dieną, mat Martynas yra paskutinė rudens šventė, o Andriejus – pirmoji žiemos šventė. Tad per ją spėdavo orus visai žiemai, o kartais net išpranašaudavo, koks bus ateinančių metų derlius“, – tikino jis.

Anot L. Klimkos, pati gamta rodo ženklus, kad šalčiai ateis, tačiau dar negreit.

„Kaip tik buvau Nidoje, kur praskrido žąsų būrys. Visos jos skrido labai žemai. Žmonės sakydavo, kad jei žąsys skrenda žemai, vadinasi jos šalčio nebijo. Be to, ir gulbės Kuršių marių pakrantėse sau ramiausiai ganosi. O tai ženklai, kad šalčiai dar toli“, – pasakojo etnologas.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos vyriausioji sinoptikė Natalija Nikolajenko portalui lrytas teigė, kad spėti, kokie bus žiemos pradžios orai – dar anksti.

„Neįmanoma tiksliai nuspėti, kokios bus Kalėdos. Lygiai taip pat sunku pasakyti, kokia bus žiema“, – sakė sinoptikė. Vieninteliai tikslūs duomenys – tik artimiausių dienų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.