Lietuvoje

2020.07.01 17:27

Iš Nacionalinio transplantacijos biuro masiškai bėga darbuotojai – kaltina naująjį vadovą

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.07.01 17:27

Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB) purtomas nesutarimų. Buvę darbuotojai viešai skelbia, kad į pareigas paskyrus naująjį vadovą Artūrą Bagotyrių, tapo neįmanoma dirbti ir biuro specialistai vienas po kito išeina iš darbo. Tuo metu pats A. Bagotyrius portalui LRT.lt teigė, kad biuro veikla nestoja, jis dirba sėkmingai, o darbuotojų nubyrėjimas atėjus naujam vadovui – natūralus procesas.

A. Bagotyrius NTB vadovu tapo praėjusių metų gruodį. Paties biuro duomenys rodo – per jo vadovavimo laikotarpį darbą paliko jau 12 žmonių. Jam pradėjus eiti pareigas iš viso buvo užimta 16 etatų. Tiesa, biuras tokio darbuotojų byrėjimo nesureikšmina, jį pateisina ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Kolektyvas išsiskirstė, nes nebematė prasmės

Buvusi NTB komunikacijos vyriausioji specialistė Loreta Čėsnienė socialiniame tinkle piktinosi, kad biuras buvo tiesiog sugriautas: „Jei toks ir buvo Sveikatos apsaugos ministerijos klerkų tikslas – ką gi, ponai, galite švęsti, o šiandien net galite įsipilti ko nors putojančio!“

L. Čėsnienė rašė, kad dabartiniai valdantieji, vos atėję į Seimą, siekė „sukergti“ Nacionalinį transplantacijos biurą ir Nacionalinį kraujo centrą, bet įstaigų kolektyvams pavyko įtikinti, kad toks žingsnis būtų nepagrįstas ir žalingas abiem institucijoms.

O juk kas jau kas, bet organų donorystė ir transplantacijos ypatingai jautri medicinos sritis – užtenka menkiausio negatyvaus pranešimo šia tema spaudoje ar per televiziją ir visuomenė ima abejoti, ar viskas čia skaidru ir padoru

Anksčiau Nacionalinio transplantacijos NTB direktorės pareigas ėjo Asta Kubilienė, tačiau ji 2016-aisiais su „valstiečiais“ buvo išrinkta į Seimą, kur dabar eina Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pareigas. Kaip rašė L. Čėsnienė, nepaisant to, kad konkurse, skirtame rasti naują vadovą, dalyvavo dvi biuro senbuvės, galiausiai buvo pasirinktas kandidatas „iš išorės“.

„Na, gerai, tebūnie – gal naujas vadovas įneš naujų vėjų, pasiūlys naujų idėjų... Bet koks šaltas dušas laukė, kai darbuotojai sužinojo, kad įstaigai ateis vadovauti STT akiratyje buvęs žmogus, kurio reputacija, švelniai tariant, abejotina.

O juk kas jau kas, bet organų donorystė ir transplantacijos ypatingai jautri medicinos sritis – užtenka menkiausio negatyvaus pranešimo šia tema spaudoje ar per televiziją ir visuomenė ima abejoti, ar viskas čia skaidru ir padoru“, – dėstė L. Čėsnienė.

Pasak jos, naujo vadovo paskyrimo rezultatų ilgai laukti nereikėjo: mažėja pritariančių donorystei, daugiau žmonių nori grąžinti anksčiau išsiimtą Donoro kortelę, o mirusiųjų artimieji nenori net leistis į kalbas dėl donorystės.

„Kiek darbo, laiko ir širdies reikia įdėti, kad visuomenės požiūris vėl būtų palankus! O čia – suprask, ateis žmogus „su kvapeliu iš praeities“... Deja, tai, kas kėlė kolektyvui pagrįstų baimių ir abejonių, valdžiai buvo „vsio zakono“. Prarijo kolektyvas šią karčią „vsio zakono“ piliulę ir ėmė laukti – juk akivaizdu, kad priešintis beviltiška... Sulaukė...

Sutikite, nė vienas neišmanome visų gyvenimo sričių ir net neįmanoma būtų visko žinoti. Bet kaip paprastai elgiasi žmogus, atėjęs vadovauti visiškai naujai sričiai? Jis mokosi. Jis klausia. Jis klausosi. Jis girdi. Jis domisi. Jis tariasi. Jis apgalvoja. Jis apsvarsto. Jis ieško kompromisų. Jis priima sprendimus. Galų gale – jis pasitiki, pasikliauna savo srities specialistais, turinčiais ne metų ir ne dvejų patirtį.

Deja, tai, kas kėlė kolektyvui pagrįstų baimių ir abejonių, valdžiai buvo „vsio zakono“.

Bet būna ir skaudžių išimčių – kai nebūna nieko, kas turėtų būti. Būna, kad naujas vadovas niekuo nepasitiki, kai girdi tik save, kai mėgstamiausia frazė „bus taip, kaip aš pasakysiu“, kai neklauso ir nenori girdėti jokių argumentų, nors jam ši sritis – nauja kaip raketų mokslas“, – apie Nacionalinio transplantacijos biuro vadovą rašė L. Čėsnienė.

Ji teigė, kad vos per pusmetį NTB paliko gausybė darbuotojų: „Liko dar, ačiū Dievui, mielosios medikės – transplantacijų koordinatorės, nes jei išeitų ir jos (o garantijos, kad neišeis ir jos – jokios), visą sudėtingą, be proto atsakingą proceso logistiką turėtų sudėlioti nežinia kas.“

L. Čėsnienė rašė, kad darbuotojų išėjo daug – po vieną ir po kelis – nes nebematė prasmės ir vilties likti. Pasak jos, kai ėmė byrėti kolektyvas, išeinantieji neturėjo kam perduoti savo patirties, darbų, o atėjusiems naujiems darbuotojams jau nebebuvo iš ko pasimokyti, todėl darbai atliekami tarsi apgraibomis.

Ir kaltintas, ir apdovanotas

Naujasis transplantacijos biuro vadovas A. Bagotyrius pareigas pradėjo eiti praėjusių metų gruodžio 3-ąją. Jis laimėjo konkursą, kuriame iš viso dalyvavo 14 pretendentų – į komisijos vertinimą atvyko devyni kandidatai, o pokalbiui su ministru Aurelijumi Veryga buvo atrinkti du.

Portalas LRT.lt primena, kad A. Bagotyrius prieš keletą metų buvo kaltinamas piktnaudžiavimu tarnyba, buvo atsidūręs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) akiratyje bei buvo „auksinių miltų“ istorijoje figūravusios Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros (RRA) generalinio direktoriaus pavaduotoju.

Sveikatos apsaugos ministerija, skelbdama apie A. Bagotyriaus paskyrimą į pareigas, nurodė, kad jis yra įgijęs Ekonomikos magistro ir Visuomenės sveikatos magistro laipsnius, turi daugiau nei 20 metų vadovaujančio darbo patirties. Nurodyta, kad jis buvo apdovanotas padėka Lietuvos vardo tūkstantmečio proga ir I laipsnio Tarnybos garbės ženklu „Už pavyzdingą ir nepriekaištingą tarnybą“.

Normali darbinė praktika, kuomet pasikeitus įstaigos vadovui, ne visi darbuotojai yra linkę prisitaikyti prie pasikeitusio komandinio požiūrio ar naujos įstaigos organizacinės struktūros.

Biurą paliko 12 darbuotojų

Portalas LRT.lt susisiekė su A. Bagotyriumi, šis sakė apgailestaujantis dėl paskelbtų teiginių, tačiau platesnį komentarą raštu pateikė NTB komunikacijos skyrius. Jame rašoma, kad biuras sėkmingai vykdo jam pavestas funkcijas, o mesti kaltinimai paremti tik emocijomis.

„Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM nuolat glaudžiai bendradarbiauja su įvairiomis pacientų organizacijomis ir kartu sprendžia įvairius aktualius klausimus. Biuras ir toliau sėkmingai vykdo teisės aktais nustatytas bei pavestas funkcijas, o ne konkrečiais faktais, bet tik emocijomis pagrįstos keliamos abejonės dėl biuro procesų nevykdymo neatitinka tiesos, trukdo kasdieniniai biuro veiklai bei tik kelia sumaištį visuomenėje šiuo ir taip nelengvu visiems metu“, – nurodoma komentare.

Biuro duomenimis, šiuo metu yra užimti 17 iš esančių 22 etatų. Penki etatai lieka laisvi, tačiau nurodoma, kad jiems nebuvo skirta darbo užmokesčio fondo lėšų. Iš viso darbą per pastaruosius šešis mėnesius paliko 12 darbuotojų. A. Bagotyriui atėjus vadovauti biurui, iš viso jame buvo 23 etatai, bet buvo užimta tik 16 iš jų, nes septyniems etatams taip pat nebuvo skirta darbo užmokesčio fondo lėšų.

Tokį darbuotojų nubyrėjimą NTB aiškina keliomis priežastimis: tarnybiniu kaitumu, kai dalis darbuotojų jau anksčiau buvo nusprendę dirbti kitur, taip pat struktūrinėmis pertvarkomis, asmeninėmis darbuotojų priežastimis ar biuro veiklos specifika:

„Normali darbinė praktika, kuomet pasikeitus įstaigos vadovui, ne visi darbuotojai yra linkę prisitaikyti prie pasikeitusio komandinio požiūrio ar naujos įstaigos organizacinės struktūros. Viskas labai priklauso nuo pačių darbuotojų asmeninio požiūrio į naujai Biurui iškeltus ambicingus tikslus. Dažnai yra atkreipiamas dėmesys į kiekybinę personalo kaitą, tačiau dažnai užmirštami reikšmingi kokybiniai pokyčiai, kurie leidžia ne tik užtikrinti efektyvią įstaigos veiklą, bet ir sukurti palankią darbinę atmosferą kolektyve.“

Be to, biuro komentare pabrėžiama, kad nors per pusmetį 12 darbuotojų išėjo iš darbo, nevyksta nė vienas teisminis ar kitoks ginčas, susijęs su darbo santykiais.

Skundų nėra gavę

Už Nacionalinį transplantacijos biurą atsakinga Sveikatos apsaugos ministerija. Ministro Aurelijaus Verygos patarėja Lina Bušinskaitė portalui LRT.lt komentavo, kad ministerija nėra gavusi nė vieno skundo dėl A. Bagotyriaus ar jo veiklos. Anot L. Bušinskaitės, biuras ir anksčiau nepasižymėjo ramia atmosfera. Anot jos, per pastaruosius beveik ketverius metus, kuomet ministerijai vadovauja A. Veryga, Nacionaliniame transplantacijos biure nuolat nutikdavo nesusipratimų tarp darbuotojų, kildavo nepasitenkinimo ir pan.

Tai įprastas reiškinys darbo rinkoje. Žinoma, kai vienu metu pasikeičia didelė dalis kolektyvo, nėra gerai, tačiau specialistų rotacija sveikatos sistemos įstaigose yra dažnas reiškinys.

„Visgi į NTB reikėtų žvelgti ne tik kaip į žmonių gyvybes gelbstinčią įstaigą, tačiau ir kaip į paprastą darbovietę, kurioje vyksta įprastinis gyvenimas. Ir darbuotojų kaita – ne išimtis. Tai įprastas reiškinys darbo rinkoje. Žinoma, kai vienu metu pasikeičia didelė dalis kolektyvo, nėra gerai, tačiau specialistų rotacija sveikatos sistemos įstaigose yra dažnas reiškinys, tai vyksta nuolat ir nereikėtų to vertinti tik iš neigiamos pusės.

O naujas vadovas, suprantama, atsineša savo viziją, vadovavimo būdą ir patirtį, formuluoja savus tikslus ir kartu su kolektyvu siekia juos įgyvendinti keldamas darbuotojams įvairius tikslus, iššūkius, deleguodamas atsakomybes ir pan. Normalu, kad įstaigos vadovas inicijuoja pokyčius darbe, veikloje. Tad natūralu, kad seniau dirbantiems specialistams tai gali kelti tam tikrą nepasitenkinimą. Tačiau visus klausimus, ne tik NTB, bet ir kitose SAM pavaldžiose įstaigose, stengiamės spręsti, įsiklausome į siūlymus, pageidavimus, atsižvelgiame į darbuotojų nuomonę“, – komentavo L. Bušinskaitė.

Be to, ji teigė, kad nereikėtų pamiršti to, kad transplantacijos sritisyra vienas iš svarbiausių prioritetų šalies mastu, tad šios įstaigos vadovui keliami labai aukšti reikalavimai. „Tad tikėtina, kad tam tikrų atsakomybių vadovas reikalauja ir įstaigos darbuotojų“, – teigė ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.