Lietuvoje

2020.07.02 15:28

Politologas: dėl buvimo koalicijoje konservatoriai darys sau netipinius žingsnius

Virginijus Savukynas, LRT RADIJO laida „Aktualijų studija“, LRT.lt2020.07.02 15:28

Antradienį Seimas baigė pavasario sesiją, kurios didžioji dalis vyko karantino sąlygomis. Kokie svarbiausi sprendimai buvo priimti, o kokie dar laukia savo eilės? Ką atneš rudens sesija ir artėjantys parlamento rinkimai rudenį? Apie tai diskutuota LRT RADIJO laidoje „Aktualijų studijoje“ su politologais ir didžiausių Seimo frakcijų seniūnais.


Sesija baigėsi politikus dar kartą sukiršinusia Lukiškių aikštės reikšmės tema – čia savivaldybei įrengus paplūdimį, skubos tvarką buvo priimtas ypatingą šios vietos memorialinį statusą reglamentuojantis įstatymas. Iki tol Seimas aktyviai skirstė pinigus – pensininkams, tėvams su vaikais, projektams, kuriuos kritikai vadino ne prasmingomis investicijomis, o išlaidomis betonui. Įtampų būta ne tik tarp parlamentarų, tačiau ir tarp institucijų, pavyzdžiui, kuomet nepavyko patvirtinti nė vienos iš trijų kandidatūrų į Konstitucinį Teismą.

Pastaruoju atveju Gabrielius Landsbergis iš dalies sutinka ir su Ramūnu Karbauskiu – kai kurie siūlymai nustebino, pritrūko derinimo. Visgi čia pat priduria, kad atsakomybė tenka ir valdančiųjų lyderiui.

„Tai yra tiesa, kai kurios kandidatūros buvo nustebinusios. Bet aš manau, kad tai yra tiesiog diplomatijos stoka iš visų pusių ir man yra apmaudu. Ponas Karbauskis galėtų prisiimti dalį atsakomybės ir sau, pavyzdžiui, pametėdamas pono Bernatonio pavardę į Konstitucinį Teismą, suprantant, kad tikrai jai nebus pritarta, kils didžiulis ažiotažas ir nei Seimo nariai, nei visuomenė to nepalaiko“, – LRT RADIJUI komentavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas.

Kiek anksčiau R. Karbauskis „Aktualijų studijoje“ sakė, kad savo pasiūlytos kandidatūros visiškai nederino Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, o prezidentas Gitanas Nausėda į šias pareigas nepasiūlė, „valstiečių“ lyderio manymu, reikiamos patirties asmens. LRT.lt primena, kad parlamento pirmininkas teisėją paskirti siūlė Ingridą Danėlienę, prezidentas teikė Giedrės Lastauskienės kandidatūrą, o laikinai pareigas einanti Aukščiausio Teismo pirmininkė Sigita Rudėnaitė pasiūlė į pareigas paskirti Algį Norkūną. Nė vienai kandidatūrai Seimas nepritarė.

„Atmesti jie buvo ne dėl to, kad yra kažkoks konfliktas tarp institucijų, o dėl to, kad, mūsų nuomone, (...) jų kompetencija atrodė nepakankama – kada prezidentas siūlo kandidatę, kuri teisėja išvis niekada nebuvo, ji advokatė ir su konstitucine teise nieko bendro neturintis žmogus. (...) Mes patvirtinsime kandidatus, tik duokite tokius, kuriuos Seimas gali tvirtinti“, – sakė R. Karbauskis.

Jis teigiamai įvertino šios sesijos Seimo darbą, mat anot jo, padaryta daugiau negu planuota, o įgyvendinti nepavyko tik kelių užsibrėžtų tikslų, kuriems esą sukliudė opozicija ir nepritarę koalicijos partneriai.

„Mes sugebėjome priimti netgi daugiau įstatymų negu numatyta rengiantis sesijai, posėdžių buvo padaryta daugiau negu jų buvo numatyta. (...) Mes tikriausiai visi žinom, kad yra pranešimai, kad gegužės mėnesį vartojimo lygis Lietuvoje 3 procentais didesnis negu prieš metus buvo, ir su koronaviruso problemomis yra susitvarkyta“, – sakė R. Karbauskis.

„99,9 proc. įstatymų yra priimti, kuriuos mes planuojam priimti arba planavom priimti. Ta maža dalis, keli įstatymai, kurių nepavyksta priimti, yra būtent dėl to, kad mūsų sprendimai prieštarauja tam tikroms verslo grupėms“, – tvirtino „valstiečių“ lyderis.

Tarp neįgyvendintų tikslų jis išskyrė valstybinių vaistinių įsteigimą, kurį „blokavo opozicija visais būdais“, apgailestavo R. Karbauskis ir dėl antradienį priimtų prekybos alkoholiu sušvelninimų, kurie nuo rugpjūčio leis prekiauti iki 15 laipsnių stiprumo alkoholiu paplūdimiuose įrengtose nestacionariose viešojo maitinimo vietose.

„Mums nepakako balsų, prieš mūsų pozicija subalsavo ir mūsų vieni iš partnerių, socialdemokratų darbo partijos atstovai. Tas sprendimas alkoholio kontrolės temoje, aišku, nėra pats svarbiausias, bet jis yra principinis, nes dabar turėsime tai, kad mūsų vaikai ir žmonės, kurie ilsisi, atvažiuoja į pliažą ne tam, kad vartotų alkoholinius gėrimus, turės matyti, kaip tai daroma, turės susidurti su piliečiais, kurie tai daro šalia žaidžiančių vaikų“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Tuo tarpu socialdemokratų frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė pasigedo atskaitingumo viešųjų finansų valdyme.

„Vyriausybė tikrai nepagarbiai pasielgė su Seimu ir neatėjo nė karto pakeisti biudžeto rodiklių įstatymo, tik numesdavo mums svarstyti projektus, kurie yra, taip, reikalingi, mes turėjome svarstyti, balsuoti už juos ir taip toliau, bet galbūt visi kartu – Seimas, Vyriausybė – būtume sugalvoję greitesnių, taiklesnių priemonių, jeigu būtume veikę išvien“, – aiškino ji.

Taip pat, pasak politikės, lieka svarbūs neatsakyti klausimai, kaip bus investuojami pasiskolinti pinigai, skirti ekonomikos gaivinimui po pandemijos ir karantino. „Kaip padidinti įtraukti į darbo rinką, kaip padidinti darbo našumą, galų gale produktyvios institucijos – kur padėsime tuos du milijardus iš tų šešių, kuriuos sukišime ne į betoną?“, – kėlė klausimą R. Budbergytė.

Viktorija Čmilytė-Nielsen, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė ir partijos pirmininkė, sėkmingai į(si)vertino opozicijos darbą.

„Manau, kad šiose sudėtingose salėse pavyko, ypatingai iš opozicijos pusės žvelgiant, kelis svarbius dalykus padaryti. Visų pirma, užtikrinti, kad Seimas nepertraukiamai dirbtų ir atliktų savo tiesioginę funkciją nenusišalindamas nuo valstybės reikalų. Ir priimti būtinus greitus sprendimus tada, kai iš tiesų reikėjo reaguoti greitai į susidariusią neordinarią situaciją“, – teigė Seimo narė.

Būsimieji rinkimai – vis dar nežinioje, tačiau konservatorių padėtis komplikuota

Būsimoji rudens sesija kai kam šios sudėties Seime bus trumpesnė – spalį laukia rinkimai. Politologai „Aktualijų studijoje“ svarstė, kas galėtų formuoti naują valdančiąją daugumą.

„Aš manau, kad ta pati publika. – teigė Mykolo Romerio universiteto docentas Vytautas Dumbliauskas. – Panašu, kad vis dėlto tai vadinamoji centro kairė, nes Tėvynės sąjunga, kad ir daugiausiai laimės mandatų, ji gali likti be partnerių, nes Liberalų sąjūdis, kaip matome Pranckiečio atveju, ieško desperatiškų metodų. Koks iš Pranckiečio liberalas? Manau, kad Liberalų sąjūdžio nariai įsižeidę yra, kai kas ir viešai tai pareiškė“.

Visgi Mindaugas Jurkynas akcentavo vienmandačių apygardų svarbą, o kas jose susižers daugiausiai mandatų apklausos neparodo.

„Mes nežinome vienmandačių apygardų pasirodymo, kuriose dažniausiai būna antras turas. Ir jose dažnai kelių šimtų balsų persvara laimi kandidatas ar kandidatė – tai ir apspręs (...) galutinę Seimo sudėtį“, – sakė Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, pridurdamas, kad modeliuojant Seimo sudėtį pagal visuomenės nuomonės apklausas, konservatoriams iš tiesų atrodo kilsiant problemų dėl koalicijos partnerių.

M. Jurkynas taip atkreipė dėmesį, kad konservatoriams rinkimų rezultatai gali lemti ne tik dar keturis metus opozicijoje, kurioje jie yra nuo 2012-ųjų, bet ir rimtas vidines permainas. Įtampas rodo, sako politologas, geras krikdemiškų ir tautininkiškų pažiūrų partiečių pasirodymas vidiniame kandidatų į Seimą reitingavime.

„Likimas opozicijoje, manau, gali lemti tai, kad lyderystės klausimas gali iškilti visu opumu ateityje ir galbūt kelti problemas Gabrieliaus Landsbergio išlikimui kaip partijos lyderiui po rinkimų“, – teigė M. Jurkynas.

„Aš manau, kad dėl buvimo koalicijoje konservatoriai darys sau netipinius žingsnius. Ir gali būti taip, kad per rinkimus jie rinkėjams sakys viena, o po rinkimų darys, plečiant koaliciją, skirtingai nei kad žadėjo vien dėl to, kad būtų valdžioje. Aš neatmesčiau tokios galimybės“, – svarstė VDU politologas.

Plačiau – LRT RADIJO laidos „Aktualijų studija“ garso įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt