Lietuvoje

2020.07.01 12:03

VDU kirto garsiam politologui: neteko dekano posto, sulaukė ir kitų nuobaudų

papildyta Krupavičiaus komentaru; atnaujinta 14.01
Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.07.01 12:03

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Senato sprendimu, politologas Algis Krupavičius nuo praėjusios savaitės nebeina dekano pareigų. Žinomas politologas sulaukė ir kitų nuobaudų. Taip universitetas reagavo į teismo sprendimą dėl pažeistos akademinės etikos.

Praėjusią savaitę Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paskelbė neskundžiamą nutartį ir paliko galioti Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus padarytą išvadą, kad A. Krupavičius ir Kauno technologijos universiteto doktorantė Vitalija Simonaitytė mokslinėje publikacijoje neetiškai citavo tuo metu buvusio doktoranto Giedriaus Žvaliausko tekstą.

„Tai yra akademinės etikos, taip pat VDU Etikos kodekso pažeidimas. Tai nėra toleruotina ir yra atitinkamai vertinama“, – LRT.lt paaiškino universiteto atstovai.

Pagal VDU Statutą, fakultetų dekanus tvirtina ir atšaukia VDU Senatas. Šių metų birželio 25 d. vykusiame Senato posėdyje buvo nutarta įpareigoti rektorių netęsti Socialinių mokslų fakulteto dekano A. Krupavičiaus darbo sutarties ir pavesti šias funkcijas laikinai vykdyti kitam asmeniui. Toks įsakymas buvo pasirašytas šį pirmadienį.

Taip pat rektoriaus įsakymu bus suspenduota A. Krupavičiaus veikla VDU doktorantūros komitetuose.

„Kadangi padarytas akademinės etikos pažeidimas, VDU Etikos komisija įvertins veiksmus pagal universiteto Etikos kodeksą. Kiti sprendimai bus priimami atsižvelgiant į Etikos komisijos rekomendacijas“, – universiteto poziciją perdavė VDU atstovė Ina Žurkuvienė.

„Kol kas nemačiau sprendimo. Baigėsi mano, kaip dekano, kadencija. Nesu nusiteikęs pretenduoti į antrą kadenciją, ir tiek. Tiesiog nepretenduosiu. Tokia situacija“, – LRT.lt sakė A. Krupavičius.

Jis paaiškino, kad kol kas sprendimų dėl dėstymo universitete nepriimta.

„Viskas yra kaip yra. Matysime. Kol kas status quo“, – sakė politologas.

A. Krupavičius sakė skųsiantis teismo sprendimą Europos žmogaus teisių teismui.

Daugiau nei dvejus metus trukusi istorija pasiekė finišą, kaip prieš savaitę sprendimą paskelbė Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas. Jis atmetė dviejų dėstytojų skundą dėl etikos ir procedūrų kontrolieriaus sprendimo. Nutartis neskundžiama.

LRT.lt primena, kad 2018 metais akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius nusprendė, kad Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) dėstytojas Algis Krupavičius ir Kauno technologijos universiteto (KTU) dėstytoja Vitalija Simonaitytė neetiškai citavo buvusio doktoranto tekstą.

Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius paskelbtoje išvadoje buvo teigiama, kad A. Krupavičius ir V. Simonaitytė pažeidė savo aukštųjų mokyklų etikos kodeksuose įtvirtintą pagarbos intelektinei nuosavybei normą, kad akademiniam sąžiningumui prieštarauja plagijavimas ir mokslinei veiklai talkinusių žmonių arba organizacijų įnašo neigimas arba nutylėjimas. Anot kontrolieriaus, taip pat pažeisti Mokslo ir studijų įstatyme įtvirtinti akademinės etikos ir intelektinės nuosavybės teisių užtikrinimo principai.

Toks akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus sprendimą dėstytojai apskundė.

Vilniaus apygardos administracinis teismas 2018 m. rugsėjo 11 d. sprendimu pareiškėjų skundą atmetė.

Šiemet birželį skundą atmetė ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas – paliko nepakeistą ankstesnės instancijos sprendimą.

Kaip skelbiama nutartyje, pareiškėjai kreipėsi į teismą su skundu, kurį vėliau patikslino, prašydami panaikinti Lietuvos Respublikos akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnybos 2018 m. vasario 20 d. sprendimą dėl akademinės etikos
pažeidimų bei priteisti 20 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimą. Pareiškėjai taip pat prašė priteisti jiems bylinėjimosi išlaidų atlyginimą.

Nederamu dėstytoju elgesiu pasipiktinimą feisbuke išsakė ir studentų judėjimas „Šauksmas“:

„Mūsų pozicija:

Praėjusią savaitę Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paskelbė neskundžiamą nutartį ir paliko galioti Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus padarytą išvada, kad Krupavičius ir KTU doktorantė Vitalija Simonaitytė mokslinėje publikacijoje neetiškai citavo tuo metu buvusio doktoranto Giedriaus Žvaliausko tekstą.

Tokie Krupavičiaus veiksmai yra grubūs svarbiausių akademinės etikos, VDU etikos kodekso punktų ir darbuotojo sutarties su VDU pažeidimai.

Šauksmininkai pabrėžia, kad Krupavičiaus nusižengimai grubiai pažeidžia studentų interesus ir:

i) nesilaikydamas akademinės etikos šis asmuo neteko ir moralinio, ir profesinio autoriteto dėstyti studentams apie akademinį sąžiningumą;

ii) tolimesnis šio asmens darbas universitete reikštų nepataisomą žalą VDU studentams suteikiamoms kvalifikacijoms, įskaitant laipsnius suteikiančius diplomus;

iii) šio asmens tolimesnis pareigų ėjimas užtrauktų prastą reputaciją visai VDU bendruomenei prieš jos valią, įskaitant ir universiteto studentus.

Pagal kontrolieriaus sprendimą ir teismo nutarimą darbuotojo padarytas akademinės etikos nusižengimas yra teisinis faktas. Nepaisant to, Krupavičius ne tik neatsiprašė neetiškai cituoto doktoranto ir VDU bendruomenės, bet apskritai nepripažįsta tokio sprendimo.

Dėl šios ir aukščiau išvardintų priežasčių etikos komisija VDU rektoriui turėtų rekomenduoti Krupavičiui skirti griežčiausią įmanomą bausmę – kuo skubesnį atleidimą iš visų VDU einamų pareigų.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.