Lietuvoje

2020.06.30 18:25

Nauja kompensuojamų vaistų tvarka įstrigo: kol institucijos vieni į kitus bado pirštais, Verygai belieka atsiprašyti

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.06.30 18:25

Nuo trečiadienio turėjusi įsigalioti nauja kompensuojamųjų vaistų tvarka, atrodo, vėluos. Vaistinės sako dar neturinčios duomenų apie grupes, kurios kompensuojamuosius vaistus turėtų gauti be priemokų ar nemokamai, – tai vyresni nei 75 metų senjorai, mažas pajamas gaunantys pensininkai ir neįgalieji.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pripažįsta – Registrų centras nespėjo pasirengti naujovėms. Esą nesklandumų gali kilti savaitę.

Vilnietė Janina vaistinėje lankosi dažnai – vaistus perka, kada reikia, tačiau sako, jog laukia trečiadienio, kai kompensuojamuosius vaistus žadama, kad galės gauti be priemokos.

„Amžius toks, aš jau virš 80, vyrui – 88, tai kiekvienas centas reikalingas“, – pasakoja senjorė.

Kiekvieną centą skaičiuoja ne tik Janina. Senjorų vaistinėje nedaug, nes, anot vaistinių atstovų, kai kurie specialiai delsia ir pirkti kompensuojamų medikamentų nusipirkti žada ateiti trečiadienį. Bet pasinaudoti valdžios pažadėta lengvata gali nepavykti.

Nemokamai vaistus galės gauti vyresni nei 75 metų, mažas pajamas gaunantys pensininkai ir neįgalieji. Iš viso apie 250 tūkst. žmonių, bet vaistinės sako, iki šiol negalinčios patikrinti, ar konkretus asmuo tikrai priklauso mažas pajamas gaunantiems gyventojams, nėra galimybės tokių receptų perduoti ligonių kasoms apmokėti.

Esą kai kurios duomenis gaus tik vidurnaktį – tada, kai sistema jau turėtų veikti. Suprantama, to greičiausiai nebus. Normaliai pasirengti vaistinėms reikėtų dar maždaug 2 savaičių.

Žinios. Nauja kompensuojamųjų vaistų tvarka, panašu, įsigalios vėliau: Registrų centras nespėjo pasirengti naujovėms

„Valstybė savo namų darbų nepadarė, kaip studentas paskutinę naktį priduoda nebaigtus, neaišku kokius darbus, jei sistemos neveiks, tai vaistinės ir vaistininkai nieko negalės padėti - tiesiog nematys e.sveikatos duombazėje, ar pacientui priklauso nemokami vaistai, negalės vaistų persiųsti ligonių kasoms apmokėti“, – sako Vaistinių asociacijos pirmininkė.

Seimas pakeitimus priėmė spalį – prieš 8 mėnesius. Tačiau Registrų centras sako, kad realiai turėjo daug mažiau laiko, todėl ir teko viską daryti paskutinę minutę.

„Spalio mėnesį įstatymas, sausio pabaigoje ministerija tik galutinai suderino integracijas ir patikrino sąlygas, tada viešasis pirkimas, kuris užtruko ir vaistinės testavosi. Aš sutinku, kad norėtųsi ilgesnio laikotarpio, mes vertėmės per galvas, čia rekordinis terminas“, – teigia Registrų centro paslaugų valdymo direktorė Diana Vilytė.

Sveikatos apsaugos ministras atsiprašinėja ir prašo senjorų dar palaukti.

„Turim informacijos, kad gali ne visos vaistinės gali būti spėjusios susiderinti savo sistemas ir gali kilti sunkumų, kurie tikimės, per savaitę bus pašalinti. Norime atsiprašyti, jei sunkumų kiltų atėjus įsigyti vaistų norim paprašyti kantrybės ir supratimo“, – apgailestavo ministras.

Kompensuojamų vaistų priemokų panaikinimas per metus valstybei kainuos apie 4 mln. eurų. Skelbta, kad duomenų perdavimui ir suderinimui reikės dar apie 3000 tūkst. eurų. Nesklandumų su e sveikatos sistema kyla nebe pirmą kartą. Pirmiausia, užtruko, kol ji pradėjo veikti, paskui ji ne kartą strigo.

Populiariausi