Lietuvoje

2020.06.30 17:31

Premjero algą pranokusius komandos atlyginimus Veryga pateisina – nusipelnė už viršvalandžius

Asta Martišiūtė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.06.30 17:31

Vasario mėnesį paskelbus ekstremaliąją padėtį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga savo politinio pasitikėjimo pavaldiniams atlyginimus pakėlė vidutiniškai tūkstančiu euru, balandį kaip priedus pridėjo dar po 2 tūkst. eurų, gegužę prie pakelto atlyginimo taip pat padalijo priedus. Tai kliūva opozicijos politikams, bet ministras už savo patikėtinius stoja mūru.

Pirmadienį ministras A. Veryga turėjo aiškintis Seimo Sveikatos reikalų komitete, kuriame baksnota į dėl priedų ženkliai padidėjusius ministerijos vadovybės grandies atlyginimus. A. Veryga pateisino juos ženkliai išaugusiu darbo krūviu ir prašė jo darbuotojų neįžeidinėti.

Kai kuriems parlamentarams užkliuvo tai, kad SAM viceministrų ir kanclerės darbas pandemijos metu buvo papildomai įvertintas pirmąjį šių metų ketvirtį – atlyginimai politinio pasitikėjimo tarnautojams tuomet pakelti vidutiniškai tūkstančiu eurų ir beveik prilygo Vyriausybės vadovo Sauliaus Skvernelio užmokesčiui. Balandį prie 5700 eurų atlyginimo su priedais A. Veryga savo pavaldiniams pridūrė dar po 2154 eurus. Tad balandį viceministrai ir kanclerė gavo po 7868 eurus neatskaičius mokesčių.

„Šitokį atlyginimą gauti Lietuvoje, pridarius tiek klaidų dėl aprūpinimo? Turi valstybės vadovai sureaguoti, turi parlamentas sureaguoti. Šioje situacijoje, kada biudžetas nesurenkamas, mirčių skaičius išaugęs, (...) lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, apie puse tūkstančio, pasidaryti viceministrams ir kanclerei, kuri kelis metus eina laikinai pareigas, atlyginimus 7800 yra cinizmas prieš visuomenę, prieš tautą, tai yra akibrokštas. Pats ministras vargu, ar turėtų paaiškinimų“, – įsitikinęs konservatorius Antanas Matulas, kalbėjęs LRT RADIJUI.

Ministras paaiškinimus turi. „Mūsų komandai, deja, bet teko darbuotis ekstremaliomis sąlygomis – be savaitgalių, neskaičiuojant nei darbo laiko, nei valandų, tai mažiausia, ką galima padaryti žmonėms, atidavusiems visa save, kad situacija būtų suvaldyta, tai bent jau sumokėti už tai“, – sakė A. Veryga.

Atlyginimai 2181 euru pakelti ir ministerijos departamentų direktoriams, jų pavaduotojams. Balandį jiems sumokėta po 6645 eurus, gegužę – po 6456 eurus. Jie uždirbo beveik 700 eurų daugiau, nei atlyginimo pirmąjį šių metų ketvirtį gavo ministras pirmininkas.

„Turėkime galvoje, kad tai yra iš esmės vienkartiniai dalykai, tam laikotarpiui. O jeigu galima komandos nariams arba tarnautojams sumokėti priedą už tą darbą, kurį jie padarė, tai kodėl to nepadaryti“, – sakė A. Veryga.

Valstybės tarnautojams vyriausiems specialistams už balandį sumokėti po 140 eurų siekiantys priedai, o gegužę jų atlyginimai buvo 30 eurų mažesni nei pirmąjį šių metų ketvirtį. Gegužę tūkstantiniai priedai mokėti vadovaujamas pareigas užimantiems asmenims ir politinio pasitikėjimo pareigūnams.

„Ištisai mes juos matydavome ir televizijoje, jie nuolatos judėjime. Tikrai bendravau su ministru šitą laikotarpį ir nedarbo valandomis, ir jie vis sakydavo, kad dar yra ministerijoje viceministrai ir visi kiti. Dirbo tikrai ne 8 valandas, o žymiai daugiau. (...) Aš esu įsitikinusi, kad (tai) buvo padaryta pagal teisės aktus ir manau, kad mes tikrai neturėtume pavydėti“, – kalba Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė. Jai pritarė ir valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Žmonės dirbo tikrai labai daug ministerijoje tą laikotarpį. Aš suprantu, kad čia šnekame apie vienkartines išmokas, o ne atlyginimo pakėlimą dvigubai. Logikos yra, kad žmonės tikrai dirbo labai daug ir aiškiai prisiėmė visą atsakomybę, turi turėti tam tikrą atlygį kaip ir medikai, kurie tiesiogiai susidūrė su tomis problemomis“.

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis mano kiek kitaip – priedai suprantami, bet juos skirstyti reikėtų solidariai, atsižvelgiant į bendrą padėtį sveikatos apsaugos sistemoje.

„Algų kėlimas, ypatingai ekstremaliomis aplinkybėmis, nėra savaime keistas dalykas. Ko gero, keistumas atsiranda tuomet, kai mes palyginame visą sveikatos sektorių, kas atsitiko jam per covidą ir kas atsitiko vykdantiems viršutinę adminstravimo funkciją. Mano žiniomis, kadangi buvo įvestas vadinamasis ciklinis darbas, kitaip tariant, neleista dirbti per kelias vietas, faktiškai didelės dalies medikų atlyginimai mažėjo. Dabar čia matome, kad ministerijos vadovybei pakeliami beveik dvigubai atlyginimai, aš manau, kad tai paprasčiausiai yra nemoralu ir neteisinga“, – sakė Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų partijos pirmininkas.

Medikų sąjūdžio atstovas Robertas Adomaitis sako, kad priedai ministerijos darbuotojams jam nerūpi, tačiau medikų bendruomenės galvos skausmas – ministerijos priimti sprendimai.

„Tie žmonės, kurie tiesiogiai su covidu nedirbo ir kuriems buvo apribotos galimybės teikti paslaugas, nes planinių paslaugų neliko, tai tų žmonių pajamos sumažėjo – nes jie dirbo kažkur konsultantais rajonuose, važiuodavo į poliklinikas, kur paslaugų neteikė. Jų atlyginimas buvo tik bazinis, tai yra keliolika eurų už mėnesį“, – sakė R. Adomaitis.

Taip kalba medikų sąjūdžio atstovas R. Adomaitis. Pats ministras Aurelijus Veryga priedo negavo, nes sakė negalintis sau jo paskirti.

Populiariausi