Lietuvoje

2020.06.29 12:23

Landsbergis ironiškai įvertino Lukiškių aikštės pliažo idėją: gal pastatom mažą Astravo maketą, o gal piramidę?

LRT.lt2020.06.29 12:23

Diskusijos dėl Lukiškių aikštėje sostinės mero sprendimo įrengti paplūdimį toliau netyla – savo poziciją viešojoje erdvėje išsakė ir profesorius Vytautas Landsbergis.

Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininkas pažėrė kritikos Vilniaus merui R. Šimašiui, teigdamas, savo įrašą „Facebook“ tinkle pavadindamas „Remigijaus bandomoji aikštelė“.

„Pagrindinė valstybės aikštė, ką nustatė tos valstybės teisiniai aktai – tartum kas kita, negu vieno miesto, vieno mero kiemas (vienas kiemų), kuriame valia valužė daryti ploto panaudojimo eksperimentus.
​Gal bulvėm užsodinti? Galbūt alubariais? Kiekviena drąsi idėja gali rasti šalininkų. Alus – išties gerai tokią vasarą; jis gerti sveika, yra juk toks liaudies priežodis. Tad kodėl tik smėlio dėžė vaikams ir paaugusiems?
​Todėl, kad svarbiausia yra parinktoji žaidimų vieta. Ne pati jėgainė, bet geografinis Astravas“, – rašo V. Landsbergis.

Profesoriaus nuomone, tik nuo išmaniojo smėlio apimčių priklauso, ką Vilnius toje sau per didelėje erdvėje gali iškrėsti ir kokių idėjų kilti.

„​Privežei sezonui dešimtsyk daugiau smėliuko, ir daryk Lukiškėse ne tik Palangą, bet nors ir Dakarą. Su laisvės kalneliais, po kuriuos lakstytų keturračiais mūsų šaunieji sveikuoliai. Neįkrisdami į jokią balutę.
​Žemuogių pievelė – tože krasivo. Galima grįžti ir prie sovietmečio idėjų, kaip čia mūro bei stiklo pastatais uždengus liaudies opiumo simbolį – Jokūbą Pilypą. Svarbu, kad tik negrėstų nei architekto A. Paleko anksčiau laimėtas aikštės žaliųjų erdvių konkursas, nei koks nemodernaus patriotizmo Vytis (čia Lietuva!), nei Nežinomo Laisvės kario, Nežinomo partizano paminklo idėja (ar tą akmenį su užrašu, kadaise padėtą prieš KGB rūmus, nakčia nuboginusi savivaldybė dar saugo mero sandėliuke?). Visa tai būtų nemaloniai rimta, nešiuolaikiška; pernelyg rimta, kai mūs laisvės dalia bei svaja – linksmybės“, – rašo V. Landsbergis.

Profesorius ironizuoja, kad aikštėje galbūt atsirastų vietos ir Astravo atominės elektrinės maketui.

„Tad gal pastatom aikštėj mažą Astravo maketą – unikalios, vis dar išsvajotą sovietmetį simbolizuojančios „Krantinės arkos” išmanų analogą? Besikaitinančiam liberaliam jaunimui Astravo bokštai gal kiek pataisytų smegenis, ir be jokių papildomų sąnaudų. Juk čia pat prie Vilniaus lyg iš nieko auga mūsų šviesioji laisvės rytdiena. Džiaukimės!“, – kandžia ironija savo įrašą pažymi V. Landsbergis.

„Laisvė būti pliuškiais – ir tą gėrį iškovojom. Neginčytina. Senasis nihilistų šūkis – „Nusispjaut man ant jūsų kapų“ – irgi iš laisvės repertuaro. Tad viskas į gera šiame geriausiame galimų pasaulių.
​Pabūkime tiesiog laisvaisiais Dievo paukšteliais. Kai keturgubo Astravo šešėlis juodai užgoš mūsų žaidimų aikšteles, išskrisim į Egiptą. Beje, o gal pasistatom Lukiškėse piramidę? Perspjautume Paryžių“, – įrašą socialinėje erdvėje užbaigia profesorius.

LRT.lt primena, kad 1660 kvadratinių metrų ploto paplūdimys praėjusią savaitę supiltas Lukiškių aikštės dalyje prie Gedimino prospekto, tam panaudota apie 300 kubinių metrų smėlio. Savivaldybės administracijos direktoriaus Povilo Poderskio teigimu, visi darbai, įskaitant ir patį smėlio išvežimą, kainuos apie 53,7 tūkst. eurų.

Paplūdimys, Vilniaus mero teigimu, aikštėje bus visą vasarą, greta jo iki liepos pabaigos stovės didžiulis ekranas, kur bus rodomi filmai, serialai, koncertai, o dieną – Baltijos jūros vaizdai.

Populiariausi

Arūnas Dulkys

Lietuvoje

2021.04.14 16:18

Dulkys: skiepijimas „Johnson & Johnson“ vakcina kol kas nebus pradėtas

pavėlinus vakcinavimą „Pfizer“ vakcina, iki liepos pavyktų paskiepyti 1,5 mln. žmonių; atnaujinta 17.22