Lietuvoje

2020.06.27 15:54

Linkevičius: vandalizmo aktas prieš Gaono paminklą nukreiptas ir prieš Lietuvą

BNS, LRT.lt2020.06.27 15:54

Vilniuje išniekinus Vilniaus Gaonui skirtą paminklą užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad šis išpuolis nukreiptas ir prieš Lietuvą.

„Kaskart, kai mūsų šalyje įvyksta tokie vandalizmo aktai, pritrūkstu žodžių jiems apibūdinti. Vien pasmerkimas, pasipiktinimas ar apgailestavimas yra per mažai išreikšti jausmams, kurie užplūsta matant, kad tokie dalykai dar vyksta Lietuvoje“, – BNS perduotame komentare sakė ministras.

„Kokie vandalų tikslai – žino tik jie patys. Bet pirmiausia, tai nukreipta prieš Lietuvą, prieš jos įvaizdį pasaulyje“, – teigė jis.

Vilniaus policija pranešė penktadienį 21 val. 48 min. gavusi pranešimą, kad Žydų gatvėje pastebėtas šviesios spalvos skysčiu apipiltas paminklas.

Šioje gatvėje stovi XVIII amžiuje gyvenusio Elijo ben Saliamono Zalmano, žinomo Vilniaus Gaono vardu, biustas. Jis laikomas vienu žymiausių Talmudo – judaizmo religinių raštų rinkinio – aiškintojų.

Naujienų portalas 15min.lt šeštadienį informavo, kad dažais apipiltas ir sostinės senamiestyje stovintis kone prieš šimtmetį rašytojo Kornejaus Čiukovskio pasakos „Daktaras Aiskauda“ personažo prototipu tapusio daktaro Cemacho Šabado paminklas.

Portalo teigimu, dėl abiejų atvejų pradėti ikiteisminiai tyrimai.

„Policija jau ėmėsi savo darbo. Net neabejoju, kad visuomenė tokiems atvejams neliks tolerantiška“, – sakė L. Linkevičius.

2020-ieji Lietuvoje paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos minėjimo metais.

Išpuolį socialiniame tinkle pasmerkė ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

„Vandalizmui vietos Vilniuje nėra ir nebus. Vakarykštis piktavalių siekis savo veiksmais sumenkinti ir įžeisti Vilniaus ir Lietuvos žydų bendruomenę parodo tik pačių vandalų menkumą.

Lietuvai šiemet minint Gaono metus, suniokoti Vilniaus Gaono paminklą ir „Daktaro Aiskauda“ personažo prototipu tapusio daktaro Cemacho Šabado skulptūrą yra ne tik vandalizmo aktas. Lygiai taip pat, kaip ir pavasarį vandalizuotas Jono Basanavičiaus kapas, tai yra išpuolis, nukreiptas prieš mus visus, prieš toleranciją ir pagarbą, ilgus tautų tvarios bendrystės saitus, pagarbą, vertybes.

Šiai provokacijai nepasiduosime – Vilnius visada buvo ir liks laisvės ir atvirumo sostine, kurioje visada bus vietos įvairių kultūrų, religijų, įsitikinimų žmonėms.

Tikiuosi, kad policijos pareigūnai šią ataką įvykdžiusius asmenis nustatys nedelsdami su visomis už tokią nusikalstamą veiką ateinančiomis pasekmėmis. Tuo tarpu paminklai jau valomi, pasitelkus į pagalbą ir specialistus, kad nebūtų padaryta žalos valant chemikalus, kad miestiečiai ir miesto svečiai galėtų jais vėl džiaugtis“, – rašo meras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt