Lietuvoje

2015.11.10 16:25

VMI vadovybė imasi veiksmų dėl „Vikondos“ puotoje dalyvavusio Kauno AVMI vadovo

Šarūnas Černiauskas, 15min.lt2015.11.10 16:25

Viena nuotrauka gali brangiai kainuoti Kauno mokesčių inspektoriams vadovaujančiam Gintautui Muznikui. Aukštas pareigūnas užfiksuotas „Vikondos“ koncerno puotoje tuoj po to, kai jo pavaldiniai purtė vieną iš koncerno įmonių.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) vienu metu krečia net kelias Viktoro Uspaskicho šeimos koncerno „Vikonda“ įmones. Kauno apskrities VMI tarnautojai šiame procese taip pat dalyvauja. Tačiau tai nesukliudė laikinajam Kauno apskrities VMI vadovui su gėlėmis keliauti į „Vikondos“ šventę.

Bėdos dėl nuotraukos

G.Muznikas rugpjūčio pradžioje dalyvavo „Vikondos“ jubiliejaus šventėje, kur liejosi šampanas ir skambėjo populiarių atlikėjų muzika. Kauno mokesčių inspektorių vadovas į šventę atkeliavo ne tuščiomis ir ne kaip paprastas žiūrovas.

Kauno apskrities VMI laikinasis vadovas užfiksuotas pačios „Vikondos“ nuotraukoje, paskelbtoje koncerno paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“. G.Muznikas su įspūdinga gėlių puokšte sveikina „Vikondos“ valdybos pirmininkę Jolantą Uspaskich.

VMI vadovybė kol kas nelinkusi kategoriškai vertinti G.Muzniko, tačiau nepasitenkinimo neslepia.

VMI vadovas kreipiasi į etikos sargus

VMI vadovybė antradienį žaibiškai sureagavo į 15min.lt publikaciją ir pareiškė, kad dėl Kauno apskrities VMI laikinojo vadovo kreipsis į etikos sargus.

„VMI prie FM šiuo metu nagrinėja visas laikino Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos vadovo apsilankymo koncerno „Vikonda“ jubiliejaus šventėje aplinkybes. VMI bendradarbiaus su Vyriausiąja tarnybinės etikos komisija, prašys įvertinti šią situaciją ir spręs, ar pradėti galimo tarnybinio nusižengimo tyrimą“, – teigia VMI viršininkas Dainoras Bradauskas.

VMI akiratyje – bent trys koncerno įmonės

VMI 15min.lt pateiktais duomenimis, mokesčių inspektorius domina bent trys „Vikondos“ įmonės: „Krekenava“, „Krekenavos mėsa“ ir „Krekenavos pašarai“.

Pastarąją, beje, tikrino ne kas kitas, o G.Muzniko vadovaujami Kauno mokesčių inspektoriai. O praėjus dviem savaitėms nuo tyrimo pabaigos laikinasis Kauno apskrities VMI vadovas puotavo su „Vikondos“ elitu.

„Kauno AVMI atliko mokestinį tyrimą UAB „Krekenavos pašarai“ atžvilgiu. Kauno AVMI UAB „Krekenavos pašarai“ mokestinis tyrimas atliktas nuo 2015-07-07 iki 2015-07-17.  Po kontrolės veiksmų mokesčių mokėtojas deklaracijas patikslino“, – informuoja VMI.

Kitų dviejų koncerno įmonių ėmėsi kiti VMI padaliniai. „VMI prie FM Didžiųjų mokesčių mokėtojų stebėsenos ir konsultavimo departamentas atliko ŽŪBK „Krekenavos mėsa“ mokestinį patikrinimą, dėl jo rezultatų šiuo metu vyksta mokestinis ginčas. Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija rugsėjo mėnesį pradėjo UAB „Krekenava“ mokestinį tyrimą“, – teigia VMI.

Kokie „Vikondos“ įmonių tyrimų ir patikrinimų rezultatai – VMI neatskleidžia. Esą tokią informaciją bus galima pateikti tik įsigaliojus VMI sprendimams.

Pakviestas kaip „Kėdainių gyventojas“

„Krekenavos pašarų“ tyrimo detalių neatskleidė ir laikinasis Kauno apskrities VMI vadovas G.Muznikas.

„Kol nebaigti visi procedūriniai dalykai ir ginčai, mes negalime teikti jokios informacijos apie mokėtoją“, – 15min.lt teigė jis.

Paklaustas apie savo vizitą „Vikondos“ šventėje, pašnekovas patikino dalyvavęs ne kaip VMI atstovas, o kaip privatus asmuo, gavęs asmeninį kvietimą.

„Kadangi aš gyvenu Kėdainiuose, tai pakvietė paprasčiausiai. Ir viskas. Nesusiję nei su įmone, nei su manim, kaip su Mokesčių inspekcijos atstovu“, – kalbėjo G.Muznikas.

Laikinasis Kauno apskrities VMI vadovas teigė Kėdainių koncerno šventėje dalyvavęs „tik oficialioje dalyje“. „Na, ten oficiali dalis neatskiriama“, – pridūrė jis.

Savo dalyvavimo „Vikondos“ puotoje jis nelaiko interesų konflikto požymiu. „Kadangi pagrindinės įmonės kontroliuojamos ne Kauno apskrities VMI, tai... su patikrinimais – aš būčiau nusišalinęs ir nuo patikrinimo, jeigu man ar mano įstaigos darbuotojams reikėtų tikrinti“, – tikino G.Muznikas.

Priminus, jog jo pavaldiniai atliko „Krekenavos pašarų“ tyrimą, baigtą vos pora savaičių prieš „Vikondos“ puotą, pašnekovas pareiškė negalėjęs turėti jokios įtakos šiam tyrimui.

„Bet jų įmonių, matote, yra ne viena, jų yra daug. Ir tikrai aš net negaliu žinoti, kada ir koks pavedimas yra išrašomas. Tai nė kiek nesusieta su manimi. Pavedimą pasirašo Kontrolės departamento direktorė. Planus sudaro centrinės Mokesčių inspekcijos atrankos ir analizės padalinys, pagal rizikos analizės duomenis sudaromi mokestinių patikrinimų planai ir atliekami patikrinimai. Ne mūsų iniciatyva. O pavedimą pasirašo Kontrolės departamento direktorė. Aš, kad ir norėčiau, negalėčiau jokios įtakos padaryti“, – tikino laikinasis Kauno apskrities VMI vadovas.

VMI vadovybė puotas vertina skeptiškai

VMI valdžia susilaiko nuo komentarų apie G.Muzniko atvejį. Vis dėlto VMI neslepia, jog dalyvavimas mokesčių inspektorių akiratyje esančio verslo puotoje nėra toleruotina praktika.

„VMI prie Finansų ministerijos ir apskričių VMI bendradarbiauja su daugybe įvairių verslo asociacijų, nevyriausybinių organizacijų, valstybinių institucijų, tačiau, siekiant išvengti bet kokių spekuliacijų, centrinis mokesčių administratorius visada protokoluoja darbuotojų susitikimus su privačių kompanijų atstovais.

VMI apskričių VMI tarnautojams ir ypatingai vadovams ne kartą rekomendavo vertinti kiekvieno susitikimo su privačių kompanijų atstovais darbo ir ne darbo metu būtinybę. VMI neigiamai vertina bet kurio apskrities Mokesčių inspekcijos tarnautojo apsilankymą privačioje verslo subjekto šventėje“, – teigiama VMI 15min.lt pateiktame komentare.

Mokesčių inspekcija pažymi, jog analogiškos nuostatos įtvirtintos ir VMI elgesio kodekse, kurio privalo laikytis tiek mokesčių inspektoriai, tiek jų vadovai.

Kvepia interesų konfliktu

Dėl savo dalyvavimo „Vikondos“ puotoje G.Muznikas gali atsidurti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) akiratyje, mano buvęs VTEK sekretoriato vadovas, interesų konfliktų valdymo specialistas ir viešosios įstaigos „Praeventi“ direktorius Gediminas Sakalauskas.

„90 proc. tikimybę duočiau, kad galima pradėti tyrimą ir aiškintis dėl interesų konflikto. Antras momentas – dovanų ir svetingumo klausimas. Labai keistai atrodo, kai pirmiausiai VMI atlieka patikrinimą, o vėliau – eina ir dalyvauja kažkokiose puotose“, – 15min.lt teigė G.Sakalauskas.

Pasak jo, dalyvavimas „Vikondos“ puotoje Kauno apskrities VMI laikinajam vadovui traktuotinas kaip „aplinkybė, kuri gali kelti interesų konfliktą“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.