Lietuvoje

2015.11.10 20:38

Viceministras: balsavimo terminalai – žingsnis balsavimo internetu link

BNS 2015.11.10 20:38

Siūlymas per išankstinį balsavimą rinkėjams balsuoti elektroniniuose terminaluose – pirmas žingsnis norint ateityje įteisinti balsavimą internetu, sako teisingumo viceministras Julius Pagojus.

„Tai rinkėjų pratinimas prie balsavimo elektroniniu būdu. Teisingumo ministerija ir Vyriausybė siekia įvesti internetinį balsavimą Lietuvoje, savaime suprantama, internetinis balavimas iš nekontroliuojamos aplinkos, t. y. iš kiekvieno asmeninio kompiuterio ar telefono yra ilgesnio pasiruošimo reikalaujantis projektas, turintis užtikrinti visišką saugumą ir rezultatų skaidrumą, todėl tai būtų tarsi įvadas žmonėms padėti įprasti balsuoti elektroniniu būdu“, – spaudos konferencijoje Seime sakė J. Pagojus.

Seimas yra pradėjęs svarstyti Teisingumo ministerijos inicijuotas pataisas per parlamento rinkimus balsuojant iš anksto įteisinti elektroninį balsavimą terminaluose, kurie stovėtų savivaldybėse. Pasak teisingumo viceministro, tokie terminalai išspręstų ir problemą dėl pažeidimų, kurių daugiausiai fiksuojama per išankstinį balsavimą.

„Balsavimą popieriniuose biuleteniuose keistų balsavimas elektroniniuose terminaluose, kuriuose pabalsavus savivaldybėje rinkėjų balsas būtų saugomas nebe popieriuje, ir nebereikėtų dėti savo pasitikėjimo į tuos žmones, kurie saugos tuos vokus iki sekmadienio vakaro, o tie balsai būtų saugomi elektroninėje sistemoje ir ten suskaičiuoti. (...) Dažnai pažeidimai būna susiję kaip tik su išankstiniu balsavimu, ir rasti atvejai, kai tie vokai buvo neteisėtai atplėšti, balsavimas elektroniniais terminalais tokią grėsmę panaikintų“, – kalbėjo J. Pagojus.

Pasak teisingumo viceministro, jei išankstinis balsavimas elektroniniuose terminaluose pasiteisintų, būtų galima terminalus įdiegti ir apylinkėse, gal rinkimų dieną žmonės čia irgi balsuotų elektroniniu būdu.

„Išankstinį balsavimą matome kaip pilotinį projektą, bet jei viskas sektųsi sėkmingai ir pasiteisintų, ir žmonėms patiktų elektroninis balsavimas išankstinio balsavimo metu, neatmestume galimybės pereiti prie tokio balsavimo ir rinkimų apylinkėse“, – sakė J. Pagojus.

Tuo tarpu spaudos konferencijoje dalyvavęs Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovas Zenonas Vaigauskas kėlė klausimą, ar elektroninis balsavimas terminaluose būtų pakankamai progresyvus, sudarydamas galimybę balsuoti tik savivaldybėse ar apylinkėse, tame kontekste, kai yra siekiama visiško elektroninio balsavimo įteisinimo.

Seimas jau kelis kartus yra atmetęs siūlymus įteisinti elektroninį balsavimą. Po pastarojo karto Teisingumo ministerija Vyriausybės nurodymu parengė pataisas, kurios sudarytų sąlygas balsuoti internetu, o ne iš karto įteisintų patį balsavimą. Dauguma prieš internetinį balsavimą  pasisakančių parlamentarų kelia abejones, ar bus užtikrintas balsavimo  sistemos saugumas, garantuojami skaidrūs rinkimų rezultatai.

Šiuo metu Seime jau svarstomas variantas įteisinti elektroninio balsavimo terminalus per išankstinį balsavimą. Elektroninio balsavimo terminalai  stovėtų savivaldybėse, kur vyksta išankstinis balsavimas. Įrenginio ekrane rinkėjui būtų pateikiamas rinkimų ar referendumo biuletenis, kurį jis turėtų užpildyti ir ekrane patvirtinti savo pasirinkimą. Nubalsavus elektroninis balsavimo  įrenginys atspausdintų rinkėjo užpildytą biuletenį ir rinkėjui patvirtinus, biuletenis bus automatiškai įmetamas į elektroninę balsadėžę.

Teisingumo ministro Juozo Bernatonio teigimu, terminalams  įrengti reikėtų apie 350 tūkst. eurų. Mažesnėse savivaldybėse būtų įrengta po 2 terminalus, o didmiesčiuose – daugiau.

Artimiausi Seimo rinkimai vyks kitų metų rudenį.