Lietuvoje

2020.06.26 13:32

Prokuratūra: Vilniuje praėjusiais metais kėsintasi įvykdyti teroro aktą

„Aro“ vadas: jei sprogimas būtų įvykęs, galėjo būti padaryta didelė žala; atnaujinta 14.46
BNS2020.06.26 13:32

Pernai rudenį Vilniuje kėsintasi įvykdyti teroro aktą, penktadienį pranešė prokuratūra.

Teismui perduota byla, kurioje asmuo kaltinamas pasikėsinimu sugadinti svetimą turtą dideliu mastu, įbauginti visuomenę, sukelti pavojų daugelio žmonių gyvybei ir padaryti didelę žalą Lietuvoje veikiančioms finansinėms įmonėms įvykdydamas jo planuotą teroro aktą.

Užfiksuotas ir sučiuptas: praėjusiais metais sostinėje kėsintasi įvykdyti teroro aktą

Šį ikiteisminį tyrimą atliko Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai bendradarbiaudami su Valstybės saugumo departamentu.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2019 m. spalio 6 d., kai prie pastato, kuriame Vilniuje įsikūrusi tarptautinė bendrovė ,,Western Union“ sienos buvo aptiktas savadarbis sprogmuo bei juodos spalvos dažais ant pastato sienos išpurkšti užrašai „FK DIVISION“, „SIEGE“ ir svastikos ženklas.

Įvedus planą „Skydas“, Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ išminuotojai neutralizavo savadarbį sprogmenį ir išvežė į Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centrą. Atlikus sprogstamosios medžiagos tyrimą paaiškėjo, kad savadarbis sprogmuo pagamintas iš 6 kg sprogstamosios medžiagos, laidų, laikrodinio mechanizmo ir kitų sprogmeniui detonuoti būtinų elementų, o jo sprogstamoji galia prilygtų maždaug 2,5 kg trotilo.

Atlikdami pirminius ikiteisminio tyrimo veiksmus Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai nustatė, kad pastato išorinės apsaugos kameros užfiksavo vidurnaktį prie pastato atvykusį asmenį, kuris ant pastato juodos spalvos dažais užrašė aukščiau minėtus užrašus ir prie įėjimo išorinių durų padėjo maišelį su savadarbiu sprogmeniu. Asmuo siekė būti neatpažintas, todėl dėvėjo juodos spalvos rūbus, gumines pirštine, veidą slėpė po gobtuvu bei naudojo papildomas veido maskavimo priemones.

Nusikaltimu įtariamas 1999 metais gimęs lietuvis. Gauta duomenų, kad sulaikytasis priskiria save ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistų „Feuerkrieg Division“ grupuotei ir, kaip įtariama, teroristiniais tikslais gamino ir laikė didelės sprogstamosios galios sprogmenis, sprogstamąsias medžiagas.

„Feuerkrieg Division“ yra tarptautinė šiuo metu teisėsaugos institucijų pastangomis praktiškai išardyta ultradešinių pažiūrų ekstremistų grupuotė, kuri vadovaujasi JAV žinomo neonacisto James Mason veikalu „Siege“. Veikale dėstoma nacionalsocialistinė ideologija, skatinama ir kurstoma neapykanta seksualinių mažumų, žydų bei kitų rasių atstovų atžvilgiu.

Specialios sulaikymo operacijos metu, kurioje dalyvavo Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai, pas įtariamąjį rasta bei iš neteisėtos apyvartos išimta jau paruošta sprogdinimui didelės sprogstamosios galios sprogstamoji medžiaga ir cheminės medžiagos, iš kurių galima pagaminti savadarbį didelės sprogstamosios galios mechanizmą.

Taip pat rastas ir iš neteisėtos apyvartos išimtas tinkamas šaudyti savadarbis šaunamasis ginklas, bei C kategorijos ginklo dalis, kuri vadovaujantis Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymu priskiriama prie šaunamųjų ginklų. Kratų metu taip pat rasti ir paimti kiti tyrimui reikšmingi daiktai, ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistinė ir nacionalsocialistinė literatūra bei simbolika.

Birželio 17 d. baudžiamoji byla su kaltinamuoju aktu perduota nagrinėti Vilniaus apygardos teisme. Už pasikėsinimą įvykdyti teroro aktą Lietuvos Respublikos Baudžiamajame kodekse nustatyta laisvės atėmimo bausmė iki 10 metų.

„Aro“ vadas: jei sprogimas būtų įvykęs, galėjo būti padaryta didelė žala

Jei prie tarptautinės bendrovės „Western Union“ pernai rudenį ultradešiniųjų pažiūrų vyro padėtas savadarbis sprogmuo būtų sprogęs, galėjo būti padaryti didelė žala, sako Antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ vadas Viktoras Grabauskas.

„Ketinimai buvo tikri, ir jei būtų įvykęs sprogimas, būtų nemažai žalos padaręs. Jei šalia būtų ėję praeiviai ar panašiai, būtų tikrai nukentėję“, – penktadienį BNS sakė V. Grabauskas.

Anot jo, sprogimas neįvyko tik dėl to, kad teroristinį aktą įvykdyti pasikėsinusiam vyrui „pritrūko žinių“.

„Savadarbis sprogmuo, gana profesionaliai padarytas, bet dėl tam tikrų niuansų nesprogo, nes truputį žinių pritrūko. Buvo ir savadarbė sprogstamoji medžiaga, ir profesionaliai pagaminta savadarbė sprogimo inicijavimo medžiaga, bet pritrūko žinių tam, kad inicijuotų sprogimą“, – teigė „Aro“ vadas.

V. Grabauskas sakė, kad visos sprogmeniui reikalingos medžiagos pagamintos namų sąlygomis, pagal internete teroristų platinamus aprašymus.

„Tuos sprogmenis galima pasigaminti namų sąlygomis ir labai dažnai teroristai būtent tai ir naudoja. Ir jie platina internete, kaip pagaminti sprogstamąją medžiagą, kaip inicijuoti sprogimą (...) tai yra paimta būtent iš tų teroristų platinamos informacijos“, – sakė jis.

„Buvo panaudotas ir triacetono triperoksidas, jis yra dažnai naudojamas teroristų. Tai tam tikra savadarbė sprogstamoji medžiaga“, – paaiškino Antiteroristinių operacijų rinktinės vadas.

Jis teigė neprisimenantis Lietuvoje panašaus pobūdžio įvykių, kai „Aro“ išminuotojams būtų tekę susidurti su tokio tipo sprogmeniu, kuriuo būtų ketinama įvykdyti teroro aktą.