Lietuvoje

2020.06.26 17:30

Išmokomis smulkiuosius ūkininkus paremti siekiantis Tomilinas: turi būti atkurtas teisingumas

Asta Martišiūtė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.06.26 17:30

Seimas svarstė šalies ūkininkams skirti išmokas už karantiną. Pagal siūlymą, pinigų suma vienam ūkininkui siektų 200 eurų, ji būtų mokama už karantino laikotarpį ir du mėnesius po karantino. Išmokas inicijuojantis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) parlamentaras Tomas Tomilinas sako, kad taip norima pagelbėti smulkiesiems ūkininkams, kuriuos valstybės parama šiuo laikotarpiu apėjo, tačiau kritikai ūkininkų nemato kaip stipriai nuo karantino nukentėjusiųjų. Nutikti gali net priešingai, sako socialdemokratų politikas, ir dalis ūkininkų tokiu atveju gaus kelių rūšių išmokas.

Penktadienį Seimas po svarstymo pritarė pataisoms, kuriomis siūlyta skirti vienkartinę arba periodinę 200 eurų išmoką smulkią žemės ūkio veiklą vykdantiems asmenims, jeigu jie Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino laikotarpiu atitiks įstatyme nustatytas sąlygas.

„Esmė yra paprasta – už karantino laikotarpį sumokėti 200 eurų per mėnesį išmoką smulkiesiems ūkininkams, kurie kažkodėl, dėl įstatymų specifikos, negavo išmokos savarankiškai dirbantiesiems. Turi būti atkurtas teisingumas, nes mažesni ūkininkai kažkodėl buvo eliminuoti iš visos karantino paramos“, – LRT RADIJUI sakė T. Tomilinas.

Kai kurie ekspertai kritikuoja šį siūlymą ir sieja jį su rudenį įvyksiančiais Seimo rinkimais. Laisvosios rinkos instituto atstovė Ieva Valeškaitė sako, kad ūkininkai nebuvo tarp tų, kurių pajamos karantino metu drastiškai krito.

„Tie pasiūlymai, kurie yra nukreipti į dirbančiuosius, pavyzdžiui, į gyventojų pajamų mokesčio tarifo mažinimas, kelio neprasiskina, tuo tarpu aktyvios pinigų dalybos toliau tęsiasi. Matyt, ūkininkai kaip tik yra ta grupė, kuri mažiau buvo paliesta, jie nepateko į nukentėjusių verslų sąrašą ir jiems tiesioginių apribojimų kaip ir nebuvo“, – sakė I. Valeškaitė. Ji sugretino šią išmoką su nesenais sprendimais padidinti vadinamuosius „vaiko pinigus“ ir skirti vienkartinę išmoką pensininkams.

Jeigu paramos skyrimui Seimas pritars, smulkia žemės ūkio veikla užsiimantys iš viso gaus apie 1000 eurų. Tarp tokių asmenų būtų, tikėtina, ir ūkininkė iš Rokiškio Rima Juozapavičienė, turinti nedidelę paukščių fermą. Verslu taip pat užsiimanti moteris sako, kad dėl koronaviruso jos ūkis nenukentėjo.

„Aš manyčiau, kad ne, tikrai nesam stambūs, mūsų produkcijos nėra daug ir mes parduodam vietiniams, saviems žmonėms – draugams, giminėms“, – sakė ūkininkė. Būtent iš verslo plaukia pagrindinės šeimos pajamos, neslepia ji, o ūkiui prižiūrėti lieka laisvi vakarai ir savaitgaliai.

Apie svarstomą paramą ji sako girdėjusi ir sprendimų laukia: „kai kas nors skiria paramą, visą laiką labai gerai“.

R. Juozapavičienės žentas – pataisų iniciatorius T. Tomilinas. Jo pateiktame pirminiame įstatymų pakeitimo projekte buvo numatyta ne tik parama, besiskinanti kelią Seime šiuo metu, tačiau ir vienkartinė 400 eurų išmoka šalia. Tačiau tokį politiko dosnumą pristabdė ir partijos kolegos.

„Apsiribosime vis dėlto ta mažesne išmoka, nes visur reikia pinigų ir tų pinigų yra tiek, kiek yra. Arti 30 milijonų reikėjo, čia jau yra didelė suma“, – LRT RADIJUI sakė Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas.

Paremti smulkiuosius ūkininkus prieš mėnesį siūlė ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Rasa Petrauskienė.

„Dirbu kaimo reikalų komitete, tai aš matau, kad smulkieji ūkininkai, kurie užsiima smulkia veikla, visai liko nuskriausti karantino laikotarpiu – negauna nei pajamų, nei jokių išmokų. Tai pastebėdama teikiau tą pasiūlymą, kad ir smulkieji ūkininkai būtų paremti. (...) Balsų persvara Seimas atmetė šitą pasiūlymą“, – sakė konservatorė.

Viešųjų ryšių specialistas Arijus Katauskas sako, kad prieš rinkimus kiekviena politinė jėga nori pasirodyti dosni savo rinkėjams.

„Tai yra, ko gero, tradicinis politinis žaidimas, kurį mes matėme ne vieną kartą skirtingose kadencijose – pasisavinti geras idėjas ir jas paskui pristatyti kaip savo, o visus blogus sprendimus sukabinti ant oponentai. Valstiečiai ir žalieji bei visa valdančioji koalicija šiuo atveju tikrai neišrado dviračio, jie naudoja seną taktiką, kurią tie patys konservatoriai irgi ne vieną kartą yra panaudoję, būdami valdžioje“, – komentavo A. Katauskas.

Atrodo, kad didelių trukdžių išmokoms pasiekti ūkininkus nebus, mat idėją palaiko ir premjeras Saulius Skvernelis, ketinantis balsuoti už paramos skyrimą.

Seimo Socialinių reikalų komiteto narys, socialdemokratas Algirdas Sysas atkreipia dėmesį, kad kai kuriems ūkininkams gali tekti netgi kelių rūšių išmokos dėl COVID-19, o dažnas smulkusis ūkininkas esą turi ir kitą darbą.

„Jis galėjo registruotis kaip bedarbis ir gauti vienkartinę išmoką, registruojiesi kaip savarankiškai dirbantis – priklauso tie 257 eurai. (...) Nėra jokios kontrolės. Čia bus paradoksas, kad krizės metu žmonės gavo ne mažiau, o daugiau pinigų“, – sakė A. Sysas.

T. Tomilino manymu, jo uošvienė išmokos greičiausiai negaus, nes dirba ir uždirba didesnį negu minimalų atlyginimą. Iniciatyvos dėl išmokų susiejimą su šeimos nare jis vadina „provokacija“.

„Pagal tą logiką, aš esu suinteresuotas dėl vaiko pinigų, dėl ligoninių, dėl mokyklų. Nes mano vaikai eina į mokyklą, tai aš negaliu balsuoti dėl kokio nors švietimo įstatymo? Absurdas“, – sakė „valstietis“.

Siūloma paramą už penkis mėnesius išmokėti vienu kartu, tai turėtų būti padaryta ne vėliau kaip iki šių metų rugsėjo 30 d. Rinkimai į Seimą įvyks šių metų spalį.

Populiariausi

Į Kauną atskraidintos apsaugos priemonės.
9

Lietuvoje

2021.04.22 10:06

SAM kreipiasi į prokurorus – Lietuvos medikų nepasiekė maždaug 20 vagonų apsaugos priemonių

žala – daugiau nei 900 tūkst. eurų; atnaujinta 13.24
9
Greitoji pagalba

Lietuvoje

2021.04.22 17:13

Tragedija Vilniuje: šalia daugiabučio namo rastas mirusio mažamečio kūnas

pareigūnai kol kas neatmeta įvairių mirties versijų
Jaroslavas Narkevičius

Lietuvoje

2021.04.22 13:47

Narkevičius nenumano, kur įtariamai galėjo dingti apsaugos priemonių siunta, buvęs viceministras spėja klaidas dokumentuose

„Hoptrans logistics“: prekių trūkumai nebuvo nustatyti; atnaujinta 15.05