Lietuvoje

2015.11.09 19:10

Autentiškos Vilniaus krašto verbos gaus ypatingą statusą

Giedrė Baltrušytė, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2015.11.09 19:10

Gali būti, kad Vilniaus krašto verboms ir lietuviškiems kryžiams ateityje bus taikoma europinė geografinės nuorodos apsauga, kuri dabar galioja lietuviškam skilandžiui ir varškės sūriui. Ką šis statusas reiškia ir kada jis įsigaliotų?

Vilniaus krašto verbos – tai meniškai sukomponuotos, prie lazdynų kotelių pritvirtintos sausos gėlės ar pavienės sausų gėlių kompozicijos. Nuo 19 amžiaus verbų rišėjos naudoja tik tam tikrus augalus, o pačios verbos skirstomos į plokščiąsias, volelines, vainikines, rykštelines ir figūrines.

 „Kai pirksime produktą iš kurio nors regiono ar vietovės, galėsime būti tikri, kad jis pagamintas būtent toje vietoje. Tai naudinga vartotojui, kadangi pirkdamas ką nors iš kaimelio Prancūzijoje, Čekijoje ar Lietuvoje,  jis tikisi, kad produktas būtent iš ten, o naujoji tvarka jam suteiks aiškumo ir tikrumo. Be to, tai naudinga gamintojams. Jie dažniausiai nedideli, tačiau labai svarbūs vietovės ekonomikai ir darbo rinkai, o šis Europos Parlamento žingsnis jiems padės sustiprinti savo pozicijas ir išsaugoti darbo vietas“, – sako Europos Parlamento Vidaus rinkos komiteto narė Virginie Roziere.

Tradiciškai šventintos verbos užkišamos po kambario pastogės sijomis, kad saugotų namus nuo negandų. Manoma, kad plakimas verba Verbų sekmadienio rytą žmonėms suteikia stiprybės ir sveikatos.

Daugiau apie Vilniaus krašto verbas ir jų apsaugą žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ reportaže. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt