Lietuvoje

2015.11.09 16:42

J. Olekas: šauktiniai ir kitąmet bus renkami atsitiktiniu būdu

BNS2015.11.09 16:42

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas prognozuoja, kad penktadalis kariuomenėje tarnaujančių šauktinių pasirinks profesinę karo tarnybą.

„Iš savo patirties, iš tų susitikimų, kai kalbame su kariais, tai mes galime tikėtis 20 proc., kad jie pareikš norą likti profesionaliais kariais“, – pirmadienį žurnalistams Krašto apsaugos ministerijoje sakė J. Olekas.

Jis teigė, kad su šauktiniais apie galimybę tapti kariais profesionalais bus kalbama artėjant jų tarnybos pabaigai.

Pristatydamas kitų metų šaukimą į nuolatinę privalomąją karo tarnybą, ministras nurodė, jog nesusilaukė didelių skundų iš šiuo metu tarnaujančių šauktinių. Jis pridūrė, kad kariuomenei svarbu greitai sukomplektuoti karinius dalinius.

Tačiau paklaustas, ką mano apie viešus svarstymus pratęsti privalomąją karo tarnybą ilgiau nei penkeriems metams, J. Olekas pasiūlė „vykdyti, ką nusprendė Valstybės gynimo tarnyba“.

„O kas bus po penkerių metų, pamatysime“, – nurodė jis.

Ministras teigė, kad grąžinus privalomąją karo tarnybą nukentėjo pakartotiniai rezervo karių mokymai, be to, sumažėjo į kariuomenę ateinančių profesinės karo tarnybos karių. Tai J. Olekas aiškino bazinių karinių mokymų panaikinimu.

Šaukimas į nuolatinę privalomąją karo tarnybą kitąmet prasidės sausio 7-ąją, pirmadienį pranešė KAM.

Tą dieną, stebint visuomenės atstovams, bus sudaromi 2016 metų karo prievolininkų sąrašai, pagal kuriuos bus pradedami siųsti šaukimo nurodymai. Kaip ir šiemet, kitais metais devynių mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą atliks 3 tūkst. jaunuolių.

Kaip ir šiemet, 2016-aisiais karo prievolininkų sąrašai bus sudaromi atsitiktine tvarka, naudojant kompiuterių programą – siekiant skaidrumo, sąrašų sudarymą vėl stebės speciali visuomenės atstovų komisija.

Šaukimo nurodymai į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, skirtingai nei 2015 metais, bus siunčiami ne iš karto visiems į 2016 metų sąrašus patekusiems jaunuoliams, o dalimis, priklausomai nuo tarnybos pradžios laiko. KAM informuoja, kad taip siekiama tolygiai išskirstyti karo medicinos komisijų darbo krūvį ir pirmiausiai patikrinimo procedūras vykdyti su tais jaunuoliais, kurie pareikš norą tarnybą atlikti savo noru.

Pagal Lietuvos kariuomenės vado patvirtintą 2016 metų šaukimo planą pirmieji nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą pradės balandžio 4 dieną Klaipėdoje, paskutinieji – spalį. Šauktinius kitais metais priims 19 Lietuvos kariuomenės padalinių.

Skirtingai nei šiemet, 2016 metais dalis šauktinių pirmuosius tris nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos mėnesius – bazinio karinio rengimo periodą – tarnaus Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke Rukloje, kitus šešis mėnesius – paskirtame dalinyje.

Planuojama, jog mokomajame pulke 2017 metais bazinį karinį rengimą praeis visi šauktiniai. Rukloje tais metais planuojama pabaigti visus infrastruktūros tobulinimo darbus.

Krašto apsaugos savanorių pajėgų štabo Karo prievolės ir komplektavimo skyriaus viršininkas majoras Žygimantas Adamonis sakė, kad bus įsteigti trys nauji šauktinių komplektavimo padaliniai Vilniaus regione – Šalčininkuose, Ignalinoje ir Trakuose.

Šiuo metu Lietuvos kariuomenėje nuolatinę privalomąją pradinę tarnybą atlieka 1,6 tūkst. karių, visi jie šį tarnybos būdą pasirinko savo noru. Lapkričio 24 dieną tarnybą pradės dar 460 šauktinių. Paskutinieji šiais metais nuolatinės privalomosios pradinės tarnybos kariai į batalionus atvyks gruodžio viduryje. Iš viso šiemet devynių mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą pradės 3 tūkst. karių. Baigę ją jaunuoliai galės siekti karjeros Lietuvos kariuomenėje arba jie bus įrašyti į kariuomenės parengto personalo rezervą.

J. Olekas ragino jaunuolius ir toliau nuolatinę privalomąją karo tarnybą rinktis savanoriškai – šiemet tai padarė didžioji dalis šauktinių. Jis atkreipė dėmesį, kad savo noru tarnybą pasirinkę vaikinai ir merginos galės pasirinkti tarnybos vietą ir gauti 25 proc. didesnes išmokas.

Seimas šį pavasarį Valstybės gynimo tarybos siūlymu grąžino privalomąją karo tarnybą. Sprendimas priimtas atsižvelgiant į geopolitinę situaciją – Rusijos veiksmus Ukrainoje ir išaugusį karinį aktyvumą Baltijos jūros regione.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.