Lietuvoje

2020.06.22 10:40

Policijos generalinis komisaras Požėla: toli nenueisime, jei bendrausime vieni kitus įžeidinėdami

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.06.22 10:40

Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla sako, kad suprastėjusi visuomenės emocinė sveikata pandemijos metu pasireiškia buitiniais konfliktais, kurių metu nukenčia vaikai. Tokie atvejai fiksuojami ne tik įvairioms institucijoms jau žinomose probleminėse, bet iš pažiūros ir tvarkingose šeimose, LRT RADIJUI sako R. Požėla.

Pasak policijos generalinio komisaro, visuomenėje jaučiamas „įsielektrinimas“, sukeltas ilgai besitęsusio karantino šalyje. „Tai ne vien mūsų valstybės fenomenas. Mes matome, kas vyksta kitose pasaulio šalyse, kuomet žmonės nesusitvarko su savo emocine, psichologine situacija. Organizuojami įvairūs keisti renginiai, kuriuose dalinamos sąmokslo teorijos, dalinamasi netikromis žiniomis. Visa tai piešia paveikslą, kad dalis žmonių į karantininį laikotarpį atėjo visiškai nepasirengę“, – svarsto R. Požėla.

Kaip keistus renginius komisaras įvardija protestus prieš 5G įvedimą, galima asmenų čipavimą, teigimą, kad koronavirusas yra išgalvotas ir iš esmės nekelia jokių grėsmių ir pavojų. „Visi tie dalykai rodo, kad žmonės mielai ir noriai dalinasi sąmokslo teorijomis, jomis tiki. Tuo pagrindu atsiranda įvairūs renginiai, kurie vienija žmones. Taip gimsta ir įvairūs plakatai, kreipimaisi“, – komentuoja policijos generalinis komisaras.

Tragediją Birbiliškėje išgyvenusi pareigūnė sveiksta, bet kibti į darbus dar negali

Interviu LRT RADIJUi R. Požėla taip pat komentavo ir istoriją apie Birbiliškėje nušautą policijos pareigūną bei policijos reformoje reikalingas korekcijas.

„Laikmetis diktavo pokyčius, kurie tuomet buvo priimti, – taip apie prieš 3-4 metus vykdytą reformą, kurios metu šalyje buvo naikinamos policijos nuovados, o policijos pareigūnai tarsi nutolo nuo vietos žmogaus, sako R. Požėla. – Dabartinė situacija rodo, kad reformoje reikalingos tam tikros korekcijos, nes mes girdime savo bendruomenę, pačius policininkus, politikus. Tai nuolatinė būsena, kuomet reikia planuoti kuo efektyvesnį policijos buvimą šalia.“

R. Požėla sako, kad artimiausiuose planuose yra policijos vienetų stambinimas. „Planuojame stambinti policijos struktūrą. Turėsime galimybe veikti didesnėmis pajėgomis, didesnėje teritorijoje. Bus investuojama į darbuotojų motyvaciją, – planuojamas pertvarkas policijos sistemoje vardina R. Požėla. – Šiuo metu yra vykdomi keli eksperimentai keliuose policijos komisariatuose. Bandome grįžti prie specializacijos, prie proaktyvaus ir reaktyvaus veikimo. Pažiūrėsime rezultatus ir galimai pagal šių eksperimentų išvadas bus kreipiama ir visa policijos sistemos veikla.“

„Policijos bendruomenė, tikiu, kad ir visa Lietuvos bendruomenė, patyrė šoką“, – taip policijos komisaras komentuoja Birbiliškės kaime nušauto pareigūno mirtį. Pasak jo, ta šoko būsena suponuoja labai svarbią darbinę prievolę – neperšaunamos liemenės dėvėjimo būtinybę.

Žuvusio pareigūno partnerė tuomet buvo sužeista. R. Požėla patvirtina, kad pareigūnė jau grįžo į darbą. „Man teko ją matyti. Ji buvo atvykusi į Mažeikių rajono policijos komisariatą. Ten mes įteikėme vadinamus virtualius pinigus – sąskaitą iš policijos fondo, kuris yra savanoriškai renkamas. Jos ryžtas tikrai yra pasigėrėtinas. Džiugu, kad pareigūnė neišgyvena kažkokių giluminių emocinių sukrėtimų. Be abejo, ji, kaip ir kiekvienas žmogus, išgyvena, tačiau yra pasiryžusi kuo greičiau pasveikti ir vėl kibti į tuos darbus, kuriuos turime visi kartu daryti“, – sako R. Požėla. Jis taip pat patvirtino, kad pareigūnė dirbti dar kol kas negali.

Po tragedijos Virbališkėje vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė iškėlė mintį, kad policijos pareigūnams ruošti reikalinga speciali aukštoji mokykla. Policijos generalinis komisaras sako, kad tokios mokyklos idėjos projektuojamos jau seniai.

„Policijos organizacija jau seniai kalbėjo, kad reikalingas naujas požiūris, nauja kokybė, naujas pareigūnų parengimo algoritmas. Buvę kolegos kalbėjo apie policijos kolegijos būtinumą. Dabar yra tokie projektai, kad vidaus reikalų kolegija suvienytų šiuo metu esamas profesines mokymo įstaigas, – sako R. Požėla. – Projektas yra Seime. Tikimės, kad politikai priims geriausią sprendimą statutinėms įstaigoms ir Lietuvos žmonėms.“

Organizuojami įvairūs keisti renginiai, kuriuose dalinamos sąmokslo teorijos, dalinamasi netikromis žiniomis. Visa tai piešia paveikslą, kad dalis žmonių į karantininį laikotarpį atėjo visiškai nepasirengę.

„Pasipylė visiškai nepamatuota kritika ir mano atžvilgiu“

Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) vykstant protestams, kilusiems po to, kai policijos uždusintas mirė juodaodis George`as Floydas, nemažai neapykantos tenka būtent policijai. Tam tikra dalimi protestai buvo persikėlę ir į Lietuvą. Daug diskusijų sulaukė plakatas, kur necenzūriškai anglų kalba buvo išsireikšta apie policiją. Vieni tai traktavo kaip Lietuvos policijos įžeidimą, kiti suprato, kad tai nėra taikoma Lietuvos policijai.

Šalia buvo vienas kitą papildantys du plakatai, sako R. Požėla. „Vienas anglų kalba skelbė, kad policininkai, kaip čia švelniau išsireiškus, yra šunsnukiai. O šalia jo buvo plakatas, kuris siunčia policiją – net anglų kalbos nemokantiems buvo visiškai aišku, ką tokiu plakatu buvo norima pasakyti.

Tai natūralu, kad toks kreipinys buvo skirtas Lietuvos policijai, o ir visai pasaulio policijos bendruomenės šeimai. Būtų keista, jei pati organizacija nebandytų aiškintis, atlikti teisinį vertinimą ar, galų gale, gintis. Kas jau kas, jei mes patys nesugebėsime apsiginti. Tai mums visuomenė labai aiškiai formuluos klausimą: kaip galite jūs mus ginti, saugoti ir padėti, jei savęs nesugebate apsiginti.

Man buvo labai keista, kuomet, ypač socialiniuose tinkluose, pasipylė visiškai nepamatuota kritika ir mano atžvilgiu, kuomet kreipiausi į visuomenę, prašydamas, kad savo įsitikinimus reiktų reikšti taikiu būdu, kad neįžeidinėti institucijų, neįžeidinėti pareigūnų. Tuomet buvo pradėta kalbėti apie saviraiškos laisvę, apie teismų sprendimus, tačiau tokiu keliu mes toli nenueisime, jei bendrausime vieni kitus įžeidinėdami ir apsimėtydami tokiais panašiais sinonimais“, – įsitikinęs policijos generalinis komisaras R.Požėla.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Populiariausi

Gausus sniegas laužo medžių šakas

Lietuvoje

2021.01.26 14:32

Vienas didžiausių snygio iššūkių – Varėnoje: medžiai lūžta kas 10 minučių, dalis kelių neišvažiuojami, o sniego kiekis sparčiai auga miškininkai įspėja: pasivaikščiojimus verčiau atidėkite; atnaujinta 15.54

14
Koronavirusas Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.26 09:35

COVID-19 Lietuvoje: NVSC specialistai bando užkirsti židinių plitimą Vilniaus nakvynės namuose ir Grigiškių slaugos ligoninėje per parą – 686 nauji atvejai, paskiepytų žmonių – 36, antra doze – 0; atnaujinta 11.16

8
Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 10:06

Snygis Lietuvą užklupęs jau daugiau nei pusę paros: didžiausios pusnys – nuo Varėnos iki Vilniaus ugniagesiai šalina virtusius medžius, elektros neturi apie 18 tūkst. namų ūkių; atnaujinta 13.23

24