Naujienų srautas

Lietuvoje2015.11.09 11:15

A. Butkevičius: Kosovui dar reikia pasistengti etninės ir religinės tolerancijos srityje

LRT RADIJAS, LRT.lt 2015.11.09 11:15

Lietuvoje pirmą kartą lankosi Kosovo premjeras Isa Mustafa.

Su oficialiu vizitų viešintį Kosovo premjerą pirmasis priėmė Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius. Susitikimo metu kalbėtasi apie galimybes plėsti prekybinį ir ekonominį bendradarbiavimą, Lietuvos premjeras išreiškė paramą Kosovo ir Europos Sąjungos (ES) dialogui bei akcentavo būtinybę greičiau nustatyti ir patraukti atsakomybėn Lietuvos muitinės pareigūno Kosove žūties kaltininkus.

„Gerbiamas premjere, sveikinu Jus su istoriniu vizitu Vilniuje. Tikiu, jog Jūsų apsilankymas suteiks impulsą dvišaliams prekybiniams ir ekonominiams santykiams. Lietuvos yra atvira investicijoms valstybė, mūsų ekonomika – viena sparčiausiai augančių ES. Kviečiu pasidomėti Lietuvos verslo aplinkos privalumais, įvertinti puikią mūsų šalies geografinę padėtį, kuri jungia prekybinius tinklus tarp Rytų ir Vakarų“, – sakė A. Butkevičius.

Premjeras pabrėžė, jog mūsų šalis yra ES plėtros šalininkė, todėl aktyviai remia Kosovą derybose su ES ir teigiamai vertina šalyje vykdomas reformas, tačiau šalis dar turi pasistengti skiriant didesnį dėmesį etninės ir religinės tolerancijos skatinimui tarp šalyje gyvenančių žmonių.

„Esame pasirengę pasidalinti savo integracijos į ES patirtimi toliau aktyviai dalyvaujant Dvynių projektuose narystės Bendrijoje siekiančiose valstybėse“, – kalbėjo vyriausybės vadovas. Lietuvos institucijos Kosove yra dalyvavusios 11 ES Dvynių projektų atrankų, 3 iš jų laimėjusios kaip jaunesnės Vokietijos partnerės.

Susitikime premjeras pažymėjo, jog Lietuva ir toliau tiesiogiai prisideda prie saugumo užtikrinimo Kosove siųsdama savo atstovus į ES teisės viršenybės – EULEX – misiją ir į NATO vadovaujamą operaciją Kosove – KFOR, tačiau šiandien vis dar nėra patraukti atsakomybėn asmenys už 2013 metais įvykdytą nusikaltimą, kuomet EULEX tarnybos metu Kosove žuvo Lietuvos muitinės pareigūnas Audrius Šenavičius.

„Lietuva primygtinai ragina Kosovo institucijas pagreitinti Lietuvos pareigūno žūties tyrimą. Atsakingi už šią žūtį turi būti patraukti atsakomybėn“ – pabrėžė ministras pirmininkas.

Dviejų premjerų pokalbio metu taip pat buvo aptariami ES kaimynystės klausimai – saugumo situacija regione, nelegali migracija ir padėtis Rytų Ukrainoje. Ministrai pirmininkai taip pat pasidalijo nuomonėmis, kaip skatinti kultūrinius mainus bei kokiomis priemonėmis būtų galima paskatinti kasdieninius kontaktus tarp dviejų valstybių žmonių

I. Mustafa taip pat susitiks su Seimo pirmininke ir užsienio reikalų ministru.

Kosovas 2008 metais vienašališkai paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos. Belgradas to nepripažįsta ir tebelaiko Kosovą savo pietine provincija.

Kosovo nepriklausomybę pripažino daugiau nei 100 šalių, tarp jų Jungtinės Amerikos Valstijos ir dauguma Europos Sąjungos narių.

Paryžiuje – balsavimas dėl Kosovo narystės UNESCO

Vilniuje viešintis Kosovo premjeras žada rūpintis serbų ortodoksų bažnyčia, jei jo šalis bus priimta į Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizaciją UNESCO. Tai Kosovo Vyriausybės vadovas sakė likus kelioms valandoms iki Paryžiuje rengiamo balsavimo.

„Tikimės gauti daugumą balsų ir tapti nare. Esame daugiatautė šalis, su skirtingomis etninėmis ir religinėmis kultūromis. Esame suinteresuoti vykdyti UNESCO kriterijus kultūros apsaugos srityje“, – per spaudos konferenciją sakė I. Mustafa.

„Iš Serbijos girdėjome nerimą dėl serbų ortodoksų bažnyčios. Suteikėme visas garantijas, kad saugosime ir plėtosime serbų ortodoksų bažnyčią, tiek nuosavybę, tiek religinę veiklą. Kosovas visuomet saugojo vienuolynus ir bažnyčias“ , – kalbėjo šios šalies premjeras.

Narystė UNESCO įgaliotų vyriausybę Prištinoje saugoti visą Kosovo paveldą, įskaitant serbų ortodoksų krikščioniškas vietas.

Narystė būtų svarbus žingsnis Kosovui siekiant tarptautinio pripažinimo, taip pat leistų pasinaudoti fondais kultūros ir švietimo srityje. Šiam žingsniui griežtai priešinasi Serbija, kuri Kosovą laiko savo tapatybės ir religijos lopšiu.

Kosovo premjeras pabrėžė, kad narystė UNESCO būtų itin svarbi švietimo sistemai.

„Esame suinteresuoti išnaudoti švietimo programas. Daugiau kaip 50 proc. mūsų gyventojų yra jaunesni nei 25 metų, taigi, ketvirtadalis mūsų gyventojų yra švietimo procese. Norime dalyvauti švietimo programose“, – sakė I.Mustafa.

A. Butkevičius sakė, kad Lietuva parems Kosovo narystę UNESCO.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi