Lietuvoje

2020.06.19 18:31

Rūkalius bus galima fotografuoti ar filmuoti: taip tikisi atsižvelgti į nerūkančiųjų interesus

Modesta Gaučaitė, LRT.lt, BNS, ELTA2020.06.19 18:31

Seimas dar iki liepos pradžios turėtų nuspręsti, ar drausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose. Policijos atstovai ramina, kad jų įsikišimas būtų reikalingas tik išimtiniais atvejais, tačiau žmonės galės savo rūkančius kaimynus fotografuoti, o nuotraukas siųsti policijai.

Ketvirtadienį parlamentarai po svarstymo pritarė Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisai. Tam, kad pataisa būtų galutinai priimta, dar reikalingas vienas palankus balsavimas.

Priimta pataisa reikštų, kad nebūtų galima rūkyti daugiabučio namo balkone, jei bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui. Jeigu kaimynai ir neprieštaraus, rūkantieji privalės užtikrinti, kad dūmai nepatektų į kitų namo gyventojų patalpas.

Pagrindinė mintis yra ta, kad tai yra pačios bendruomenės susitarimas, rūkančių ir nerūkančių asmenų interesų suderinimas.

Projektas geresnis, nei prieš tai buvę pasiūlymai

Lietuvos Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis portalui LRT.lt kalbėjo, kad tikimasi, jog tokia priemonė būtų veiksminga, o įstatymo projektas buvo derinamas su policija.

„Yra sugalvotas tam tikras mechanizmas, kuris, tikėtina, veiktų. Pagrindinė mintis yra ta, kad tai yra pačios bendruomenės susitarimas, rūkančių ir nerūkančių asmenų interesų suderinimas. Jeigu žmonės norės rūkyti tam tikroje vietoje, jie galės tai daryti, jei niekam tai netrukdo. Tačiau, jei kažkam trukdo, turės kreiptis žmogus į savivaldybę, savivaldybė tuomet turės paskelbti tą vietą nerūkymo zona ir tada toje vietoje nebus galima rūkyti“, – kalbėjo R. Matonis.

Pasak jo, įstatymo laikymosi kontrolę turės užtikrinti savivaldybė, taip pat patys gyventojai, o policija į tai įsitrauks tik išimtinais atvejais. Anot jo, gyventojai rūkymo draudimo nesilaikančius kaimynus galėtų fotografuoti ar filmuoti, medžiagą nusiųsti savivaldybei arba policijai ir tai būtų laikoma įrodymu dėl pažeidimo.

„Už tai bus surašytas protokolas. <...> Jeigu įstatyme bus numatyta, kad balkone negalima rūkyti, tai automatiškai žmogus galės fiksuoti tokį pažeidimą ir tuomet asmuo galės būti baudžiamas“ – portalui LRT.lt sakė R. Matonis.

Kaip teigė policijos atstovas, šiuo metu svarstomas projektas yra geresnis nei teikti anksčiau, kai buvo siūloma, kad policija turėtų reaguoti į kiekvieną iškvietimą apie balkone rūkantį asmenį, o nustatyti, ar pažeidimas buvo, būtų beveik neįmanoma.

„Forma, kai yra derinami rūkančių ir nerūkančių interesai, kai pati bendruomenė susitaria, kaip jie nori gyventi, yra efektyvesnė ir turėtų žymiai geriau veikti“, – teigė R. Matonis.

Žmogaus teisių pažeidimo nemato

Įstatymo pataisas teikęs „valstietis“ Tomas Tomilinas pasiūlymo svarstymo metu sakė nemanantis, kad priėmus tokius draudimus bus ribojamos žmogaus teisės.

„Problemų su žmogaus teisėmis nėra. (...) Žmogaus teisė yra gyventi savo namuose nebūnant nuolat atakuojamam kaimynų rūkymo“, – Seimo tribūnoje kalbėjo parlamentaras.

Pasak jo, gyventojams policijos pagalbos, tikėtina, neprireiks: „Tiktai ribiniais atvejais, kada jau bus piktybinis nenoras atsižvelgi į savo kaimyno situaciją, tada bus galima kreiptis į policiją“.

Anot T. Tomilino, Lietuva eina kitu keliu nei Latvija, kur yra tiesiog draudimas – pirmą kartą policija įspėja, antrą kartą yra bauda.

„Mes einame visiškai kitu, daug labiau į rūkantį žmogų orientuotu keliu, nes jo prašome vienintelio dalyko – susitarti su kaimynais dėl rūkymo ir netrukdymo kitiems naudotis savo nuosavybe. Jeigu susitaria, draudimo nėra“, – aiškino T. Tomilinas.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad nuo kaimynų triukšmo galima apsiginti, o nuo rūkalių – ne.

„Jeigu kaimynai triukšmauja netikusiu laiku, žinome, kad galime apsiginti. Tai šiuo atveju, tai yra panašūs dalykai“, – teigė ministras.

T. Tomilinas teigė siūlysiąs, kad įstatymas įsigaliotų po metų.