Lietuvoje

2020.06.18 12:01

Pranckietis apie metinį Nausėdos pranešimą: gerovės valstybė paminėta daugiau nei 10 kartų

atnaujinta 12.49
ELTA2020.06.18 12:01

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, vertindamas prezidento Gitano Nausėdos metinį pranešimą, sako, kad jo turinys pasiekė visas mūsų sritis ir labai nuosekliai, daug dėmesio skiriant gerovės valstybei.

„Manau, kad gerovės valstybė buvo paminėta turbūt daugiau nei 10 kartų, ir tai buvo savo programinės rinkimų kampanijos tęstinis veiksmas, parodant, kad aš veikiu ta pačia kryptimi, kaip ir dirbau prieš tai, ir, ką žadėjau stengiausi padaryti. Turbūt politinė diskrecija neleidžia prezidentui visko padaryti taip, kaip jis norėtų. Ir jis daug kartų taip pat paminėjo, kad turi būti tariamasi, kuriama kažkokia bendra opinija atskirais klausimais, kad jie galėtų būti išspręsti ir taip pasiekiami rezultatai“, – sakė V. Pranckietis.

Seimo vadovas atkreipė dėmesį į tai, kad buvo nuoširdžiai padėkota žmonėms, kurie buvo pirmosiose gretose kovoje su COVID pandemija.

Kalbėdamas apie partijų susikalbėjimą, V. Pranckietis sakė, kad visos partijos negalės galvoti vieningai, tačiau yra tokių klausimų, kur jos demonstruoja vieningą poziciją.

„Yra klausimų, kur visos partijos galvoja vieningai, ir pavyzdys yra Astravo klausimas, kuris paminėtas ir rezidento kalboje, ir partijų susitarime, ir bendroje rezoliucijoje, kur aiškiai kalbama apie vieningą Lietuvos kryptį, ir čia nebėra partijų skirtumų“, – pažymėjo V. Pranckietis.

Kirkilas: akcentai dėliojami nesiekiant pažeminti, bet parodant dar neišspręstus klausimus

Kitokį politinės kultūros ir vadovavimo stilių demonstruojantis prezidentas G. Nausėda savo metiniame pranešime Seime akcentavo aktualias šalies problemas nuo pandemijos iki socialinių reikalų – tai, kas šiandien gyventojams yra svarbiausia, sako Lietuvos socialdemokratų darbo partijos pirmininkas, Seimo pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas.

„Gerovės valstybės idėją iškėlęs valstybės vadovas yra pirmasis prezidentas, apie tai kalbėjęs metiniame pranešime. Gerovės valstybės idėja yra ir viena iš mūsų, „socialdarbiečių“ partijos programinių krypčių, todėl pritariame G. Nausėdos vykdomai politikai“, – Eltai sakė G. Kirkilas.
Politikas teigiamai įvertino tai, kad šalies vadovas stengiasi bendrauti su partijomis, tartis.

„Akcentai dėliojami nesiekiant pažeminti, bet parodant dar neišspręstus klausimus – per pirmuosius savo valdymo metus prezidentas stengiasi bendrauti su politinėmis partijomis, su Seimo valdančiaisias ir opozicija, stengiasi tartis, keistis nuomonėmis įvairiais klausimais, ir mes tai vertiname. Dar rinkiminės kampanijos metu G. Nausėda žadėjo suburti politinių partijų lyderius prie bendro stalo, tokias pastangas matome. Mums priimtinas toks bendravimo stilius, tariantis gimsta daugiau gerų sprendimų, o ne aklai kovojant, vaikantis reitingų, siekiant sumenkinti partijas“, – sako G. Kirkilas.

Pasak jo, kalbėdamas apie socialines problemas, prezidentas nėra tik kalbantysis iš šalies – tuo skiriasi nuo ankstesnės šalies vadovės Dalios Grybauskaitės.

„G. Nausėda pats yra pasiūlęs ne vieną įstatymo projektą, kuriuo siekta didinti pajamas gyventojams, kad ir neseniai priimtas sprendimas dėl vienkartinių išmokų vaikams pandemijos metu, dėl mažesnio GPM tarifo. „Socialdarbiečiams“ tai artima politinė kryptis – šios idėjos tarsi mūsų frakcijos pasiūlymų tęsinys, juk būtent „socialdarbiečiai“ kovojo dėl didesnių vaiko pinigų“, – sakė G. Kirkilas.

Jo teigimu, G. Nausėda, kalbėdamas apie kovą su pandemija, įvertino politikų ir visos visuomenės indėlį, siekį greičiau atgaivinti ekonomiką. „O kalbant apie užsienio politiką, jo pozicijoms derybose su ES dėl daugiametės finansinės perspektyvos, jo siekiui stiprinti NATO mes pritariame ir teigiamai vertiname įžvalgas“, – sakė G. Kirkilas.

Budbergytė: neliko barimų ir plakimų

Seimo socialdemokratų partijos frakcijos seniūnės Rasos Budbergytės vertinimu, prezidento G. Nausėdos metinis pranešimas pasižymi visiškai kitokiu politikos ir demonstruojamos politinės kultūros stiliumi ir tonu.

„Politinės kultūros kartelė buvo kilstelėta aukščiau. Demokratinių procesų šalyje vertinimai griežti, bet objektyvūs. Neliko barimų ir plakimų, o buvo įvardinta, kad gerovės valstybės pirmiausia turime siekti per pagarbą ir pasitikėjimą bei didesnį dialogą. Vertinu tai kaip kur kas didesnę motyvaciją ir įpareigojimą dirbti ir telktis tiems bendriems tikslams. Diplomatinis tonas, sakyčiau, tikrai dera prezidento pareigas einančiam Gitanui Nausėdai“, – vertindama pirmąjį metinį G. Nausėdos pranešimą Seime sakė R. Budbergytė.

Pasak jos, ir iš prezidento Gitano Nausėdos pirmųjų metų veiklos, ir iš metinio pranešimo matome, kad jis į šias pareigas atėjo su aiškiu tikslu kurti gerovės valstybę, kaip įvardijo – teisingą, žalią, inovatyvią.

„Manyčiau, kad kryptingai to kurso laikosi, teikdamas ne vieną socialiai orientuotą teisėkūros pasiūlymą ir per biudžeto formavimą, ir per pandemiją“, – sakė R. Budbergytė.

Seimo socialdemokratų partijos frakcijos seniūnės pavaduotojas Linas Balsys džiaugiasi, kad prezidentas G. Nausėda ne vieną kartą paminėjo, jog jo tikslas – žalia Lietuva.

„Tačiau gaila, kad daugiau, nei abstrakčių frazių, apie kovą su klimato kaita ir ekologinį sąmoningumą neišgirdome. Tikėjausi, kad kalbėdamas apie žaliąją perspektyvą prezidentas kalbės apie perėjimą prie žaliosios ekonomikos, apie žaliųjų investicijų pritraukimą, paramą žiedinės ekonomikos verslams, apie žaliąją mokesčių reformą, kuri realiai įgalintų siekti ir aplinkosaugos tikslų, ir gaivinti ekonomiką perspektyviausiu būdu“, – vertindamas šalies vadovo kalbą Seime sakė L. Balsys.

Jis tikisi, kad visa tai išgirsime kitų metų pranešime.

Paluckas: pakelti politinės kultūros lygį – užduotis visoms partijoms

Vertindamas prezidento G. Nausėdos pirmąjį metinį pranešimą, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas tvirtina pritariąs šalies vadovo įžvalgai, kad politinės atsakomybės kartelė yra nuleista iki „visiško dugno“. Socialdemokratų lyderio teigimu, šalies politikoje vyrauja siekis dominuoti, gniuždyti kitaip manančius ir nepagarba žmonėms, o tai, pasak G. Palucko, – didžiausia Lietuvos bėda.

„Prezidentas akcentuoja pagrindinius bet kokios darnios visuomenės principus: pasitikėjimą, dialogą, o ne siekį dominuoti ir gniuždyti. Visiems sutarti, o ne primesti vienasmeniškai. Valstybes civilizuotomis daro ne pinigų gausa ar jų dalijimas į kairę ir dešinę, o būtent pagarbus santykis su oponentais, partneriais, visuomene ir vienas kitu“, – vertindamas metinį G. Nausėdos pranešimą sako G. Paluckas.

Jo teigimu, prezidentas yra teisus, kalbėdamas apie pasiektą dugną.

„Tai, kad šalies politinė kultūra atsidūrė dugne, sako ne vienas prezidentas – visi politikos senbuviai apie tai kalba. Šiandien matome, kad visuomenės ir valdžios santykis yra grindžiamas jėga, galia, o ne sutarimu, pagarba, pasitikėjimu. Ketverius metus valstiečiai ir konservatoriai, riedamiesi ir pykdamiesi, užsiiminėjo griovimu: komisijos, tyrimai, skundai prokurorams ir t. t. O realūs žmonių skauduliai nebuvo sprendžiami. Ketveri metai yra prarasti“, – pranešime spaudai teigia G. Paluckas.

LSDP pirmininkas taip pat pabrėžia, kad pakelti politinės kultūros lygį – užduotis visoms partijoms.

„Akla konkurencija ir galios santykiais grįsti sprendimai, kaip matome, niekur neveda. Vienos valdžios padaro sprendimus, kitos po to juos atšaukia. Ir tas ratas nesustabdomai sukasi. Kažkada sugebėjome pasiekti sutarimo – dėl stojimo į NATO, ES. Tokio vieningo visų susitarimo ir susitelkimo dabar nėra. Taigi didžioji užduotis visiems – jį grąžinti“, – sako G. Paluckas.

Čmilytė-Nielsen: kalba, kurioje minimi šachmatai, negali būti bloga

Prezidento G. Nausėdos metiniame pranešime buvo daug kritikos valdantiesiems, teigia Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Pabrėžtas politinės kultūros smukimas, neatsakingi pastarųjų mėnesių žingsniai, galintys sukelt konstitucinę krizę. Daug buvo kalbama ir apie galimybes Lietuvai po pandemijos. Apie dabar atsivėrusį galimybių langą, kuriuo būtina pasinaudoti. Bendras įspūdis – aptartos pagrindinės aktualijos. Problemos švietimo, sveikatos apsaugos, kultūros srityse, kur dėmesys vis dar tenka infrastruktūrai, bet ne turiniui, ne kokybei, NATO, Astravas“, – savo feisbuko paskyroje teigia V. Čmilytė-Nielsen.

Liberalė džiaugiasi, kad prezidentas nepamiršo padėkoti medikams bei visuomenės grupėms kovoje su koronavirusu.

„Padėka medikams ir rūpestis švietimo sistema. Padėka visuomenei ir kritika Vyriausybei, kad stabdo paramą. Primirštos kultūros akcentavimas. Pradžioje tiek daug dėmesio skiriant visuomenei, išgirdau, kad prezidentas nuopelnus už viruso suvaldymą pirmiausia skiria visiems piliečiams, profesionaliems medikams ir aktyvioms visuomeninėms organizacijoms. Ne Vyriausybei, kuri jau kelintą savaitę save išskirtinai giria“, – sakė Liberalų sąjūdžio pirmininkė.

„Prezidentas kelis kartus pabrėžė dialogo ir kompromisų reikšmę. Tai svarbu. Ir žinoma, kalba, kurioje minimi šachmatai, negali būti bloga“, – šaržavo V. Čmilytė-Nielsen.

Ketvirtadienį prezidentas Gitanas Nausėda Seimui skaitė pirmąjį savo metinį pranešimą, kuriame apžvelgė padėtį Lietuvoje bei šalies užsienio politiką.

Valstybės vadovo poste D. Grybauskaitę pakeitęs G. Nausėda prezidento pareigas pradėjo eiti 2019 m. liepos 12 d.

Populiariausi

Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 06:52

Pamatykite: kaip atrodo rytas sostinėje po snygio krituliai tęsis – smarkus snygis kels pūgas, kelininkai įspėja vairuotojus

59
Koronavirusas Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.26 11:15

COVID-19 Lietuvoje: NVSC specialistai bando užkirsti židinių plitimą Vilniaus nakvynės namuose ir Grigiškių slaugos ligoninėje per parą – 686 nauji atvejai, paskiepytų žmonių – 36, antra doze – 0; atnaujinta 11.16

8
Olga Vėbrienė

Lietuvoje

2021.01.25 14:21

Aplinkos apsaugos departamento direktorei Vėbrienei suteiktas pranešėjo statusas Aplinkos ministerijos komentaras; atnaujinta 16.22

Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 10:06

Snygis Lietuvą užklupęs jau daugiau nei pusę paros: didžiausios pusnys – nuo Varėnos iki Vilniaus ugniagesiai šalina virtusius medžius, elektros neturi apie 18 tūkst. namų ūkių; atnaujinta 13.23

24